Sedina - pomnik czy coś innego?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 22 wrz 2008, o 10:57

greg29 pisze:galaxy jest chyba odpowiednim miejscem na kopie ale potem wysadzimy je w powietrze Ok :?: :wink:
W dobie globalnego zagrozenia terroryzem takie zarty nie wydają mi sie smieszne...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 22 wrz 2008, o 11:42

w nocy :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Galaxy - YES! YES! YES!

Postautor: romeck » 22 wrz 2008, o 21:28

Jestem za i chętnie pomogę w przekonywaniu. To prawda, że dopiero wtedy Sedina zacznie żyć w głowach ludzi bo prędzej właśnie tam ktos się zapyta "A co to takiego?"
Romek
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 23 paź 2008, o 21:37

Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 23 paź 2008, o 22:52

:shock:
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 23 paź 2008, o 23:21

eeetam!... karawana idzie swoją drogą :-)
http://www.walkowska.pl
Awatar użytkownika
MilaRS
Posty: 261
Rejestracja: 27 maja 2008, o 08:53
Lokalizacja: Klęskowo / Hökendorf
Kontakt:

Postautor: MilaRS » 23 paź 2008, o 23:30

SJez pisze:eeetam!... karawana idzie swoją drogą :-)
I bardzo słusznie!

:D
http://www.prawobrzeze.eu
http://kastamajowe.xt.pl
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 24 paź 2008, o 08:12

Róznica miedzy duzo lepszym - jak to powiedział Pan Piskorski Tobołkiem jest taka ze o tobołku sie tylko mówi i jakos nikt sie do niego nie pali natomiast sedina "sie robi"

Mysle ze jest to ostateczny argument.

To troche tak jak z meczem w którym wyraznie lepsi byli polacy i naprawde ładnie grali w przeciwienstwie do druzyny przeciwnej ktora grala slabiej wolniej brzydzie i... szczeliła jedną beznadziejną szmatę wygrywając mecz :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
L.Och
Posty: 1
Rejestracja: 24 paź 2008, o 15:43

artykuł Sedina nie pasuje do polskiego Szczecina

Postautor: L.Och » 24 paź 2008, o 15:57

Tak to prawda że Sedina była symbolem tamtych czasów, ale symbolem tamtych czasów był i jest dziś np. bulwar – Wały Chrobrego - Hermanna Hakena, czy nie należy o niego dziś dbać, konserwować , przywracać do dawnej świetności zgodnie z zamysłem ówczesnego projektanta? .
Sedina, "patrząca odważnie w dal" była dla szczecinian i nadburmistrza Hakena, zwieńczeniem wykonanej przez miasto pracy, wybudowano ogromne place, szerokie ulice, budowle publiczne, szpitale, kamienice, wreszcie - rozległe cmentarze i parki, gdzie posadzono drzewa i krzewy z całego świata. W budowę Szczecina zaangażowani byli wszyscy ówcześni mieszkańcy, kupując obligacje komunalne z których została sfinansowana infrastruktura użyteczności publicznej, z tej infrastruktury przecież do dnia dzisiejszego korzystają dzisiejsi mieszkańcy miasta którzy są innej narodowości i mówią innym językiem .


Fakt przyjazdu 60 lat temu do Szczecina nowych mieszkańców z „tobołkiem” , nie jest początkiem miasta, to jedeno z wydarzeń całej historii miasta od momentu jego powstania - ponad 750 lat. Od 1945 roku w Szczecinie urodziło się już 3 pokolenia rodowitych szczecinian dla których jest to NASZE MIASTO. Miasto w którym jest miejsce i musi być miejsce dla tych którzy urodzili się tu przed 1945 rokiem, bo Sedina "patrząca odważnie w dal" ma być dziś symbolem łączenia przeszłości , teraźniejszości i przyszłości a nie jej dzielenia. .Odbudowa Sediny wg pierwotnego projektu powinna być postrzegana jako początek tożsamości mieszkańców ze swoją małą ojczyzną jaką jest miasto, czyż nie jest to spełnienie współczesnej idei budowy społeczeństwa obywatelskiego i idei samorządności lokalnej? Bezsprzecznie należy pamiętać o okresie lat 1933-1989 bo to też historia mojego miasta, i powinna mieć swoje miejsce w istniejącym już muzeum.
Moim zdaniem bardzo dobrym miejscem na budowę pomnika łączącym trudna historię miasta tamtych lat powinien być nie plac Tobrucki a miejsce na którym stoi pomnik Adama Mickiewicza. Otoczenie pomnika i jego cokół zostały wybudowane przed wojną (a sam Adam Mickiewicz choć postać ważna w literaturze polskiej nie jest związany z historią Szczecina). Pomnik powinien zostać przeniesiony w inne miejsce parku Żeromskiego bo jego powstanie też stanowi historię miasta . Na placu i na tym miejscu powinien powstać pomnik znakomitego polskiego rzeźbiarza obrazujący historię środkowoeuropejskiego miasta w dobie totalitarnych przesiedleń i dyktatury.

P.S Jestem rówieśniczką prof Jan M. Piskorskiego i nie mam żadnych kompleksów z powodu miejsca urodzenia i mieszkania w Szczecinie a MOJE MIASTO WIDZĘ OGROMNE - W KTÓRYM JEST MIEJSCE DLA PRZESZŁOŚCI i jestem za odbudową pomnika
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 24 paź 2008, o 22:29

A ja uważam, że powinniśmy ten pomnik postawić na księżycu, wtedy będzie widoczny dla wszystkich.
Albo może inaczej, pomalujmy Plac Lotników w biało czarne kwadraty i zbierzmy tam pomniki z całego Szczcina. Będzie można zagrać w szachy. Koń już tam jest.


Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Mad Poets Society
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 24 paź 2008, o 22:31

Jezu pisze:A ja uważam, że powinniśmy ten pomnik postawić na księżycu, wtedy będzie widoczny dla wszystkich.
Albo może inaczej, pomalujmy Plac Lotników w biało czarne kwadraty i zbierzmy tam pomniki z całego Szczcina. Będzie można zagrać w szachy. Koń już tam jest.


Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
:lol: :lol: :lol:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 25 paź 2008, o 00:14

Czy to pat, czy raczej szach-mat? Choć najbardziej przypomina to roszadę 8)
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 25 paź 2008, o 01:13

Tobołek już jest :lol:
Załączniki
by Lapa
by Lapa
rayman
Posty: 178
Rejestracja: 5 wrz 2008, o 10:29

Postautor: rayman » 25 paź 2008, o 13:19

Wczorajsza GW zamieściła w rubryce ,,Opinie,,:,,Sedina nie pasuje do polskiego Szczecina,,dalej czytamy:,,Niezmiernie naiwna i do bólu prowincjonalna jest wiara organizatorów szczecińskiej zbiórki na odbudowę pomnika,że przyciągnie on do miasta turystów...,,
Z artykułu wynika jasno,że ludzie nie wiedzą jakie jest przesłanie powstania pomnika!W moim odczuciu chodzi o to,żeby Sedina była symbolem Szczecina a nie żeby mieli odwiedzac ją tylko ludzie,którzy mieszkali tu przed wojną.Natomiast pan Jan M.Piskorski(autor artykułu)do tego właśnie sprowadził próbę odbudowy pomnika.Powiem szczerze:ręce opadły mi do samej ziemi...
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 25 paź 2008, o 17:16

Pominąwszy dywagacje, czy artykuł był napisany "ze słusznej czy niesłusznej pozycji" należy zauważyć, że:
jest napisany dobrze,
czyta się go z zainteresowaniem,
jest zilustrowany materiałem wymagającym poczytania źródeł,
poglądy Autora są wyrażone jasno i logicznie,
nie ma w nim komsomolskiej histerii
a ewentualnych oponentów nie przedstawia się jako wcielenie zła i ciemnoty.
Co nie o każdym artykule można powiedzieć. Niestety.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 168 gości

cron