Sedina - pomnik czy coś innego?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 9 lis 2008, o 13:36

Pomorzanin pisze:...Chodzi mi o to, że wasza umiłowana Sedina była postacią obmyśloną na fali niemieckiego nacjonalizmu w XIX wieku, jako rzekoma bogini germańska, od której powstała nazwa "Stetin"- była to część procesu, który zdążał do nadania czysto niemieckiego charakteru tym ziemiom państwa pruskiego, które we wczesnym średniowieczu były słowiańskie, czyli Połabie i Pomorze - czy to jest przeszłość, do której chcecie nawiązywać i którą należy odbudowywać? Bismarckowski "Kulturkampf"?

Ponadto sądzę, że pomniki stawia się głównie po to, żeby coś symbolizowały, a nie tylko dla ozdoby, więc dyskusja na ten temat bynajmniej nie jest bezprzedmiotowa.
1. Fonntanna Manzla powstała 10 lat po odejściu Bismarcka.
2. Czytywałem nieco krajoznawczych wydawnictw niemieckich z XIXw. Oni bynajmniej nie zaprzeczali słowiańskiej przeszłości Pomorza, ba, traktowali ją jako wyróżnik wśród innych landów i świadectwo stardawnego, odrębnego rodowodu.
Podobnie jest i dzisiaj.
"Rodowody pragermańskie" to wymysł nazistów
3. Każdy pomnik ma napis "ku czi". "Sedinie" go brak.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 lis 2008, o 13:42

Wiec po raz drugi napsize moją prosbę...
Pomóż nam tworząc sedina.pl:
Pomorzanin pisze:by budując wizerunek Szczecina oprzeć się na tym, co rodzime, a nie na tym, co było nam, Polakom, ideologicznie wrogie
BO doswiadczenie pokazuje, ze osoby o podobnych poglądach zazwyczaj pojawiaja sie na sedina.pl pisżą kilk apostów w podobnym tonie ze trzeba "budować, organizować" natomiast gdy mają same cos zrobić okazuje sie ze nie potrafią nic ponad populistyczne krytykanctwo...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 9 lis 2008, o 14:03

Pomorzanin pisze:budując wizerunek Szczecina oprzeć [..] nie na tym, co było nam, Polakom, ideologicznie wrogie, bo jest to po prostu nonsens i głupota-
A mnie tam wcale nie jest ideologicznie wrogie.
Chyba się wobec tego zastrzelę. Nikt mnie nie koffa, jestem EMO.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 9 lis 2008, o 14:06

Busol pisze: BO doswiadczenie pokazuje, ze osoby o podobnych poglądach zazwyczaj pojawiaja sie na sedina.pl pisżą kilk apostów w podobnym tonie ze trzeba "budować, organizować" natomiast gdy mają same cos zrobić okazuje sie ze nie potrafią nic ponad populistyczne krytykanctwo...
Jak nie, jak tak - http://wyszak.blox.pl/html
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 9 lis 2008, o 16:29

RychO ale to takie forum propagujące chyba czystość rasy i jedność przekonań :wink:

cytat
Pojawiały się głosy, że to bardzo źle, że teatru niemieckiego, który tam stał, już nie ma. A ja lubię to miejsce takim, jakie jest. Z widokiem na Odrę, gdzie kiedyś mogłem spacerować ze swoim owczarkiem, niestety, niemieckim. Uważam decyzję o usunięciu teatru za słuszną... .
Z tego co pamiętam Tygław stał chyba na wzgórzu zamkowym więc tam go trzeba postawić. Jakiś pomnik ku pamięci pionierów też można ostawić tylko dlaczego zamiast Sediny a nie gdzieś "obok", placów i skweró mamy dostatek.
A co Sediny, skoro inne miasta mogą mieć oniki krasnali itp to my mośemy mieć sedinę.


No i dlaczego nie mamy jakiegoś pomnika któregoś z książąt pomorskich (tego z pod zmku nie liczę) i to takiego "barokowego", najlepiej na koi a nie jakieś modernistycznej kupy
Wczoraj Szczecin świętował. Świętował w różnym stopniu, ale przede wszystkim rocznicę sierpnia 1980 r. Oczywiście, wydarzenie doniosłe i ważne dla nas, polskich patriotów. Ale noc z 29 na 30 VIII to również rocznica jednego z kilku alianckich bombardowań miasta, które otworzyły Polakom drogę na tę część Ziem Odzyskanych. Dzięki nim pozbyliśmy się mnóstwa okropnej zabudowy, brudu, szczurów i innej niemieckiej zarazy. Dzięki nim, po odgruzowaniu miasta, mogliśmy zobaczyć ukryte wcześniej ślady polskości, dotąd szczętnie skrywane przez okupanta z zachodu. Tak mało mamy świąt radosnych, na szczęście w Szczecinie możemy pochwalić się takowym, radosnym podwójnie. Niech żyje zatem 30 VIII!
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 9 lis 2008, o 16:50

