Masowe groby niemieckie w pobliżu dworca Gumieńce

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 3 sie 2005, o 00:29

To sie wszystko zazębia, ich ostania wizyta w tym miejscu była w latach 2002-03. Piotrek, jak tam byłeś to czy to jest to miejsce o którym mówiłem na spotkaniu - patrz fotka
Załączniki
groby.jpg
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 3 sie 2005, o 00:31

Bachinstitut pisze:A czy mógłbym poprosić usera Andossa o podanie źródła swoich informacji i ewentualnej daty poszukiwań?
No właśnie. Bo wtedy łatwiej sprawdzić czy były jakieś oficjalne informacje czy też nie
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

Postautor: piotr_now » 3 sie 2005, o 06:36

Fitek-69 pisze:Piotrek, jak tam byłeś to czy to jest to miejsce o którym mówiłem na spotkaniu - patrz fotka
Dokładine tak - te białe dachy po lewej stronie, zjazd tuż przed torami kolejowymi ...
Andoss
Posty: 86
Rejestracja: 2 sie 2005, o 11:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Andoss » 3 sie 2005, o 06:58

No chyba pisze niewidzialną czcionką :). Albo mam za mało postów aby moja wypowiedź mogła uchodzić za godną uwagi:)!!!! Tak jak wspominałem prace tam były prowadzone, korzystaliśmy z wielu źródeł m. innymi z niżej zamieszczonej mapki, zeznań świadków itd. Nie do końca rozumiem co miał na myśli kolega "Bachinstitut" "Zakładamy, że nie dokonano tu żadnego przekupstwa i że władza wie, na co zezwoliła. Nawiasem mówiąc, czy o takich przedsięwzięciach pisze się w prasie?"
i o jakim przekupstwie się wypowiada???? Na prowadzenie tych prac nie wystarczyła zgoda właściciela terenu decyzje taką wydaje Urząd Wojewódzki i prezydent miasta wtedy był to Edmund Runowicz, prace były prowadzone w roku 2002 pod nadzorem VDK. Wykonaliśmy bardzo rozległy sondaż niestety zakończony fiaskiem w miejscach gdzie na mapce są zaznaczone groby "masowe" nic nie odnaleziono ze względu na to że nic tam po prostu niema. Ukrycie grobów masowych o rozmiarach jakie podają świadkowie nie jest takie proste, albo lokalizacja jest zupełnie inna albo informacje są znacznie przesadzone. zresztą potwierdza to przykład ul. Krakowskiej gdzie zamiast 3000 ofiar odnaleziono 35, prawie stukrotnie mniej!!!! Z doświadczenia wiemy że informacje o ilości ofiar zawsze są przesadzone. A doświadczenie swoje opieram na pracy a nie na zasłyszanych informacjach. Co do informacji prasowych, NIGDY powtarzam NIGDY nie informuje się prasy o efektach pracy i o planach zanim się jej nie skończy, dlaczego? ponieważ rabusie grobów tylko czekają na takie informacje, kilkukrotnie mieliśmy doczynienia ze zniszczeniem stanowiska przed zakończeniem prac. A zainteresowanych chcących zobaczyć efekty naszej pracy zapraszam na cmentarz VDK w Glinnej spoczywa tam w tej chwili 8.000 żołnierzy niemieckich i ofiar wojny.
Ostatnio zmieniony 3 sie 2005, o 12:13 przez Andoss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 3 sie 2005, o 08:56

Ok, spokojnie, chciałem tylko się upewnić. Po co od razu te nerwy?
Bardzo dziekuję za wyczerpującą informację.
Swoją drogą mógłbyś taką wyczerpującą informację przesłać do redakcji Stettiner Bürgerbrief.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 3 sie 2005, o 10:08

To ja moze zabiore glos:

Andoss - bardzo cieszymy sie ze jestes z nami. Potrzeba nam takich fachowców. Temat został poruszony nie bez powodu i dlatego Ja, BI, i piotr_now tak gwałtownie sie niem zainteresowaliśmy. Otóż jak najwiecej informacji zdjeć itp (niezaleznych od badan) jest nam potrzebnych do przeprowadzenia pewnych amatorkich "badan" o ktore zostalismy poproszeni. Osoby proszace najprawdopodobniej nie miały pojecia o mtym ze takie prace zostały wykonane. My ze swojej strony chcemy pokazac ze tematem sie zajelismy korzystajac ze wszelkich dostepnych mocy.

Przy oazki ujawnily sie zródła zawodowe (Andoss) co tym bardziej mnie cieszy gdyz nawet nie liczylem ze dowiem sie czegos takiego. Co mysle ze podniesie nasza wiarygodnosc w oczach osob ktore nas o to poprosily. Dlatego jeszcze raz podkreslam. Akcja jest wyjatkowa i malo czasu na nia mamy. A efekty tej pracy mogfa bardzo porzadnie zaowocowac na naszym portalu...

A przy okazju Andoss - o ile nie naruszałobyu to jakiejs tajemnicy sluzbowej czy twojej prywatnosci bardzo chetnie posluchalibysmy wiecej o Twojej pracy gdyz doskonale wpasowuje sie to w profil portalu. Dlatego jesli mozesz napisz cos wiecej badz prosze o kontakt na mail: admin@sedina.pl - mozemy tez sie spotkac kiedys na zywo moze pokazałbys nam cos ciekawego :-)

Pozdrawiam i dziekuje z Twoj glos...
Andoss
Posty: 86
Rejestracja: 2 sie 2005, o 11:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Andoss » 3 sie 2005, o 10:14

No troszkę się uniosłem :). Powiem tak całą sprawą zajmowało się VDK i oni informowali o całej sprawie zainteresowane strony, z tym że niestety słowo raz napisane jest bardzo trudno wyprostować, zawsze znajdzie się ktoś kto ponownie przeczyta napisaną informację i sprawa na nowo się odradza. Ja uważam że sprawa pochówków z Obozu na terenie Cukrowni Gumieńce nie została wyjaśniona niemniej na dzień dzisiejszy nie ma żadnych informacji, które mogły by pomóc w ustaleniu miejsca pochówku. Jeżeli takowe wogóle istnieją w tamtym rejonie. Tak jak mówiłem wielokrotnie napotykaliśmy się w swoich pracach na tego typu informacje, a już szczytem była informacja o masowych grobach ok. 2.000 ofiar wojny pod Cedynią, świadek widział olbrzymie groby masowe długości kilkudziesięciu metrów. Po rozpoczęciu prac okazało się że świadek rzeczywiście widział usypiska długości kilkudziesięciu metrów tylko że w środku znajdowały się kartofle :) . Niestety ze świadkami tamtych wydarzeń jest tak że większość mówi o rzeczach których nigdy nawet nie widzieli, usłyszeli od kogoś jakąś informacje, która z biegiem lat urosła do monstrualnych rozmiarów.
Pozdrawiam Andrzej Ossowski Zakład Medycyny Sądowej w Szczecinie
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 3 sie 2005, o 10:21

Czy coś wiadomo ci oficjalnie o masowych grobach niemieckich żołnierzy między Płonią a Kijewem ? Wg źródeł połoficjalnych podczas walk w 1945 r.zgineło tam około 40 tyś żołnierzy
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 3 sie 2005, o 10:26

Andoss pisze:No troszkę się uniosłem :).
Wcale nie - ja jestem zwolennikiem jastnych sytuacji wiec powiedziałęś, odpowiedziałem wyjaśnilim i jest OK.
ALe do rzeczy -

Czy jest jakas dokumentacja mowiaca co juz zostalo chociaz raz sprawdzone na terenie szczecina. Chcialibysmy ja porownac z tym "co sie mówi" i dązyć do wyjaśnienia itp... Czy jest to dostepne czy takie informacje sa niejawne ?

itp. itd.

A moze napisałbyś jakis ciekawy artykuł na temat historycznych ekshumacji w Szczeine
Andoss
Posty: 86
Rejestracja: 2 sie 2005, o 11:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Andoss » 3 sie 2005, o 10:45

:) dokumentacja istnieje, zresztą sami doskonale pamiętamy gdzie pracowaliśmy. Co do artykułu myślę że można coś napisać. W rejonie szczecina wykonano już kilka tysięcy ekshumacji żołnierzy niemieckich.
Andoss
Posty: 86
Rejestracja: 2 sie 2005, o 11:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Andoss » 3 sie 2005, o 10:58

A co do tych 40.000 poległych żolnierzy w rejonie płoni i kijewa to jakby takimi siłami dysponowali niemcy w 45 roku to do dzisiaj by się tam bronili :)
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 3 sie 2005, o 11:28

Tyle podaja żródła radzieckie, z doświadczenia wiem że mocno przesadzone, tylko mnie interesuję czy coś w tym rejonie było robione.
Ja sam jak byłem berbeciem to odkopywałem kości ludzkie, ale nie powiem gdzie.
Andoss
Posty: 86
Rejestracja: 2 sie 2005, o 11:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Andoss » 3 sie 2005, o 11:33

No są bardzo mocno przesadzone, w tym rejonie odnaleźliśmy stukilkudziesięciu żołnierzy. Wielu z nich udało się zidentyfikować.
www.pomorze1945.com
GG 2079464
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 3 sie 2005, o 13:06

To ja jeszcze nieśmiało zapytam, Andoss, o jedną kwestię.
Skoro Niemcy uparcie twierdzą, że masowe pochówki miały miejsce i o ile nie pomylili się lokalizacji, to czy możliwe jest, by Twoje badania określiły, iż wcześniej mogła mieć miejsca na Gumieńcach jakaś – nazwijmy to „dzika” – ekshumacja?
Andoss
Posty: 86
Rejestracja: 2 sie 2005, o 11:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Andoss » 3 sie 2005, o 13:08

Oczywiście, bardzo łatwo odróżnić doły po ekshumacyjne od zwartego gruntu.
www.pomorze1945.com
GG 2079464

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 122 gości

cron