pl.Orła Białego

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 27 wrz 2005, o 20:54

niech ułożą tam kostkę - będzie koniec z mieszanką betonu, plastiku, piachu, trawników itp.

A to miejsce już dużo wcześniej tak wyglądało - im można było powiedzieć, że jest reprezentacyjne.
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 27 wrz 2005, o 21:03

Jedno jest pewne, betonu ci u nas dostatek i to nie tylko partyjnego.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Darkman1948
Posty: 1751
Rejestracja: 15 lip 2005, o 11:31
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: Darkman1948 » 27 wrz 2005, o 21:53

A te "drzewka" na zdjeciu obok fontanny to tez maja byc betonowe??
Tak to wyglada na projekcie... A tak poza tym to n/c bo po prostu brak slow.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 27 wrz 2005, o 22:11

A przy katedrze nawierzchnia się zmieniła. Hieny wiedzą, że gdzieś bije.
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 28 wrz 2005, o 00:16

Przecież to rynek! A co? Dalej ma tam być parking wyłożony peerelowskimi sześciokątami jak na jakimś osiedlu i spękana płytka chodnikowa? Osobną historią jest natomiast to czy znajdzie się kasa, pomysł na kasę itp na zrobienie na tym placu porządku
skuter70
Posty: 20
Rejestracja: 7 cze 2004, o 15:17

Postautor: skuter70 » 28 wrz 2005, o 15:13

A w jakim celu ma byc ta tafla kostki? postawią tam stragany z ziemniakami?
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 28 wrz 2005, o 16:05

skuter70 pisze:A w jakim celu ma byc ta tafla kostki? postawią tam stragany z ziemniakami?
no wiesz, kostka pasuje jak ulał/usypał do charakteru prawdziwego rynku. A stragany też mogą postawić - może coś się zacznie dziać - jakieś pamiąteczki, wyroby chałupniczeciekawe, oby tylko nie zamieniło się to w rusko-cygańskie targowisko.
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 28 wrz 2005, o 17:29

quistorp napisał Opublikowano: 28 Wrz 2005 - 11:07:
Przed laty odwiedziłem miasto uniwersyteckie TUEBINGEN. Z polska brzmi to Tybinga. Miasto klinik i szpitali i studentów. Bajecznie przepięknie zachowana architektura. Rynek wyłożony brukiem z kamienia polnego. Najzwyklejsze pod słońcem "kocie łby". Pochyłosci i nierówności przy studni są pochyłosciami i nierównościami. Stare kamieniczki od frontu z wystającymi powałami ze zrębów dębowych są dalej odnawiane zrębami debowymi. Rok wybudowania "chłupy 1471". Wyciosane toporkiem. Kamieniczki robiące wrażenia walących sie chałup, swoimi drobnymi dekoracjami dodaja smaku i poczucia że w nich tkwi zycie. Maja swoich prywatnych gospodarzy. Architekci i nadzór budowlany z żelazną konsekwencją wymaga zachowania tej patyny starości. Przypominam , że zawierucha wojenna też dotknęła to miasto. Ogrom zniszczeń jest uwidoczniony fotosami na wystawach sklepowych. Okna witryn sklepowych i drzwi zrobione techniką starych kowali i cieśli wiejskich. Jak od toporka. Kraków ma swoje sukiennice. Taki hipermarkiet ale średniowwieczny. To właśnie dla tych starości zjeżdzaja z Ameruki turyści by podziwiać średniowiecze. Byłem kiedyś w hoteliku przy rynku głównym w Krakowie. Zobaczyłem powyginane i krzywe schody. Zaproponowałem babce w recepcji, że za niewielkie pieńiądze podeślę kolegę ze Szczecina, swietnego stolarza i zrobi jak się należy. A babka do mnie w te słowa.
- Panie to właśnie dla tych garbatych schodów zjeżdzaja turyści Z USA, by przeżyć dreszczyk emocji, że żyja dwa tygodnie w sredniowieczu.
W USA dom z lat 30- to prehistoria. U nas domy sprzed 200 - 300 lat sa obsikiwane przez żulików. Rynek o nazwie pl.Orła Białego powinien zamykać się w kwadracie ulic Staromłyńska, Koński kierat(Łażiebna), Mariacka i Grocka . Strona od ulicy Mariackiej powinna być zabudowana przynajmnie frontami kamieniczkami zachowanymi na starych przedwojennych fotografiach. Tam widać perełki architektury porozrzucane przypadkowo po przedwojennym Szczecinie. Tu widać wkład SEDINY w podtrzymaniu piekna miasta. Zachowanie wybranych z pocztówek kamieniczek byłby ukłonem i szacunkiem dla przedwojennych mieszkańców tego miasta i przeszłości. Bydynek POLMOZBYTU betonowe cielsko powinien być wyrzucony. Żaden szanujący sie architekt przez duże "A") nie pozwolił by sobie na obnoszenie sie swoim dyletnctwem . W samym srodku rynku umiejscowić warsztat samochodow? Kompromitacja!Pierwsza strona projektu rewitalizacji pl.Orła Białego powinna zaczynać się. Wysadzić w powietrze ten dysonans Polmozbyt. To nic , że stał przed wojną. Ówczesne władze miały kłopoty natury starych zaszłosci prawnych i własnościowych. Dzisiaj historia dała nam szansę na wykazanie sie mądrością. To jest dalekosiężna inwestycja turystyczna. Czysty business. Czemuś biedny boś głupi. Czemu głupi boś biedny. Czemuś bogaty boś mądry. Mądrości ci u nas dostatek. nic nie kosztuje.
To jest wkład SEDINY. To byłby dowód jak CI ZZA BUGA potrafią pielęgnowć nie swoją przeszłość. Pamiętajmy tym samym dajemy przykład jak będą obchodzić się z naszą archirektura CI ZZA URALA na kresach. Przykład do nauczania studentów architektury. Quistorp.
[/quote]
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2005, o 22:45 przez quistorp, łącznie zmieniany 1 raz.
werkow
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2004, o 22:17

Postautor: werkow » 28 wrz 2005, o 20:25

"Przecież to rynek! A co? Dalej ma tam być parking wyłożony peerelowskimi sześciokątami jak na jakimś osiedlu i spękana płytka chodnikowa?..."

Odniesienie do peerelowskich osiedli jest o tyle celne, ze p. baya zdaje się czarpać inspirację w rozwiązaniach i środkach architektonicznych owego okresu.
Argument niestosowności parkinu w miejscu takim jak pl. orła białego jest o tyle niepoważny, że plany zakładają powstanie tam dwupoziomowego parkingu.
Uzasadnienie przebudowy placu w potrzebie stworzenia ok. 200 miejsc parkingowych, również ciężko obronić wobec projektu likwidacji miejsc postojowych wzdłuż ul. Bogdanki i Staromłyńskiej (wynik przywrócenia ruchu dwukierunkowego).
Nie neguję potrzeby ożywienia tego pięknego miejsca. Moj sprzeciw dotyczy jedynie formy w jakiej proponuje się tego dokonać.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

fontanna na orła białego

Postautor: KlemensII » 13 paź 2005, o 11:00

W dniu wczorajszym podszedłem do remontowanej fontanny celem wykonania dokumentacji fotograficzno filmowej . W trakcie zdjęć podszedł do mnie starszy pan, który myśląc,że jestem z prasy zapytał mnie czy mam chwilę czasu.Gdy odpowiedziałem ,że tak ,przedstawił się jako radny Osiedla Stare Miasto, architekt i ekolog w jednym.Powiedział on ,że wycięcie dzrew okalających fontannę to była zbrodnia ekologiczna.Jego zdaniem jako architekta, zmiany pionu fontanny były wynikiem nie tyle podchodzenia pod nią korzeni drzew ,ale naruszenia całej konstrukcji jeszcze w czasie działań wojennych.Wg niego powinno się tylko cała fontannę po jej wypoziomowaniu i oczyszczeniu wzmocnić dodatkowo betonowym murem, tak aby korzenie nie wciskały się pod obiekt, a drzewa tylko przyciąć ,ale zostawić ,bo stanowiły wg niego integralną część placu.Jego zdaniem mimo monitów rady osiedla, gmina przyjęła
najłatwiejszą drogę remontową pozostawiająć zieleń powolnemu obumieraniu.Dodał przy tym, iż tzw parking podziemny, prawdopodobnie aby zarobił niemiecki inwestor, spowoduje obniżenie wód gruntowych i to co jeszcze nie zostało z niewyciętych drzew w naturalny sposób padną.Zdaniem tego radnego ostatnio mnoży się na osiedlu za dużo parkingów kosztem zieleńców ,naturalnych płuc miasta, jak też placów gdzie gigantofony zalucają spokój mieszkańcom. Do dał,że jego zdaniem Stare Miasto , wzorem innych starych zachodnich miast,powinno być zamknięte dla ruchu drogowego . Niz ze wszystkim się z nim zgadzam, ale część prawdy w tym jest.Komercja przeważa nad zdrowym rozsądkiem.
To tyle na razie Klemens
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 13 paź 2005, o 11:44

a czy mogę mieć prośbę do Obermoderatora Torney'a o połączenie dwóch wątków o naszej fontannie ?
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 13 paź 2005, o 12:41

airkozak pisze:A teraz to wyglada tak:
Nooo, tak to wygladało ok. tydzień temu.
Teraz rusztowanie jest zdjęte, jest już okalający basenik i orzeł na górze.
Obserwuję codziennie i widzę, że praca wre.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 13 paź 2005, o 19:31

piotr_now pisze:a czy mogę mieć prośbę do Obermoderatora Torney'a o połączenie dwóch wątków o naszej fontannie ?
Na wszelki wypadek połączyłem cztery takie wątki.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 13 paź 2005, o 20:00

danke Torney
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Postautor: GRYF » 17 paź 2005, o 18:38

wreszcie skończył się remont fontanny:-) !!!! zniknął druciany parkan oraz kontener i znów można podejść i osobiście dotknąć kilkusetletniej historii naszego miasta własną ręką. do poprawy został jeszcze chodnik - ale nie wiem czy to nie pójdzie do zrobienia razem z placem całym...
doszły też mnie plotki o postawieniu wokół fontanny metalowego płotka ( na wzór tego przedwojennego) aby uniemożliwić ( ???- chyba bardziej odpowiednie słowo byłoby - utrudnić) wandalizm
czy ktoś może potwierdzić takie wieści ??
Załączniki
fontanna
fontanna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

cron