RychO pisze: Jak nie, jak tak - http://wyszak.blox.pl/html
Czystej wody nacjonalizm, nieważne jak go zwać - polski, niemiecki, rosyjski...itd. Właśnie z tego rodzą się wojny, nienawiści, pogromy.
Wydaje mi się, że nie mam ochoty czytać wypowiedzi oszołomów typu "Pomorzanin"
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 9 lis 2008, o 17:54

I jeszcze jedno, nie mieszał bym zbytnio okresu Mieszka I i przyłączenia pomorza do Polski bo stło się to niejako awansem, uwcześni władcy przyłączali co się dało ale nie wytworzyło to jakiś szczególnych więzi narodowościowych. Pomorze przez większą część swoich dziejów starło się być jak najbariej niezależne, wiążąc się oczywiście różnymi strategicznymi sojuszami.
Odoszenie się do słowian jako od razu Polaków jest błędne bo w ten sposób i Berin trzeba by do Polski przyłączyć no a nasi wschodni sąsiedzi też słowianie a nas już z may kiedyś wymazali.

Co oczywiście nie zmienia faktu ża Szczecin jest teraz Polski, tyle że nie będziemy tu przenosię tradycji ziem z których przyjechali tu osadnicy (np. część mojej rodziny pochodzi z wołynia) tylko musimy pogrzebać w historii miasta i region.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 9 lis 2008, o 17:59

RychO pisze: Jak nie, jak tak - http://wyszak.blox.pl/html
Dalej jest jeszcze lepiej:
"Przywrócić polskość Szczecina!
Dziś polecam artykuł pana Rafała Wiecheckiego. Wczytajcie się proszę z uwagą, płynie z niego wartościowe przesłanie dla wszystkich tych, którzy kochają Naszą Ojczyznę, którzy kochają polski Szczecin..."

I wszystko jasne...
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 9 lis 2008, o 20:45

Ale koledze miłośnikowi z blogu wyszak coś zabrakło cierpliwości w tworzeniu strony, raptem 3 miesiące i to gdzieś kiedyś w jakimś 2007 roku, któż teraz wypełni tę pustkę w internecie?
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Postautor: vitalis » 9 lis 2008, o 21:33

Dodam,jeszcze jeden cytat z blogu wyszak:

"Dość! Dość! Dość!
Nie pozwalam!

Tak dalej być nie może!


Nie mogę bezczynnie patrzeć, jak spuścizna słowiańskich praojców tuszowana jest przez niemieckich nacjonalistów spod znaku pogańskiej bogini, rzekomej Sediny.

Od dziś prawdziwa szczecińska historiografia i publicystyka, tylko tutaj i tylko po polsku!''

i.t.d., i.t.p.

Pozdrawiam,wszystkich,starszych i młodszych prawdziwie kochających,

nasze altere Pommern i nowe Pomorze
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 9 lis 2008, o 22:22

Ja myślę, że lepiej spuścić zasłonę i zostawić w spokoju te nacjonalizmy. Szkoda robić darmową reklamę takim witrynom.
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 25 lis 2008, o 15:12

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 17 gru 2008, o 11:43

Nasz Dziennik zaprasza do lektury.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 gru 2008, o 13:15

Torney pisze:Nasz Dziennik zaprasza do lektury.
szacun za wieze Golawska...
A poza tym artykul przejawia typowe obajwy rzetelnosci dziennikarskiej uwzgledniajacych opinie wszystkich stron :)

na szczescie to tylko artykul ktory moze przedstawiac sobie rzeczywistosc jaka mu sie podoba kotra na szczescie jest inna.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 17 gru 2008, o 17:11

Co za chora gazeta. Nigdy jej nie czytałem właściwie, ale patrząc na takie artykuły szlag może człowieka trafić. Gazeta starych dziadziuszków wspierana przez ojca Rydzyka próbuję narzucać ludziom jak mają myśleć, co jest dobre, co jest złe i decydować o tym co powinno się robić. Artykuł jest iście propagandowy i przejawia znamiona manipulacji. Generalnie żal coś takie komentować. Taka postawa jaką promuje autor artykułu była by przejawem nienawiści i rodzeniem konfliktów z narodem, który od kilku dziesięcioleci nic już złego nam nie czyni, a wzajemne kontakty są coraz lepsze. Mało tego obiekty, pomniki, budowle, dzieła nie są ważne ze względu na ich niemieckość, czy nazwę, są ważne ze względu na walory estetyczne, ze względu na historię. Generalnie nie potrafie wytłumaczyć niechęci do Sediny wśród niektórych ludzi - jest to dla mnie niezrozumiałe. A jeśli nazwiemy pomnik Sediny po polsku "Szczecinianką" ( hmm nawet sympatyczne :D ) to co już będzie wtedy dobrze i ok? Willa Lentza - komu przeszkadza ta nazwa - złe tylko dlatego, bo niemieckie ?! Bo całe Niemcy są fu, zawszę będą fu? Artykuł napisany jest przez jakiegoś przewrażliwionego Pana, który traktuje pomnik Sediny niczym pomnik Hitlera.

Po prostu paranoja...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron