Rewitalizacja budynku Verwaltungsgebäude

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Rewitalizacja budynku Verwaltungsgebäude

Postautor: Sławek » 7 kwie 2006, o 14:04

Rozpoczeły się prace remontowe budynku Rektoratu PAM przy ul. Rybackiej. Mają podobno potrwać do sierpnia. Poniżej kilka zdjęć zrobionych dzisiaj.

A w ogóle to zasługa sediny.pl !
W pewnej zagadce Jan Krzysztof napisał:
To brakuje dbałości o majątek jaki się posiada.
No proszę... I gospodarze budynku wzięli to sobie do serca :wink:
Pozdrawiam - Sławek :)
Załączniki
DSCN1563.jpg
DSCN1564.jpg
DSCN1565.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 7 kwie 2006, o 14:41

Znaczy się, że Kononowałen będą teraz białe?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Postautor: GRYF » 7 kwie 2006, o 17:49

nawet lepiej sie to znaczy - będa trzy "świeże" GRYFY :-)
Raine
Posty: 17
Rejestracja: 7 maja 2005, o 09:38

Postautor: Raine » 7 kwie 2006, o 19:08

Czekałem na ten remont długie miesiące i wreszcie jest
piękny widok! piękny! :)
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 8 kwie 2006, o 10:09

Bachinstitut pisze:Znaczy się, że Kononowałen będą teraz białe?
No tego nie wiem...
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 16 kwie 2006, o 23:40

Sławek pisze:
Bachinstitut pisze:Znaczy się, że Kononowałen będą teraz białe?
No tego nie wiem...
No właśnie, szukałem jaki kolor budynek miał pierwotnie i nie znalazłem.
Ale na dziś wrzuconym do galerii obrazku widać, że był czerwony (albo coś koło tego). Ciekawe czy to prawdziwa barwa czy tylko pokolorowany obrazek...
Załączniki
no_04%20-%20Rathausplatz.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 16 kwie 2006, o 23:49

Sławek pisze:
Sławek pisze:
Bachinstitut pisze:Znaczy się, że Kononowałen będą teraz białe?
No tego nie wiem...
No właśnie, szukałem jaki kolor budynek miał pierwotnie i nie znalazłem.
Ale na dziś wrzuconym do galerii obrazku widać, że był czerwony (albo coś koło tego). Ciekawe czy to prawdziwa barwa czy tylko pokolorowany obrazek...
Podkolorowany obrazek :) Po czerwieni cokolwiek by zostało na tynku, poza tym na wielu innych pocztówkach budynek ten ma barwę białą, no niech będzie szarą czy coś w ten deseń. Szkoda, że tylko w niektórych aktach Baup. są wzmianki o kolorze elewacji.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 17 kwie 2006, o 11:55

Gryf pisze:nawet lepiej sie to znaczy - będa trzy "świeże" GRYFY
... Zbyszek, a czy wspominałem że we wnętrzach szczecińskiego Bussines Club'u sa dwa gryfy ?
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Postautor: GRYF » 17 kwie 2006, o 18:47

no cóż - ja nie biznesmeeen więc o tych nie wiedziałem. znany był mi jeno jeden w postaci logo tej instytucji na zewnątrz
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 17 kwie 2006, o 18:49

Gryf pisze:no cóż - ja nie biznesmeeen więc o tych nie wiedziałem. znany był mi jeno jeden w postaci logo tej instytucji na zewnątrz
... do środka raczej bez większego problemu można wejść w godzinach otwarcia. Właściciel tejże knajpki raczej nie robiłby problemów ....
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 24 kwie 2006, o 16:46

Jak piszą w dzisiejszej GW:
Budynek rektoratu Pomorskiej Akademii Medycznej odzyskuje swój dawny blask. Jeszcze przed końcem wakacji spod brudnych tynków wyjrzą marmury i piaskowce.
To pierwszy po wojnie remont elewacji gmachu z początków XX w. Prace w obiekcie przy ul. Rybackiej już się rozpoczęły. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej wyremontowane zostanie ok. 3 tyś. m kw. dachu i 6 tyś. m kw. elewacji.
- W tej chwili zbite są już tynki od frontu - mówi dyrektor administracyjny uczelni Jerzy Łuczak.- Elewacja czyszczona jest hydraulicznie, pod ciśnieniem. Efekt będzie na pewno zaskakujący, bo pod tym brudem kryją się ściany z piaskowca.
A to oznacza, że budynek PAM-u będzie miał kolor pastelowy. Jest jeszcze jedna niespodzianka. Do wysokości trzech metrów ściany budynku są zrobione z... kolorowego granitu. – To będzie naprawdę ładny zakątek miasta - obiecuje Łuczak.
Remontowany jest jednocześnie dach (ocynkowaną blachę zastąpi tytanowo-cynkowa, lekko patynowana) i okna. - Będą dokładnie takie same jak teraz - to zalecenie konserwatora zabytków - tylko że nowe - zapowiada Łuczak.
PAM wyłożyła na inwestycję 400 tyś. zł, UE ze Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego - 2 mln zł. Budynek przy ul. Rybackiej początkowo służył za siedzibę Miejskiej Kasy Oszczędności. Uczelnia przejęła go w 1948 r.
No to mamy wyjaśnienie kwestii kolorów :)
Sławek
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 22 lis 2006, o 17:52

Verwaltungsgebäude zaczyna ładnie wyglądać :)
Zdjęcie zrobione dzisiaj po południu.
To oświetlenie... Nieźle...
Załączniki
DSC01432.JPG
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 22 lis 2006, o 20:59

Sowsiem choroszo. Pust' budiet prekrasno.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 17 sie 2007, o 00:35

Jest taka wewnętrzna gazeta w PAM - "Biuletyn Informacyjny" - i tam w numerze z VI 2007 jest artykuł podsumowujący rewitalizację budynku Rektoratu PAM przy ul. Rybackiej. Może kogoś zainteresuje. Oto on:

"Zakończony został remont budynku Rektoratu PAM przy ul. Rybackiej. Była to poważna inwestycja, której koszt wyniósł 3 129 758,45 zł. Przeważającą część tej kwoty uzyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - l 965 437,90 zł, oraz z budżetu państwa - 262 058,38 zł. Wkład Akademii to 902 262,17 zł.
Etapem pierwszym i najważniejszym całego przedsięwzięcia było pozyskanie funduszy. Ogromną szansę stanowiły środki unijne przeznaczone na rewitalizację społeczno-gospodarczą, przestrzenną i funkcjonalną zdegradowanych dzielnic mieszkaniowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). W 2005 r. Akademia opracowała wniosek aplikacyjny do ZPORR zawierający projekt rewitalizacji budynku Rektoratu. Projekt ten ściśle wpisywał się w cele przyjęte przez władze Szczecina w planach rozwoju miasta, zwłaszcza w Lokalnym Programie Rewitalizacji. Dobrze przygotowany wniosek PAM uzyskał wysoką punktację i otrzymał dotację finansową ze ZPORR na rewitalizację gmachu.
Budynek Rektoratu, w którym przed wojną mieściły się oddziały nadzoru miejskiego, takie jak: Dział Opieki Społecznej, Sąd Rzemieślniczy, Wydział ds. Budowy Ulic i Sieci Kanalizacyjnej, a także Kasa Oszczędnościowa, wzniesiony został w latach 1901 –1904 według projektu niemieckiego architekta Adolfa Meyera-Schwartaua, autora m.in. koncepcji urbanistycznej Wałów Chrobrego. Jest obiektem chronionym, wpisanym do rejestru zabytków Szczecina. Wybudowano go w stylu północnoniemieckiego renesansu, w którym bardzo ważnym elementem architektonicznym były detale dekoracyjne: opaski okienne, zwieńczenia, wykusze, gzymsy, tralki, słupki, portyki. Większość z nich wykonano z czerwonego piaskowca wezerskiego. Cała budowla okolona została cokołem z czerwonego szwedzkiego granitu, a jej najbardziej rozpoznawalny element to strzelista wieża, kryta miedzianym, spatynowanym hełmem.
Jak nietrudno obliczyć, gmach ma ponad sto lat. Upływ czasu zostawił na nim swój ślad. Tynki dawno straciły kolor, pokryte grubą warstwą zanieczyszczeń, część z nich odpadła, w niektórych miejscach widoczne były odstrzelmy z czasów drugiej wojny światowej. Wykonane z piaskowca detale architektoniczne były mocno zabrudzone, miejscami zniszczone, z wieloma ubytkami. Także granitowy cokół był przebarwiony, pokryty zabrudzeniami, gdzieniegdzie porośnięty glonami. Tak prezentował się budynek Rektoratu w marcu 2006 r., kiedy rozpoczął się remont. Roboty budowlane objęły naprawę i przełożenie dachu, wymianę tynków zewnętrznych, położenie nowego tynku na wszystkich elewacjach, oczyszczenie powierzchni wykonanych z piaskowca i granitu, uzupełnienie ubytków, a także zabezpieczenie ich przed opadami atmosferycznymi. Nie zapomniano o miłośnikach graffiti: kamień pokryto specjalnym preparatem tworzącym powłokę impregnacyjną. Wymieniono większość okien i parapetów, schowano pod tynk wiszące na ścianach budynku przewody instalacyjne.
Prace remontowe trwały rok i okres ten dał się mocno we znaki pracownikom Rektoratu. Jednakże odsłaniane kolejno, odrestaurowane już fragmenty budynku budziły zdziwienie i niekłamany podziw. Drzwi główne na powrót stały się portalem, odzyskując swój reprezentacyjny, podkreślony dekoracyjnymi elementami wygląd. Odrestaurowane drzwi boczne i zwieńczenia nad nimi, na które wcześniej mało kto zwracał uwagę, podkreślają urok całej części frontowej budynku. Warto spojrzeć też w górę i odkryć, dotąd niewidoczną, urodę ścianki zakrywającej część dachu. Ozdobą są również wymienione okna okolone opaskami z piaskowca. Budynek przyciąga wzrok także wieczorem dzięki nowemu oświetleniu podkreślającemu dekoracyjne fragmenty elewacji.
Gmach Rektoratu, na rok przed 60-leciem Akademii, odzyskał swą świetność, odpowiadając potrzebom i ambicjom Pomorskiej Akademii Medycznej.

mgr Bogusława Romaniak
opracowano na podstawie materiałów ZPORR"
Załączniki
BI1.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 sie 2007, o 01:09

Sławek pisze: Budynek Rektoratu [...] wzniesiony został w latach 1901 –1904 według projektu niemieckiego architekta Adolfa Meyera-Schwartaua, autora m.in. koncepcji urbanistycznej Wałów Chrobrego.
Ja bym się się upierał, że facio miał na imię Wilhelm. A Adolf to był ktoś tam inny, jakiś wujek chyba.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości