Sedina - pomnik czy coś innego?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Sedina - pomnik czy coś innego?

Postautor: woti » 24 lis 2004, o 15:28

No, to wróćmy jednak do właściwego tematu, czyli tej Sediny, na którą już zbiera się pieniądze. Prawdopodobnie "coś" się jednak znajdzie i jeśli tak, to wyłącznie na tę fontannę/pomnik. Nam, zainteresowanym tym tematem pozstaje jednak zastanowienie się nad tym, czy "to" da się zrobić porządnie? A zatem - kto zaprojektuje (propozycje! nazwiska! uwagi!), kto wykona...
Warto też dyskutować nad współudziałem "zwykłych mieszczan" nad tym projektem - propozycje form pozyskiwania fuduszy: zbiórki, cegiełki, festyny, bale, rauty i innetakie... Może jakieś prace na rzecz uporządkowania terenów tuż obok?
I co dalej z tym fantem - jak zagospodarowaćten plac - zielona trawka i jedna ławka? Może "centrum" rozrywkowo-muzealnicze?
Temat jak rzeka,trzeba tylko wyobraźni - a ciekawsze pomysły przekazać do Komitetu.
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 24 lis 2004, o 17:57

Woti, to jest temat rzeka z wielu przyczyn, m.in. dlatego, że prawdopodobnie sami inicjatorzy jeszcze nie mogą odpowiedzieć na to czy na tamto z listy pytań, którą już zacząłeś układać. Moim zdaniem, gdyby nie udało się uzyskać zapewnienia, popartego rzeczowymi i przekonującymi argumentami, że będzie to wykonane naprawdę porządnie (więć tak samo jak w przypadku pierwowzoru albo jeszcze lepiej), powinno się ogłosić przetarg na stworzenie jakiegoś innego projektu pomnika. Czy niesamowitego wrażenia (przynajmniej równie dużego jak Fontanna Manzla) na turystach nie robiłaby rzeźba przedstawiająca wielki dźwig portowy, a pod nim frachtowiec z Gryfami na burtach i Sediną w płaszczu stojącą w części rufowej, trzymającą sekstans - całość o rozmiarach nieco większych niż pomnik Manzla?
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 24 lis 2004, o 18:09

Czy niesamowitego wrażenia (przynajmniej równie dużego jak Fontanna Manzla) na turystach nie robiłaby rzeźba przedstawiająca wielki dźwig portowy, a pod nim frachtowiec z Gryfami na burtach i Sediną w płaszczu stojącą w części rufowej, trzymającą sekstans - całość o rozmiarach nieco większych niż pomnik Manzla?
:D
Na mnie robi to faktycznie wrażenie niesamowite...
Niestety, bez obrazy, wrażenie niesamowicie negatywne :D
Mimo, że jak już pisałem nie jestem bezkrytycznym entuzjastą odbudowy Sediny, czego wyraz dałem w zablokowanym (dlaczego?) wątku.
Pozdrawiam - Sławek
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 24 lis 2004, o 19:35

To trochę dziwne Sławek, że tak szybko "niesamowicie negatywne" (nie wnikając w to czy słusznie, czy też nie), skoro jeszcze nie mogłeś widzieć takiego projektu na własne oczy. Cóż, ja tylko rzuciłem pomysł jaki mi przyszedł do głowy w ciągu jednej minuty, a przecież z nowymi pomysłami chyba nigdzie się nie spieszy, ponoć nie ma jeszcze nawet ustalonego wykonawcy, ani źródła finansowania... A może ty masz jakiś ciekawy pomysł? No chyba, że w ogóle lepiej dać sobie spokój z nowymi projektami, bo Ludwig Manzel był najlepszym rzeźbiarzem na świecie i nikt już nigdy nie stworzy żadnej interesującej postaci Sediny (pozostaje więc tylko kopiować nieśmiertelnego Manzla, prawa autorskie dawno wygasły, autor nie żyje, no i wszystko inne też się pozmieniało).
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 24 lis 2004, o 20:58

Pawlinski - nie muszę widzieć tego projektu.
Po prostu nie chcę żeby symbolem Szczecina był dźwig portowy i frachtowiec - w żadnej formie. Taka poetyka do mnie nie przemawia.
Mazelbrunnen może się podaobać lub nie, ale była to jakaś wizja, apoteoza "kupieckiego i morskiego" Szczecina. A Ty co proponujesz? Dźwigi? Frachtowiec? Zaraz przypomina mi się czołówka radzieckich filmów i słynne postacie trzymające sierp i młot...

Choć oczywiście każdy może mieć swoje zdanie i jeśli dźwigi do Ciebie przemawiają... Proponuję jeszcze suwnicę i kilka pochylni - w końcu Szczecin to nie tylko port, ale i stocznie.

Czy ja mam jakiś ciekawy pomysł? Mam. Pisałem o tym. Reprezentacyjny żaglowiec dla Szczecina. Moim zdaniem lepiej przysłuzyłby się Miastu niż najpiękniejszy pomnik i byłby bardziej rozpoznawalnym symbolem.

Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
einer
Posty: 29
Rejestracja: 21 maja 2004, o 04:57
Kontakt:

Postautor: einer » 24 lis 2004, o 22:11

a moze pomnik mariana j. w pelerynie, z wielkim ognistym mieczem?

a tak na serio to zawsze przeciez mozesz zaczac wlasna akcje pod nazwa "chce miec zaglowiec" i wcale nie musi ona byc zamienna do tworzenia pomnika. miasto tworzy swoj charakter przez charakterystyczne miejsca, pomnik sediny jest charakterystyczny oraz, co najwazniejsze, duzo soba reprezentuje. odbudowanie sediny rowna sie odtworzeniu dawnego charakteru.
jeden sukces na tym polu juz byl, gdy odtworzono colleoniego.
oczywiscie odtworzenie sediny to nie wszystko, miasto potrzebuje dzialan w wielu innych dziedzinach, np. zabudowy lasztowni.
wiec jak mowilem, zaglowiec fajna sprawa, ale nie upieraj sie by go robic zamiast pomnika.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 24 lis 2004, o 22:33

Nie upieram się :D
Napisałem o tym kiedyś, a teraz odpowiadałem tylko Pawlinsky'emu.
Eh, żeby tak przez odtworzenie Sediny mozna było odtworzyć charakter przedwojennego Szczecina... To chyba nie takie proste.
Pozdrawiam - Sławek
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 24 lis 2004, o 22:34

Einer krótko przywrócił dyscyplinę - bo teraz, kiedy wydaje się, że sprawa znów ruszyła z miejsca (informacja o koncie i chętnych do wpłacania), można mówić także o innych pomysłach, ALE JUŻ NIE ZAMIAST....
Bezsensowne jest też przyjęcie z góry założenia, że nikt w RP nie potrafi wykonać odpowiedniej kopii - może naszą rolą, na tym etapie, jest raczej poszukać, popytac i zaproponować kogoś, niekoniecznie ze Szczecina?
Potem [powinniśmy wiedzieć, co się proponuje i jeśli będziemy mieli inne pomysły - starać się je przedstawić odpowiednim osobom i Komitetowi.
Po drugie - jak, czyli za co to zrobić.
O taką dyskusję (a nie OTAKE) mi chodziło :-) To byłoby pozytywne działanie, a nie jałowe bicie piany.
Gość

Postautor: Gość » 25 lis 2004, o 17:55

S³awek, pomys³ z tym ¿aglowcem jest naprawdê dobry (jak ju¿ to wcze¶niej podkresla³em), jak by nie by³o od czasu powstania "Daru M³odzie¿y" i "Daru Pomorza" (no mo¿e jeszcze jachtu "Chopin") w³a¶ciwie nie powsta³ ¿aden reprezentacyjny okrêt, który mo¿naby utorzsamiaæ z naszym regionem i jego stolic±. Ale S³awek, czy ty naprawde zdajesz sobie sprawe, co by by³o, gdyby to wszystko co by³o przed wojna przenie¶æ jak kalkê w dzisiejsze czasy? No i czy czasem przesadnie nie gloryfikujesz przedwojennego Szczecina?
Einer, a mo¿e jeszcze pomnik Gero z wielkim mieczem? Wygl±da na to, ¿e to raczej ciebie, a nie S³awka charakteryzuje chciejstwo (napisa³e¶, ¿e "chce miec zaglowiec"). A S³awek przynajmniej podaje jakie¶ rozs±dne argumenty, za¶ ty, podobnie jak Bachinstitut, jestes wyj±tkowo pow¶ci±gliwy, jedynie pisz±c, ¿e bardzo chcesz pomnika. Bo tupniesz nog± i koniec? Có¿, napisaæ, ¿e siê czego¶ bardzo chce mo¿e ka¿de ma³e dziecko, ale niby co ma z tego wynikaæ? Licz± siê realia i trzeba je uwzglêdniaæ. Charakter miasta zale¿y te¿ od tego, czy np. rzucasz ¶mieci na chodnik albo czy ¶pisz w pracy i niekoniecznie wiele musi siê zmieniæ po odbudowie jakiego¶ piêknego niemieckiego pomnika. "Pomnik sediny jest charakterystyczny oraz, co najwazniejsze, duzo soba reprezentuje. odbudowanie sediny rowna sie odtworzeniu dawnego charakteru" - czy móg³by¶ to rozwin±æ, wyjasniæ dok³adniej? "jeden sukces na tym polu juz byl, gdy odtworzono colleoniego" - no to mo¿e popytaj szczecinian, którzy marudza o kopii (tak tak, Colleoni to niestety te¿ tylko kopia) na kamiennej pustyni, do tego bez rapiera (teraz ma tylko pi±stkê w dó³, co wygl±da do¶æ komicznie), który prezydent Runowicz obiecywa³ zamontowaæ chyba z piêæ razy (oczywi¶cie dotrzyma³ s³owa, jak to na polityka przysta³o). Popytaj i dok³adnie sprawd¼ (zanim co¶ napiszesz), jakie inne "pozytywne" cechy pojawiaja siê w¶ród wielu wypowiedzi na temat tego pomnika (mo¿esz siê dowiedzieæ, ¿e Colleoni nie podoba siê nawet kilku inicjatorom odbudowy Sediny). Co to znaczy zabudowa £asztowni? Chyba trzeba wiedzieæ co i po co trzeba tam zabudowaæ - czy masz ju¿ jakie¶ wie¶ci na ten temat?
Woti, ja nie zak³adam z góry, ¿e nikt w Polsce nie potrafi dok³adnie skopiowaæ dzie³a Manzla (jak to zabawnie brzmi, jakby w Polsce nikt nie potrafi³ nawet dobrze czego¶ skopiowaæ, swoja drog± wielu zapewne tak my¶li). Ja tylko najzwyczajniej w ¶wiecie bojê siê, ¿e ten kto ewentualnie by by³ w stanie (np. jaki¶ znakomity rze¼biarz z Krakowa), po prostu nie zostanie dopuszczony do tego projektu. Na razie wielu pomys³ów nie widac, nie wiadomo czy inicjatorzy jakie¶ maj± albo czy w ogóle dopuszczaja jak±¶ zmianê koncepcji. Za co to zrobiæ - o tym inicjatorzy powinni pomysleæ juz na pocz±tku (albo jeszcze wczesniej), zaczeli jednak, jak ju¿ wspomina³em, od koñca. Bo pomnik ³adny to trzeba... Takie podej¶cie jest niepowa¿ne. :D
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 25 lis 2004, o 18:08

Oczywiście to poniżej napisałem ja, czyli Pavlinsky. :)
Gość

Postautor: Gość » 25 lis 2004, o 19:15

a mo¿e nasz szczeciñski gryf? to te¿ symbol szczecina............szperacz
Awatar użytkownika
einer
Posty: 29
Rejestracja: 21 maja 2004, o 04:57
Kontakt:

Postautor: einer » 25 lis 2004, o 21:00

ja "chce" sediny? pewnie, ze chce. tak jak wszyscy popierajacy akcje.
charakter miasta faktycznie tworza ludzie, ale nie charakter, ktory sprawi, ze przyjezdzajacy powiedza, ze to miasto jest faktycznie piekne. nikt nie przyjezdza ogladac ludzi, ktorzy nie wyrzucaja smieci na chodnik (popieram dbanie o czystosc).

pozwol, ze wyjasnie co znaczy miec miejsce charakterystyczne dla miasta. gdy jakis czas temu wyborcza miala konkurs na naklejke "i love szczecin" niemal wszystkie projekty ukazywaly zamek ksiazat pomorskich lub waly. to malo, zwlaszcza, ze te miejsca nie sa az tak nadzwyczajne i unikalne. sedina, jest swietna na symbol, i byla swietna juz wczesniej. jak zaden inny pomnik wiazala sie z charakterem szczecina, miasta portowego i handlowego.

nie podoba ci sie colleoni? masz do tego pelne prawo. wg mnie to bardzo ladny pomnik. i co najwazniejsze powstal, udalo sie to zorganizowac. plac lotnikow przed colleonim to wlasnie to, co teraz prezentuje plac tobrucki (po, i przed sedina). chociaz czytajac twoj post mialem wrazenie, ze sa ludzie, ktorzy za tym starym placem lotnikow tesknia.
poza tym skoro jest ruch by powstal pomnik sediny nalezy go wspierac, i popieranie go bedzie na pewno wiecej znaczylo niz popieranie ruchu przeciw odbudowie sediny. kiedys miasto bylo pelne pieknych, nie tych robotniczo-zolnierskich, pomnikow. to mialo swoj urok. dlaczego siegac wstecz? bo sieganie po "nowoczesna sztuke" juz widac, w tych wszystkich bezksztaltnych tworach pojawiajacych sie tu i owdzie (mowie o tym wszystkim co powstalo przed latami 90tymi). odtwarzajmy i budujmy nowe miejsca charakterystyczne bo mamy ich bardzo malo, a potrzebujemy ich.
na koniec mala prosba: nie lej tak jadem na politykow, mieszkancow i wszystich po drodze, efekt bedzie lepszy.
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 25 lis 2004, o 21:12

Moim zdaniem Gryf nadawałby sie jeszcze bardziej i dla mnie ma o wiele więcej cech pozytywnych (w szerokim znaczeniu tego pojęcia) niż Sedina. Co co nie wyrzucają smieci prawdopodobnie też nie sikaja na pomniki, ani nie urywają głów kamiennym postaciom. Nigdzie nie napisałem, że pomnik Colleoniego mi się nie podoba. Sęk w tym, że trudno uznac to za sukces, juz chociazby z tego względu, że był podarowany Warszawie. A kto daje i zabiera...
Awatar użytkownika
einer
Posty: 29
Rejestracja: 21 maja 2004, o 04:57
Kontakt:

sedina vs sedina2000

Postautor: einer » 25 lis 2004, o 21:14

acha, jeszcze cos. ostatnio byl kolejny konkurs, na logo tall ships race. wygral projekt przedstawiajacy... waly. co pomysli te zakladane 2miliony gosci jak zobaczy, ze symbolem naszego miasta sa dachy budynkow?

odnosnie gryfow, uwazam, ze to tez dobry symbol, tylko odrobine wyeksploatowany i nie tylko nasz.

poza tym ludzi latwiej jest przekonac do odbudowy sediny, ktora juz zaprojektowano i wybudowano wczesniej. widza projekt-wiedza o co chodzi- podoba sie-sa gotowi go wesprzec. zaczynanie od przetargow na projekty, potem promocja, itp. byloby duzo ciezszym przedsiewzieciem. po pierwsze ze wzgledow na koszty, po drugie ze wzgledu na powodzenie calego dzialania.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 25 lis 2004, o 22:06

Pavliński napisał, że Colleoni był podarowany Warszawie - na takiej samej zasadzie Szczecin podarował całą Starówkę w pojedyńczych cegłach. Więc jak Warszawa oddała już Colleoniego to niech odda nam wszystkie nasze cegły odbudujemy sobie Starówkę.
Pozdrawiam Piotrek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości