Schulz - zagadka nr 1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Schulz - zagadka nr 1

Postautor: Schulz » 25 maja 2009, o 21:34

Gdzie mieścił się ten zakład szewski. Dla ułatwienia podpowiem, że nie na Starym Mieście ani nie na Łasztowni. W grę wchodzi jedno z osiedli powstałych w płn.-zach. części miasta.
Załączniki
Schumacherei
Schumacherei
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 25 maja 2009, o 22:06

Strzelę sobie pewnie kulą w płot ;], ale kojarzy mi się ta fotka hhm... z zakładem szewskim jaki mieścił się ponoć w zajezdni Niemierzyn ( w kamienicy obok ) i szył mundury dla tramwajarzy :>. Tak mi się wydaje jak bym gdzieś to zdjęcie widział.

PS; Proszę nie bić za moją głupotę :).
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 25 maja 2009, o 22:26

Leks pisze:Strzelę sobie pewnie kulą w płot...
Niestety, masz rację, tu trzeba strzelać. Przy okazji Niemierzyn sobie odpuszczamy. Proszę strzelać bardziej na zachód...
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 26 maja 2009, o 03:32

Pogodno?
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Postautor: juna » 26 maja 2009, o 17:48

pozwolę sobie wyrazić zachwyt - ale UDL! 8)
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 26 maja 2009, o 22:46

Leks pisze:Strzelę sobie pewnie kulą w płot ;], ale kojarzy mi się ta fotka hhm... z zakładem szewskim jaki mieścił się ponoć w zajezdni Niemierzyn ( w kamienicy obok ) i szył mundury dla tramwajarzy :>. Tak mi się wydaje jak bym gdzieś to zdjęcie widział.

PS; Proszę nie bić za moją głupotę :).
W temacie tramwajarskiego umundurowania - szewc mógł co najwyżej trzewiki do munduru uszyc, ale podoba mi się Twój sposób myślenia :-)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 27 maja 2009, o 00:31

maciozw pisze:Pogodno?
W czasach, gdy istniał nasz zagadkowy zakład szewski, nazwa "Pogodno" nie występowała. Co prawda na dzień dzisiejszy niejeden z nas by powiedział, że w jego okolicy zaczyna się dzisiejsze Pogodno. Dla ułatwienia dodam, że wchodził w skład pewnej całości określanej mianem....
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 27 maja 2009, o 08:23

...Diakonissenanstalt Bethanien?
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 27 maja 2009, o 09:16

Neu Westend?
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 27 maja 2009, o 11:37

Schulz pisze:
RychO pisze: ...Diakonissenanstalt Bethanien?
W czasach, gdy istniał nasz zagadkowy zakład szewski, nazwa "Pogodno" nie występowała. Co prawda na dzień dzisiejszy niejeden z nas by powiedział, że w jego okolicy zaczyna się dzisiejsze Pogodno. Dla ułatwienia dodam, że wchodził w skład pewnej całości określanej mianem....
Bingo! Chylę czoło. Pocztówka przedstawia zakład szewski (Schuhmacherei) w zakładzie opiekuńczym Evangelische Diakonissenanstalt Bethanien Stettin- Neu Torney. Została wydana przez Graphische Kunstanstalt Kettling & Krüger, Schalksmühle in Westfalen. Jak się zdążyłem zorientować specjalizowali się m. in. w przedstawianiu wnętrz, tego typu zakładów, szpitali, itp. Nie ma daty, ale znawcy tematu pewnie by doszli po numerze wydania (12521). Chyba koniec lat dwudziestych XX w. Próbowałem dopasować, w którym budynku się mieścił, wydaje się, że w grę wchodzi ciąg budynków nr 6 (tj. 6c lub 6d). Pocztówkę przekazała dla miłośników dawnego Szczecina p. Krystyna Owczarska, emerytowany pracownik najstarszej gazety codziennej miasta Szczecina.
Załączniki
awers pocztówki
awers pocztówki
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 27 maja 2009, o 14:30

Takie małe uzupełnienie: klik.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 27 maja 2009, o 15:29

Jak widać byli samowystarczalni, ale Torney jednak nie dał się zmobilizować. Patrząc na książkę adresową z 1930, to szewcy, a nawet jeden majster szewski, widnieją pod różnymi numerami - 6d, 7. Pod nr 4-5 oraz 7 także stolarze. Tyle, że nr 7, jak widzę, miał także dodatki z literkami, czyli pytanie jest dalej otwarte - "A które budynki konkretnie?"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości