Romek - zagadka nr 5 (a właściwie prośba o pomoc...)

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Romek - zagadka nr 5 (a właściwie prośba o pomoc...)

Postautor: romeck » 24 sty 2005, o 00:45

Niestety sam tez nie znam odpowiedzi a chcę m.in. taką pocztówkę dostawić do jednej z moich galerii na www.czejarek.pl/stettin

No i nie wiem dokładnie co to było?
Miejsce bardzo łatwe do rozpoznania. Wszyscy wiemy (ukłony dla PKO o ile dobrze pamiętam - z odległości 500km).

Ale pytanie:
CO TO ZA DEFILADA ?
Czy ktoś wie z jakiego powodu? I więcej szczegółów?

Pocztówka jest datowana na odwrocie przez posiadacza albumu, z którego to zostało jak sądzę wyrwane, na LUTY 1940.

Za chwilę dostawię powiekszenie detalu.
A niedługo, mam nadzieję, kolejne fotki z tego albumu. Lada chwila będę je miał przy odrobinie szczęścia (to z Niemiec)

Pozdrawiam
Romek
Załączniki
skan pocztówki
skan pocztówki
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

obiecany detal

Postautor: romeck » 24 sty 2005, o 00:47

skan
Załączniki
Skan pocztówki - powiększenie detalu
Skan pocztówki - powiększenie detalu
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 24 sty 2005, o 01:17

Arcyciekawa fota
Według mnie rozwiązania mogą być dwa:
- parada po kampanii wrześniowej. Tyle, że ona była jeszcze w 1939 roku więc ten opis "luty 1940" trochę mi nie pasuje. A kolejna parada "zwycięstwa" odbyła sie dopiero 9 lipca 1940 (po pokonaniu Francji)
- z kolei w lutym 1940 była w Szczecinie impreza z okazji 15 lecia powstania w mieście NSDAP ale wtedy nie było parady. Przynajmniej nigdzie się o niej nie czytałem
I to tyle co mi na razie przychodzi do głowy. Szukam dalej
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ślad - podpowiedź?

Postautor: romeck » 24 sty 2005, o 08:35

Te kolejne zdjęcia, na które czekam, wyrawne jak sądzę z tego samego albumu są z Cmentarza Centralnego sprzed kaplicy. Widać m.in. oddawanie salwy honorowej. Pogrzeb? Urzoczystości rocznicowe?

Ale może to tylko zbieg okoliczności, bo jak wiem z korespondecji zdjęć jest więcej. Tylko właścicielka (obecna) drze to skubana na kawałki i stara się sprzedawać sztuka po sztuce.

Nie wiem co było koło czego. Wielka szkoda, że nie można zobaczyć nawet szcątków albumu (bo ona oficjalnie nie chce się przyznać, że to wyrywa - niby były oddzielnie, ale widać po odwrotnych stronach). Trochę tych fotek już niestety poszlo w swiat do innych - bo tam sporo mundurów, odznaczeń itp i kupują zbieracze militariów, bez wiedzy, że to Szczecin

Romek
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 24 sty 2005, o 22:20

nie czekaj masz tu te zdjecia
Załączniki
dez2004-2712-045a.jpg
dez2004-2712-045b.jpg
dez2004-2712-045c.jpg
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 24 sty 2005, o 22:25

a tu kolejne z tej samej parady
Załączniki
015-2602.jpg
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 24 sty 2005, o 22:29

jn
Załączniki
016-2602.jpg
018-2602.jpg
017-2602.jpg
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Re: Romek - zagadka nr 5 (a właściwie prośba o pomoc...)

Postautor: keson » 24 sty 2005, o 22:44

romeck pisze:Niestety sam tez nie znam odpowiedzi a chcę m.in. taką pocztówkę dostawić do jednej z moich galerii na www.czejarek.pl/stettin

No i nie wiem dokładnie co to było?
Miejsce bardzo łatwe do rozpoznania. Wszyscy wiemy (ukłony dla PKO o ile dobrze pamiętam - z odległości 500km).
pamietam, jak byly na Ebay-u - wtedy byly opisane jako Dzien Pioniera??, rok 1935
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 24 sty 2005, o 23:12

Zdjęcie 017-2602 wygląda mi na przemarsz z koszar ulicą Friedrichstrasse (dzisiejsza Narutowicza i hala sportowa MOSiR).
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Re: Romek - zagadka nr 5 (a właściwie prośba o pomoc...)

Postautor: vitalis » 18 lis 2010, o 19:48

:wink:
Stara sprawa, ale dopiero dzisiaj ją zauważyłem. Jeżeli to miał być w/g Kesona, rok 1935, to są to uroczystości z 15.X.1935. W tym dniu scalono Numer 2 ( który występował w 3 batalionach ),
w jedną całość i oznakowano jako Pionier - Bataillon 2.
W tym samym dniu powołano również Pionier - Bataillon 42.

Źródło:

Pionier-Bataillon 2

Die 3 Bataillone behielten allerdings noch die Nummer 2 und nannten sich "Stettin A", "Stettin B" und "Sperenberg". Am 15. Oktober 1935 erhielt das Bataillon wieder die Bezeichnung Pi.Btl 2. Es hatte allerdings mittlerweile erneut Personalabgaben für das Pionier-Bataillon 42 in Podejuch zu leisten, welches am Tag des Namenswechsels aufgestellt wurde. Das Bataillon unterstand der 32. Infanterie-Division und war in Stettin und Podejuch stationiert. Am 1.September 1939 um 4:45 Uhr überschritten die 1./Pi.2 unter Infanterie-Regiment 4, die 2./Pi.2 unter Infanterie-Regiment 96 die Grenze zu Polen. Der Kommandeur Pi.2 behielt unter seinem Kommando noch die 3.(mot)/Pi.2 sowie die Brückenkolonne.

Pionier-Bataillon 42

Aufgestellt am 15. Oktober 1935 als Korps-Pionier-Bataillon mit Garnison Stettin-Podejuch im Wehrkreis II. Zur Aufstellung wurde Personal des Pionier-Bataillon 2 der 32. Infanterie-Division und des Pionier-Bataillon 12 der 12. Infanterie-Division verwendet.

Na załączonym zdjęciu widać, na lewo od flagi napis Oktober
Załączniki
018-2602.jpg
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Romek - zagadka nr 5 (a właściwie prośba o pomoc...)

Postautor: Schulz » 19 lis 2010, o 00:16

Sugestia Vitalisa, by przyjrzeć się napisom wiszącym na budynku obecnego PKO (mam na myśli zdjęcia załączone przez spimaca), pozwala mi na stwierdzenie, że zostały wykonane podczas dnia zwanego w hitlerowskich Niemczech – Heldengedenktag (dzień pamięci bohaterów), który naziści przywrócili w lutym 1934 roku, a od 1935 obchodzonego w marcu. Było to nawiązanie do obchodzonego od 1926 roku dnia zwanego Volkstrauertag, poświęconego żołnierzom niemieckim poległym w czasie I Wojny Światowej, i silnie krytykowanego przez opozycję jako dzień gloryfikacji wojny. Na trop naprowadziły mnie dwa krzyże wojskowe powieszone nad wejściem do budynku oraz napis z lewej strony, który odczytałem jako „Opfer zur See” (coś jakby ofiarom morza). Jeżeli Keson się nie myli, to zdjęcia wykonano 16 marca 1935 roku.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2010, o 04:19 przez Schulz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Re: Romek - zagadka nr 5 (a właściwie prośba o pomoc...)

Postautor: vitalis » 19 lis 2010, o 02:54

:)
Witam Schulza
Coś za dużo liści na drzewach, gdyby to miało być w marcu!!!
No i ten napis Oktober ( październik )
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Romek - zagadka nr 5 (a właściwie prośba o pomoc...)

Postautor: Schulz » 19 lis 2010, o 05:07

vitalis pisze: ...
Coś za dużo liści na drzewach, gdyby to miało być w marcu!!!
No i ten napis Oktober (październik)
Poszukałem co nieco w necie i ostatecznie wychodzi to tak. Naziści faktycznie przywrócili to święto w lutym 1934 roku, dokładnie 27 lutego, jako państwowe pod zmienioną nazwą. A ten 16 marca to obowiązywał dopiero od 1939 roku. W przypadku, gdy 16 marzec nie wypadał w niedzielę, to święto miało miejsce w niedzielę przed 16 marca. A teraz co do tych liści. Pełna zgoda, coś ich za dużo, a właściwie biorąc pod uwagę powyższe, nie powinno ich być wcale. Tak zresztą jest na wszystkich zdjęciach z innych części Niemiec, a zwłaszcza z Berlina. Mamy w naszej galerii także nasze szczecińskie obchody, dwa zdjęcie datowane na 1934 rok i pochodzące z placu Skagerrakplatz na tyłach Muzeum Narodowego. Sądząc po napisie na jednym z nich (Heldengedencktag), pochodzi ono z obchodów tego święta, no ale drzewa są tu gołe, a na drugim za to pełne liści. Wydaje się, że obydwa przedstawiają tą samą uroczystość, ale czy na pewno? Wracając do rzeczy, problem tkwi chyba w czymś innym. Hitlerowi nie wszystko wychodziło po jego myśli i tak od razu na rozkaz. Zgodnie z tradycją tego święta wywodzącą się z Republiki Weimarskiej czczono w tym dniu pamięć o poległych żołnierzach I Wojny światowej. No i przede wszystkim w czasach Republiki cały czas trwała dyskusja, w czyjej gestii jest święto, państwa, czy rządów poszczególnych landów. Istniała jeszcze jedna instytucja, a właściwie dwie,mające wpływ na obchody - kościół katolicki i ewangelicki, w zależności, gdzie przeważał. Wydaje mi się, że te czynniki miały duże znaczenie w pierwszych latach rządów Hitlera i stąd być może w Szczecinie ten nietypowy czas z liśćmi w tle. Ale tu liczę na innych.
Aha, co do tego "oktober". Wyraz jest złożony, i właściwie najbardziej czytelne jest tylko "ober"
Załączniki
Skagerrakplatz - 6; 1934
Skagerrakplatz - 6; 1934
Skagerrakplatz - 6; 1934
Skagerrakplatz - 6; 1934

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron