Huta Szczecin - jeszcze tylko do końca w 2008 roku !

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Huta Szczecin - jeszcze tylko do końca w 2008 roku !

Postautor: Zahuś » 27 sie 2008, o 14:14

Nie wiem czy ktoś o tym pisał - ale jeszcze w tym roku na teren Huty Szczecin wkraczają ekipy rozbiórkowe z palnikami. Ma się zacząć we wrześniu. Rozbiórka nie potrwa długo. Tak więc jest spora szansa że w styczniu 2009 pozostaną tylko zdjęcia i wspomnienia. W piątek będę tam zawodowo i będę znał szczegóły. Niewątpliwie panorama Szczecina od strony wody ulegnie zmianie. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 27 sie 2008, o 14:15

piotr_now wykonał dokumentacje chyba z 2 lata temu ale aktualna zawsze sie przyda :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 28 sie 2008, o 23:01

Drogi Busolu, widzę Hutę bardzo często. Moi Teściowie mieszkają w Stołczynie koło kościoła. Wcześniej na jej miejscu była stara cegielnia. Wiem że siostrzana Huta była w Lubece ale w latach 70-tych też poszła pod młotek. Huta Szczecin to teraz ostatni tego typu obiekt w Europie. Wszędzie takie obiekty się zabezpiecza i są doskonałą atrakcją turystyczną. Ilu Szczecinian zwiedziło Hutę? A ilo turystów bu chciało to zobaczyć? Chociaż fragment ten poniemiecki zachować. Ostatnio poszła w niepamięć ostatnia poniemiecka cegielnia na Bandurskiego. Ależ to był obiekt - piękny komplet i co? Już go nie ma - teraz postawiona tam koszmarka z suporeksu z klinkierową elewacją. Obrzydlistwo. Pod koniec tego roku po Hucie Szczecin pozostaną zdjęcia. A może jednak da się coś uratować? Coś dla przyszłych pokoleń i turystów? Busol to ostatni moment by rozpętać jakąś akcję. Uratujmy choć fragment Huty !!!! Ludzie ratunku!!!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 29 sie 2008, o 08:05

No to rozpętujmy... Kto chetny do rozpętania ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 29 sie 2008, o 10:27

Przydam się ?
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: ...

Postautor: Iwonka » 29 sie 2008, o 10:30

piotr_now pisze:Przydam się ?
Do rozpętania ?..... :wink:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 29 sie 2008, o 11:00

Jeżeli huta ma być demontowana od września, to pewnie pozwolenie na rozbiórkę już jest, więc szanse na powodzenie niewielkie, żeby nie pisać równe zeru. Inwestor jest prywatny, kupił hutę dla atrakcyjnego terenu, więc nie sądzę żeby kierował się sentymentami.
Jeżeli pozostawienie obiektów nie przyniesie mu kasy, a wyburzenie tak, to nie będzie się zastanawiał.
Moim zdaniem jest to zupełnie inna historia niż z kaskadą i protest w tym wypadku nic nie da. Myślę, że jedyna możliwość na dzień dzisiejszy to rozmowa z właścicielem, może jakaś konkretna propozycja, która oczywiście będzie dla niego opłacalna.
Ale może udałoby się zorganizować przynajmniej jakąś wycieczkę sedinową do huty. Chętnie bym ją obejrzała dopóki jeszcze jest.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 29 sie 2008, o 12:19

Kropka pisze:Ale może udałoby się zorganizować przynajmniej jakąś wycieczkę sedinową do huty. Chętnie bym ją obejrzała dopóki jeszcze jest.
Kto ma wejścia ? :wink:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 29 sie 2008, o 13:28

Witam Was, w poniedziałek będę w Hucie. Dzisiaj nie miałem szans. Bedę miał sporo zdjęć. Całkowicie się z Wami zgadam. Inwestor prywatny kupił cały teren Huty dla dwóch rzeczy - dla nabrzeża i dla terenu. Będzie tam niebawem profesjonalny terminal przeładunkowy - czyli dla porty, gospodarki morskiej i Szczecina jak najbardziej pożyteczna rzecz. Każdy inwestor jest bowiem very welcome. Protestowanie, strajk głodowy, przykucie kilku zawodników kajdankami do konstrukcji Huty itd, itp to pomysł dokonały ale dla aktywności Andrzeja L a nie ekipy na naszym poziomie. Jedyne rozwiązanie - powtarzam jedyne rozwiązanie to: Miasto błyskawicznie dokona zamiany terenu - grunt pod Hutą + Huta za grunt sąsiedni obok huty - tak by był jakiś zysk dla inwestora z tego że będzie miał na swoim terenie Muzeum Techniki. Oczywiście wcześniej trzeba wytyczyć minimalny teren który obejmie poniemiecka infrastrukturę bez socjalistycznej dobudowy i rozbudowy Huty. Huta od strony lądu jest mało atrakcyjna - każdy zna te dzielnice. Ale od strony wody cudo. Dlatego można zrobić tramwaj wodny ( w ramach istniejącej białej floty i prywatnej i miejskiej) i skomunikować Wały Chrobrego. Wycieczka po porcie wraz ze zwiedzaniem Huty - nowa atrakcja turystyczna Szczecina. Wszędzie na świecie to jest mega atrakcja - industrialne pamiątki są wszędzie mile widziane. Odezwę się w poniedziałek. Ale sygnał do miasta warto już wysłać teraz. Pamiętajcie biznes to biznes. Każdy woli trochę większy teren wolny od zabudowy jak mniejszy z Hutą do rozbiórki. Kalkulacja jest prosta. Tylko nie ma co straszyć inwestora jakimiś administracyjnymi czy prawnymi kruczkami - bo się zrazi i wystraszy. A przecież nie chodzi by to robić siłą tylko normalnie.
Sernic
Posty: 27
Rejestracja: 31 sty 2005, o 11:23

Postautor: Sernic » 1 wrz 2008, o 16:39

Co mozemy zrobić? ja się przyłączam.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 1 wrz 2008, o 21:31

Witam Was, jak mówiłem - byłem dzisiaj w Hucie Szczecin. Właścicielem terenu jest grupa Krono. To producent min paneli, płyt MDF i np. tego typu płyty co się z niej robi tylne ścianki do mebli. Pilśnia? W Szczecinku jest potężna fabryka. Co ciekawe sama Huta Szczecin jest na wydzielonej geodezyjnie działce - dwa lata temu była próba jej reaktywacji. Utopiono tylko kasę ale nic nie udało się zrobić. To jest prywatna firma kierująca się po pierwsze dobrem firmy a po drugie zyskiem. Gdyby gmina Szczecin czyli miasto - właściciel terenów dookoła Huty Szczecin wystąpił z propozycją by dokonać wymiany to na 100% grupa Krono zrobiła by biznes z miastem. Każda firma robi różne transakcje - ale te na których zarabia zawsze. Pamiętajmy że wycięcie w pień huty to jedno, a pod Hutą są gigantyczne fundamenty - je też trzeba rozebrać by cokolwiek wybudować. Biznes to biznes. Teraz kwestia tego czy miasto zdobędzie się na to by oddać jakiś teren w zamian + wyłoży pieniądze w rewitalizacje obiektu - tak by można go było zwiedzać bez narażenia życia. Widoki z góry Huty - przepiękne. Obiekty przepiękne, są też stare wagony z kadziami hutniczymi. jest też stary parowóz i wagoniki. Ludzie to cudo!!! Jutro muszę wyjechać na dwa dni. Jak wrócę to zrobię galerię ze zdjęciami z Huty i swoimi i jednego chłopaka co to pół roku temu wszystko obfotografował - muszę tylko do niego dotxzreć i mieć jego zgodę. Dam znać. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 1 wrz 2008, o 21:59

A jaka jest szansa na zwiedzenie tego cuda ?
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 1 wrz 2008, o 23:44

Szansa jest bardzo duża. na razie postaram się jak najszybciej opublikować wszystkie zdjęcia które mam. To będzie prawdopodobnie w czwartek po moim powrocie. Obiekt jest zamknięty i jest ochraniany. Wejście tylko za okazaniem przepustki. Ale jeśli będzie więcej chętnych to możemy zorganizować zgodę i nawet przewodnika - tam pracuje jeszcze sporo kadry inżynierskiej co znają Hutę od kilkudziesięciu lat. Może faktycznie warto zorganizować wycieczkę do czegoś co niedługo możemy stracić na zawsze. Jak opublikuję zdjęcia w naszej galerii to natychmiast opublikuję tutaj linka.
Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 1 wrz 2008, o 23:51

Znaczy się, od wczoraj zaczęły się zapisy na wycieczkę. :D
To ja zapisuję się.
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 2 wrz 2008, o 09:46

No ba! Ja też :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

cron