SEDINA - żaglowiec zamiast pomnika?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

SEDINA - żaglowiec zamiast pomnika?

Postautor: Sławek » 4 sie 2004, o 19:42

Pewnie tym co teraz napiszę narażę się wszystkim bywalcom tego portalu. Ale wiem, że w swoich poglądach nie jestem sam, więc zaryzykuję.

Na początek zacytuję wpis Alka będący komentarzem do artykułu „Powstał komitet odbudowy Sediny” (pisałem o tym na forum w innym miejscu, ale temat jest szerszy i postanowiłem go rozwinąć):
...ZBUDUJMY Sedinę. Zbudujmy, a nie postawmy ,gdyż myślę o żaglowcu o nazwie Sedina , którą podarujmy Akademii Morskiej - niech nie będzie ubogą krewną tej z Gdyni. Widzieliście Kruzenszterna czy Dar Młodzieży . To jest piękno bezdyskusyjne i ruchomy pomnik i reklama Szczecina. A jak będziemy bogatsi to zafundujemy sobie dawną Sedinę , niech i gołębie mają radochę...

Otóż pomysł jest moim zdaniem świetny! Świetny na tyle, że kto wie czy nie warto zarazić nim szczecinian, zacząć nadać temu tematowi bieg w prasie, w TV itd...
Pavlinski odpisał mi:

Do Sławka, jeśli idzie o budowę żaglowca o tej nazwie, to jestem za. Myślę, że to bardzo dobry pomysł, ale w niczym to nie przeszkadza, żeby powstał oprócz pomnika - to nie musi być te same źródło finansowania i nie ci sami pomysłodawcy.

Pewnie tak. Ale wiadomo, że jak jest jeden CEL, który się nagłaśnia, który się lansuje, wokół którego skupia się mieszkańców, do którego pozyskuje się sponsorów, to efekt jest dużo lepszy, niż rozdrabnianie się wokół wielu pomysłów.

Moje pytanie jest więc takie: czy nie lepiej zbudować szczeciński żaglowiec Sedina ZAMIAST pomnika?

Sedina była pięknym pomnikiem – to nie ulega kwestii. Stała w sercu ówczesnego miasta – przy ratuszu, wśród starych kamienic, dwa kroki od ciągów handlowych dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego, kilkaset metrów od tętniącego życiem nabrzeża Odry. Przewalały się tam codziennie tłumy ludzi. A dzisiaj? Czy to miejsce można nazwać sercem miasta? Ratusz jest gdzie indziej, dworzec pustoszeje (wszyscy jeżdżą samochodami...), ul. Wyszyńskiego – bez komentarza, Odra – bez komentarza. Nawet do Książnicy wchodzi się teraz z drugiej strony. Moim zdaniem cokół Sediny stoi dziś NA UBOCZU (mimo, że formalie jest to śródmieście). Centrum handlowe, biznesowe, urzędy, tereny spacerowe są dziś w Szczecinie zupełnie gdzie indziej! Okolice Sediny stanowią dziś szemrane zarośla i tereny należące do miejscowych obszczymurów.
Sedina była przed wojną dumą mieszkańców Szczecina. Czy dzisiaj dla szczecinian odbudowany pomnik Sediny byłby powodem do dumy? Czy naprawdę szczecinianie identyfikowaliby się z nią? Jeśli czasem ktoś by tam zabłądził... Pewnie jednak „radochę miałyby głównie gołębie...”.

A teraz wyobraźmy sobie SEDINĘ żaglowiec – trójmasztową barkentynę, albo nawet fregatę... Ze statuetką Manzelbrunnen na dziobie – to jako nawiązanie do naszych szczecińskich tradycji. Sedinę pływającą po Europie i świecie jako żywa reklama Szczecina i jego wizytówka. Ze szczecinianami na pokładzie. Startującą w regatach, odwiedzającą porty. Cumującą na co dzień w reprezentacyjnym miejscu przy Wałach Chrobrego, widoczną przy wjeździe do miasta z Trasy Zamkowej, w nocy oświetloną.

Rozumiem, że intencją odbudowy Sediny jest „wzmacnianie tożsamości naszej lokalnej społeczności”.
Która Sedina Waszym zdaniem wzmacniałaby bardziej naszą szczecińską tożsamość? Piękny (na pewno!) pomnik, który każdy szczecinianin pewnie pójdzie z ciekawości raz sobie zobaczyć i na tym koniec, czy piękny żaglowiec o którym będzie się ciągle pisać i mówić, na którym będzie się pływać, którego inne miasta będą nam zazdrościć?

Reasumując:
- Nie jestem przeciwny odbudowaniu pomnika Sediny
- Uważam jednak, że pomysł z żaglowcem jest o wiele lepszy.
- Odbudujmy Sedinę, ale NIE DOSŁOWNIE.
- Zbudujmy piękny żaglowiec ZAMIAST pomnika.

Co Wy na to? Czy wsadziłem kij w mrowisko?

Pozdrawiam - Sławek :D
Gość

Postautor: Gość » 7 sie 2004, o 13:51

najlepiej by by³o zbudowæ to i to. :roll: pomys³ z ¿aglowcem jest ok. KOK
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 7 sie 2004, o 17:02

Nie znam sie na zaglowcach ale domyslam sie, ze utrzymanie statku wymaga ciaglych i nie malych pieniedzy ( pomijajac koszt jego budowy... ). W zwiazku z tym to miasto lub sponsorzy musieliby go finansowac. To by nie przeszlo. A pomnik raz sie postawi i co jakis czas wir-mar czy kto inny go umyje. Koszt wliczony w utrzymanie miasta.
Cos mi sie przypomina, ze Szczecin mial juz swoj zaglowiec, ktory obecnie plywa gdzies indziej. Ktos cos wie ?
www.puszczabukowa.prv.pl
Gość

Postautor: Gość » 7 sie 2004, o 23:22

Popieram pomysl z zaglowcem.Cos konkretnego,choc nie zawsze bedzie w Szczecinie.:)
Gość

Postautor: Gość » 8 sie 2004, o 06:21

¯aglowiec dla AM w Szczecinie - ¶wietny pomys³ , ale odbudowanie pomnika na starym miejscu jeszcze lepszy.Argumentacja , ¿e plac przy ratuszu jest na uboczu zupe³nie nie trafiona. Patrz±c z perspektywy ca³ej Polski Szczecin le¿y na uboczu wiêc nic tutaj nie inwestujmy , nic nie róbmy a najlepiej wyprowad¿my siê st±d . Ale na powa¿nie ; miejsca w miastach kszta³tuj± ludzie - je¿eli pomnik powstanie - plac zatêtni ¿yciem przynajmniej turystów - ¿adna wycieczka go nie ominie a je¿eli powstanie w pobli¿u kilka kawiarenek itp. to i Szczecinianie zajrz± tutaj chêtnie. Drogi S³awku - je¿eli masz pomys³ na ¿aglowiec - chwa³a ci ale nie ruszaj pomnika Sediny bo od takich ja³owych dyskusji niejedna inicjatywa umar³a ¶mierci± naturaln±. Najlepiej zajmij siê na powa¿nie okrêtem - sporz±d¿ wstêpny kosztorys , spróbuj pozyskaæ ¶rodki /ja te¿ dorzucê z³ocisza/ ale pomnika nie tykaj bo to piêkna , odwa¿na i sensowna inicjatywa. PozdrawiamMajar. A swoj± drog± nie budujmy pomnika ani ¿aglowca - zbudujmy Halê widowiskow± "Sedina" ha ha /skad my to znamy/
Gość

Postautor: Gość » 8 sie 2004, o 19:05

Drogi Majarze
¯aglowiec dla AM w Szczecinie - ¶wietny pomys³
Dziêkujê!! :D
ale odbudowanie pomnika na starym miejscu jeszcze lepszy
To zostawmy do oceny innym...
miejsca w miastach kszta³tuj± ludzie - je¿eli pomnik powstanie - plac zatêtni ¿yciem przynajmniej turystów - ¿adna wycieczka go nie ominie a je¿eli powstanie w pobli¿u kilka kawiarenek itp. to i Szczecinianie zajrz± tutaj chêtnie
Czy tylko taki jest cel budowy pomnika? Ku uciesze wycieczek? Bo w deklaracji komitetu odbudowy czytam: „wzmacnianie to¿samo¶ci naszej lokalnej spo³eczno¶ci”. I znowu do oceny innych pozostawiam - co bardziej wzmocni³oby nasz± lokaln± to¿samo¶æ (piszê o tym powy¿ej).
je¿eli masz pomys³ na ¿aglowiec - chwa³a ci ale nie ruszaj pomnika Sediny bo od takich ja³owych dyskusji niejedna inicjatywa umar³a ¶mierci± naturaln±.
Po to jest forum, ¿eby rozmawiaæ. Chyba, ¿e kto¶ ma monopol na "jedynie s³uszn± racjê". Pomys³ z ¿aglowcem nie wzi±³ siê z chêci rozwalenia czyjej¶ inicjatywy. Jest takie przys³owie: lepsze jest wrogiem dobrego. Moim - i nie tylko moim - zdaniem ¿aglowiec Sedina lepiej przys³u¿y siê Szczecinowi ni¿ najpiêkniejszy pomnik.
Najlepiej zajmij siê na powa¿nie okrêtem - sporz±d¿ wstêpny kosztorys , spróbuj pozyskaæ ¶rodki /ja te¿ dorzucê z³ocisza/ ale pomnika nie tykaj bo to piêkna , odwa¿na i sensowna inicjatywa.
Jasne, ¿e piêkna. Ja tego nie negujê. Piszê zreszt± w swojej pierwszej wypowiedzi, ¿e nie jestem przeciwny tej idei. Po prostu znalaz³em ideê moim zdaniem lepsz± i tym siê z wami dzielê :D

Z twojego wpisu wynika, ¿e nawet sam fakt dyskutowania na temat odbudowy pomnika jest z³y i niedopuszczalny. Rozumiem: jest "jedyna oficjalna linia (pomnik) i nikt nam nie bêdzie wichrzy³..." Majar - te czasy ju¿ minê³y... :mrgreen:
ha ha /skad my to znamy/
Pozdrawiam - S³awek :D

PS: Zwracam uwagê na wyniki ankiety na temat odbudowy pomnika. Przy ca³ej sympatii - nie widzê tam 100% za...
A mo¿e rozbudowaæ ankietê o pytanie na temat ¿aglowca?
S
Gość

Postautor: Gość » 8 sie 2004, o 21:04

Do S³awka : Ja po prostu uwa¿am , ¿e odbudowa pomnika jest realnym przedsiêwziêciem które mo¿e byæ tym przys³owiowym pierwszym krokiem w dobrym kierunku dla Szczecina i Szczecinian.Tak± mam naturê , ¿e nie lubiê strzêpiæ jêzyka po pró¿nicy; jak jestem do czego¶ przekonany - staram siê to jak najszybciej zrealizowaæ - wolê dzia³aæ jak gadaæ. Najpiêkniejsze idee mo¿na utopiæ w pustym gadaniu. Je¿eli nie chcesz pomóc twoja sprawa - przynajmniej nie przeszkadzaj. Ankietê nale¿y rozbudowaæ o pytanie n/t budowy sali widowiskowej pw Sediny oczywi¶cie zamiast pomnika i ¿aglowca / taki pomys³ w twoim stylu rzucam/
Majar
Awatar użytkownika
kuko
Posty: 159
Rejestracja: 8 sie 2004, o 20:18
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kuko » 8 sie 2004, o 21:18


Jak tak czytam Wasze opinie to przychodzi mi na mysl pare uwag.
Pomysl z odbudowaniem pomnika jest godny pochwaly, choc sam blizszybylbym ideii zbudowania żaglowca o nazwie Sedina.
Niestety pomysl z zaglowcem niesie za soba wiele niebezpieczenstw:

1. Koszt zbudowania zaglowca to niestety milony - niejednokrotnie milony dolarow! Jesli zaglowiec mialby byc baza szkoleniowa musialby byc naszpikowany najnowoczesniejsza technika, ktora niestety kosztuje.

2. AM - jako przyszly ewentualny armator? - malo prawdopodobne. Jako ze AM ma juz stetek szkoleniowy Nawigator XXI (uzanwany za bardzo nowoczeny) nie bylaby zainteresowana nawet przejeciem nowej jednostki. Utrzymanie jednostki, przeglady klasowe, remonty, oplaty portowe - no i co ty duzo mowic - Polska bandera - to tylko same koszty. Gdyby AM nie mialaby statku szkoleniowego, pewnie bylaby zywo zainteresowana perspektyka uzyskania zaglowca. Pewnie sami tez wylozyli by kase. Lecz w obecnej sytuacji nie wroze nic dobrego, szczegolnie ze rozpatruje sie od dluzszego czasu zakup bardzo kosztownej zabawki jaka jest smiglowiec - bazy szkoleniowej dla kierunku Ratownictwo.

3. Przypominam, ze juz raz podjeto probe stworzenia szczecinskiego zaglowca - wizytowki miasta. Mial byc nim s/y Fryderyk Chopin - po klopotach fundacji kpt. K. Baranowskiego zaglowiec przeszedl pod skrzydla Kredyt Banku ktory to sprzedal jednostke, a jej nowym wlascicielem zostala Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Tak wiec czy szczecinian stac na zbudowanie jednostki. Byly konkursy, byla zbiorka pieniedzy... a teraz z zalem przegladam podziekowania sprzed kilku lat od vice prezydenta Bartnika... Opracja zakonczyla sie klapa!! :(
:twisted:
Na koniec mala lyzka dziegciu! Choc zarowno odbudowa pomnika jak i pomysl z zaglowcem to idee ciekawe, jednak uwazam ze ani jedno ani drugie nie ozywi naszego miasta. Nie pomniki tworza atmosfere miast lecz ludzie, a ludzie musza miec miejsce do spotkan. Nie miejsce typu Galaxy!! O nie!!
Powiedzmy szczerze - przwdziwa wizytowka naszego miasta moglyby byc Wsypa Grodzka z pobliskimi Walami Chrobrego i niewykorzystanym potencjalem Nowej Starowki i portowego nabrzeza Starowka (lezacego po przeciwnej stronie Walow Chrobrego)....

...zamykam oczy i widze Marine do ktorej kazdego letniego wieczoru wplywaja jachty z Polski, Niemiec, Sandynawii, widze muzeum - prawdziwe muzeum historii Szczecina, widze kawiarenki, ogrodki, widze statki wycieczkowe cumujace przy Walach, widze trawaje wodne wozace ludzi na wyspe. Widze coroczne prawdziwe dni morza, widze wieczorne imprezy, deptaki, stylowe latarnie, kwiecisty skwer posrodku wyspy a na nim pomnik....

Widze tez strategie rozwoju Miasta i strategie rozwoju Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście - jest tam mowa o tym co widze gdy zamykam oczy. Trzeba tylko chciec!!

Pozdr
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 8 sie 2004, o 21:23

Idąc Waszym tropem to może nie zabierajmy się za odbudowę pomnika, ani za budowę żaglowca, ani budowę hali sportowo-koncertowo-widowiskowej (i jakiejś jeszcze) może wystarczy zmienić nazwę miasta ze Szczecin na SEDINA !! I takie pytanie też powinno się znaleźć w rozbudowanej ankiecie.
Ja osobiście jestem w pierwszej kolejności za odbudową pomnika Sediny. Za trzy lata musi stać już na swoim miejscu. A co do sprawy budowy żaglowca to też jestem za ale jak zauważył jeden z przedmówców budowa trochę kosztuje a i utrzymanie do tanich nie należy. Zdaję sobie sprawę że taki żaglowiec byłby wspaniałą reklamą naszego miasta na całym świecie i dodatkową wizytówką Akademii Morskiej. Zaczyna się tworzyć powoli łańcuszek; pomnik - żaglowiec - nabrzeże przy którym mógłby cumować - hala widowiskowa - ...
Z poważaniem Piotrek
Gość

Postautor: Gość » 9 sie 2004, o 05:54

Piotrek z t± hal± to by³ oczywi¶cie ¿art jako odzew na has³o budowy ¿aglowca. Kuko odpowiedzia³ chyba wyczerpuj±co n/t tego pomys³u , zgadzam siê z nim w ca³ej rozci±g³o¶ci z jedn± uwag±.Brachu nie zamykajmy oczu - skrzyknijmy siê ; mnie i kilku innym te¿ marzy siê piêkny Szczecin. Co do pomnika to te¿ niemam z³udzeñ ¿e o¿ywi on miasto , ale mam nadzieje ¿e o¿ywi ludzi którzy jak sam zauwa¿y³e¶ tworz± realne przedsiêwziêcia - Panowie czas zacz±æ dzia³aæ . Pozdrawiam serdecznie Majar
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 sie 2004, o 09:01

Anonymous pisze:Zwracam uwagę na wyniki ankiety na temat odbudowy pomnika. Przy całej sympatii - nie widzę tam 100% za...
A może rozbudować ankietę o pytanie na temat żaglowca?
S
To mam prośbę, jako, że czas aktualnej ankiety dobiega końca. Czy ktoś zechciałby przygotować taką ankietę (można ją także rozszerzyć o inne tematy forum - może pomnik wdzięczności itp...)
Zależy mi aby nasze ankiety nie polegały na "Czy podoba ci się strona" tylko żeby naprawdę wybadać społeczność sedina.pl - a przyznam, że wyniki aktualnej ankiety - wszak prowadzonej wśród miłosników Szczecina - są dla mnie ciekawym zaskoczeniem...

Chętnych "socjologów" prosze o kontakt: arek@sedina.pl

Oczywiście nie jesteśmy też śmiertelnie poważni
Gość

Postautor: Gość » 17 sie 2004, o 23:20

mam jeszcze lepszy pomys³ - zamiast pomnika i ¿aglowca - hipermarket o nazwie sedina
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 18 sie 2004, o 09:18

Anonymous pisze:mam jeszcze lepszy pomysł - zamiast pomnika i żaglowca - hipermarket o nazwie sedina


:shock:

Choć jak się zastanowić poważnie - to taka nazwa może zmobilizowałaby tych-co-mają-kasę aby wydawali pieniądze na sedinowy cel a to by nam ułatwiło...
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 18 sie 2004, o 10:15

Po tym co napisał Kuko mój entuzjazm dla żaglowca nieco zmalał – faktycznie, argumenty są mocne...
To znaczy entuzjazm nie zmalał - nadal uważam to za fajny pomysł, ale na razie chyba finansowo nierealny. Może kiedyś? :(
Pomnik jest jednak nieporównywalnie tańszy.

Po tym co napisał wczoraj Gość -
mam jeszcze lepszy pomysł - zamiast pomnika i żaglowca - hipermarket o nazwie sedina
- nasuwa mi się pytanie:

Czy nazwa Sedina jest zastrzeżona?
Tzn. czy jest chroniona jakimś patentem lub czymś w tym rodzaju?
Czy ktoś coś wie na ten temat?

Bo jeśli nie jest, to każdy może nazwać sobie mianem „Sedina” hipermarket, albo na przykład targowisko lub giełdę samochodową.
Albo wprowadzić na rynek tanie winko za 3.80 zł z rozebraną laską na kolorowej nalepce i z napisem Sedina.

Nie mówię o żaglowcu, czy nawet hali widowiskowo-sportowej, bo tu chyba ludzie kochający Szczecin nie mieliby nic przeciwko takiej nazwie.

Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 18 sie 2004, o 14:40

Gdzieś już jest Sedina:
http://wiercipiety.republika.pl/2002_11 ... Sedina.jpg
tylko jakaś wybrakowana, bo bez statku i bez ubrania :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 134 gości

cron