Strona 1 z 2

Where is Augustwalde?

: 6 gru 2011, o 16:39
autor: Sandragetter
Hi everyone
I'm looking for the Hans Mallow Str, in village Augustwalde near Stettin. My husband's grandfather was born there 21 February 1897. Does exist this street in our times? Where is Augustwalde?
Sandra Getter

Re: Where is Augustwalde?

: 6 gru 2011, o 19:47
autor: Bogusław
Hi,
Augustwalde is the former name of Wielgowo. It is now one of the districts of Szczecin. But I don't know were was Hans Mallow Str.

Re: Where is Augustwalde?

: 6 gru 2011, o 21:38
autor: Busol

Re: Where is Augustwalde?

: 6 gru 2011, o 23:17
autor: rwpb
Bogusław pisze:Augustwalde is the current name of Wielgowo.
Bogusław, chyba odwrotnie - to Wielgowo jest teraz dawnym Augustwalde.

Hi Sandra
Augustwalde after 1945 is Wielgowo.
This street was not in the Augustwalde. Maybe you mean Hans Mallon Str? Hans Mallon Str today is Wilgi.
See map

Write the surname of husband's grandfather, I'll try to find.

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 00:02
autor: Schulz
Busol pisze:
Bogusław pisze:Hans Mallow Str.
Hans-Mallow-Straße --> Kostrzyńska:
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Hans-Mallow-Straße

http://maps.google.pl/maps?q=Kostrzy%C5 ... 0&t=h&z=17
Przy okazji dzięki rwpb można poprawić niemiecką nazwę ulicy Kostrzyńskiej w Dąbiu na Hans-Mallon-Straße, to samo winni zrobić w galerii Prawobrzeże (Prawobrzeze.eu) w podpisie zdjęcia nr 01.

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 08:50
autor: Busol
No to ja sie zgubiłem

Kostrzyńska to Hans-Mallow-Straße czy Hans-Mallon-Straße --> Kostrzyńska
I w takim razie jaką nazwą określano kiedyś ul. Wilgi ?

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 12:37
autor: rwpb
Chyba:
Hans-Mallon-Straße w Altdamm to obecnie Kostrzyńska w Dąbiu
Hans-Mallon-Straße w Augustwalde to obecnie Wilgi w Wielgowie
To były niezależne miejscowości i nazwa nie kolidowała. Mogła być zmieniona nazwa którejś z ulic po przyłączeniu Altdamm i Augustwalde do Szczecina w 1939 roku. W adresbuchu z 1943 roku w Augustwalde jest Hans-Mallon-Weg (strona 187).
Hans-Mallow-Straße nigdy nie było w Augustwalde, podejrzewam, że chodzi o literówkę, bądź niedokładne odczytanie z jakiegoś dokumentu. Na ulicy Wilgi są zachowane wszystkie przedwojenne domy, ulica jest krótka, więc jak może Sandra poda nazwisko dziadka męża, to znajdzie się budynek.

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 13:00
autor: Schulz
Busol pisze:No to ja sie zgubiłem

Kostrzyńska to Hans-Mallow-Straße czy Hans-Mallon-Straße --> Kostrzyńska
I w takim razie jaką nazwą określano kiedyś ul. Wilgi ?
Mamy tu dwie różne ulice, tyle że poświęcone tej samej osobie - Hans Mallon (swojego czasu kumpel niejakiego wujka H., został zamordowany przez komunistów. Jego imieniem nazwano mnóstwo ośrodków szkolnych organizacji HJ). Wracając do miana ulic, którym patronował. Jedna była w Dąbiu, Hans-Mallon-Straße (Altdamm), to teraz ulica Kostrzyńska, a druga w Wielgowie (Augustwalde), Hans-Mallon-Weg, czyli dzisiejsza ulica Wilgi.
A przy okazji, byłoby dobrze, żeby ktoś to przetłumaczył na angielski, bo Sandra chyba niewiele zrozumie z naszej wymiany zdań po polsku.

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 13:13
autor: rwpb
Skoro Hans Mallon był kumplem wujka H, to w 1897 roku chyba nie miał "swoich" ulic? Styl zabudowy ulicy Wilgi wskazuje na lata trzydzieste. Albo więc chodzi o jakąś inną ulicę, albo coś tu jest pokręcone.

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 14:22
autor: Bogusław
To, że dziadek Sandry urodził się w 1897 roku nie przeszkadza żeby mieszkał przy Hans Mallon Weg, np. w 1939 roku. Zabudowa przy tej ulicy powstała w latach 30. Na mapie z 1929 roku w miejscu wspomnianej ulicy są jeszcze pola/łąki (zaznaczyłem na czerwono).

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 14:25
autor: Schulz
rwpb pisze:Skoro Hans Mallon był kumplem wujka H, to w 1897 roku chyba nie miał "swoich" ulic? Styl zabudowy ulicy Wilgi wskazuje na lata trzydzieste. Albo więc chodzi o jakąś inną ulicę, albo coś tu jest pokręcone.
Przede wszystkim musimy poczekać na odpowiedź Sandry, ponieważ podała za mało danych. Według mnie dziadek Getter, jeżeli urodził się w Augustwalde, to w świadectwie urodzenia miałby raczej wpisane np. Augustwalde, Dorfstraße Nr. ... . Nie wiem, kiedy nastąpiła rozbudowa tego osiedla i kiedy wytyczono ulicę Hans-Mallon-Weg i pod jaką nazwą, ale patrząc na mapę z 1919 roku mam wrażenie, że w 1897 roku jeszcze nie istniała. Niestety nie mam dostepu do wykazu mieszkańców tego osiedla sprzed 1942. W W AB-uchu z 1940 roku nie ma Augustwalde.

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 14:33
autor: Schulz
Bogusław pisze: ...Na mapie z 1929 roku w miejscu wspomnianej ulicy są jeszcze pola/łąki (zaznaczyłem na czerwono).
Tej mojej mapy z 1919 nie da się niestety bardziej powiększyć, ale ja sądzę, że nie tylko pola/łąki ale także jakieś gospodarstwo. Może ten dziadek był synem robotnika dniówkowego w tym gospodarstwie i potem wyemigrował, bo skąd ten angielski u Sandry, mamy tu także forum niemieckojęzyczne...

Re: Where is Augustwalde?

: 7 gru 2011, o 16:15
autor: rwpb
Jest jeszcze inna możliwość. Miejscowości o nazwie Augustwalde było więcej. Tak nazywał się Rębusz koło Choszczna i miejscowość koło Gdańska.
Husband's grandfather to znaczy dziadek małżonka. Dziadek nie musiał nazywać się Getter, bo mąż Sandry może mieć nazwisko po swoim ojcu. W adresbuchu nie ma takiego nazwiska na ulicy Hans-Mallon-Weg.

Re: Where is Augustwalde?

: 8 gru 2011, o 18:37
autor: Sandragetter
Hi
Thanks for the reply. I translated the contents.
Husband's grandfather's name was Otto Remer 1897 -????. He had two daughters, Amelia 1919 -???? and Renate 1921-1996. They lived at Hans Mallow Str in Augustwalde. Amelia probably died in 1945. Renate married the son of a pastor in Marienwalde. In 1945 he emigrated to Canada. My husband Jack Getter is their son.
I am now in Poznan, Poland to 17 December. I want to find my husband's grandfather's house. I do not know more details, I have no documents.
Sandra Getter

Re: Where is Augustwalde?

: 8 gru 2011, o 23:35
autor: Schulz