Zagadka? Zahuś

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Zagadka? Zahuś

Postautor: Zahuś » 21 kwie 2009, o 23:53

Mamy w rodzinie w Stołczynie kilka starych maszyn. Jedna z nich to młockarnia. I jest na niej taka metryka. Ciekawy jestem czy ktoś z Was wie gdzie to było w starym Stettinie? Ja nie wiem - i dlatego pytam. Maszyny mamy na chodzie. Tą będę niebawem konserwował. Będę wdzięczny za wszelakie info. Tekst brzmi: Hermann Kuehn Stettin Pozdrowienia Zahuś
Załączniki
Jak widać na zdjęciu
Jak widać na zdjęciu
Czarny87
Posty: 14
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 18:09
Lokalizacja: Szczecin/Stolzenhagen

Postautor: Czarny87 » 23 kwie 2009, o 18:12

Witam!!!
Ja również jestem ze Stołczyna. Znalazłem w Wikipedii kilka informacji nt. Pana maszyny i jej twórcy.
http://de.wikipedia.org/wiki/Hermann_K%C3%BChn
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Dzięki

Postautor: Zahuś » 26 kwie 2009, o 22:42

Mój niemiecki nie jest niestety nawet na dostatecznym poziomie. Stąd zapomniałem że ue pisze się jako u z : Poproszę znajomą by mi przetłumaczyła na nasze.

Ale w dalszym ciągu nie wiemy gdzie ta manufaktura czy fabryka była.

Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 26 kwie 2009, o 23:46

Czarny87 pisze:Witam!!!
Ja również jestem ze Stołczyna. Znalazłem w Wikipedii kilka informacji nt. Pana maszyny i jej twórcy.
http://de.wikipedia.org/wiki/Hermann_K%C3%BChn
To nie jest ta sama osoba. Nazwisko Kühn jest dość popularne.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Też już to wiem

Postautor: Zahuś » 27 kwie 2009, o 09:22

Tak Bartosz to prawda. Przetłumaczono mi opis tego gościa. Zgadza się jedynie nazwisko i Stettin. Nic poza tym. To mogła być bardzo mała manufaktura, która jedynie składała z gotowych elementów maszyny rolnicze. Takich manufaktur były dziesiątki w Szczecinie i okolicach. Po prostu właściciel zamawiał w odlewni żeliwa elementy ze swoim logo czy nazwą firmy. Odlewnia robiła np. 100 elementów a potem zmieniała wkładkę w formie i robiła dla innej manufaktury taki sam element tyle że z inną nazwą firmy. To była taka semi produkcja masowa. Stąd by otworzyć taką manufakturę wystarczyło mieć naprawdę trochę gotówki, miejsce, kilkunastu zdolnych ludzi oraz dość ograniczony zasób narzędzi. Ale słowo Stettin na tej maszynie brzmi dla mnie nawet cieplej jak Made in Poland. Zresztą w dobie Made in EU pewnie wrócimy kiedyś do znakowania produkcji nazwą miast czy miejsc produkcji. No nic szukamy dalej ... Pozdrowienia Zahuś.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości