Odbudować Pomnik Wdzięczności?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Gość

Postautor: Gość » 1 sie 2004, o 23:14

Gość

Postautor: Gość » 3 sie 2004, o 14:36

Anonymous pisze:fuj. dobra armie niemiecka bili obrzydliwi radzieccy gwalciciele. biedni niemcy musieli uciekac i zostawiac na pastwe losu obozy koncentracyjne, fabryki smierci, zasoby niewolniczej , slowinskiej sily roboczej...

A zniszczenia wojenne szczecina to glownie efekt nalotow aliantow zachodnich a nie rosjan. Nalotow zreszta czysto odwetowych, uderzajacych w ludnosc cywilna.
skuter
Witam
Po pierwsze, armia niemiecka nie by³a dobra I JA RÓWNIE¯ TAK UWA¯AM.
Po drugie, w poscie, ktory komenotwales pisalem obiektywnie, z perspektywny Szczecinianina-Niemca(cywila), ktoremu nie podobalo sie to, ze Szczecinianki s± gwa³cone, ¿e ich domy s± burzone nie tylko przez alianckie naloty, ale równie¿ radzieckie.
Skuter, Pavlisnky - czy dotra³o to do was?
Powracaj±c do tematu pomnika...to ostatecznie mozna by wstawic tam ta gwiazde, lecz lepiej, aby by³ to "Pomnik ¿o³nierzy Armii Czerwonej"...bez "wdziêczno¶ci".

Hammer
Gość

Postautor: Gość » 4 sie 2004, o 01:30

Móg³bym tu zawrzeæ d³ug± opowie¶æ o naszych racjach terytorialnych, szczególnie na kresach , ale tak¿e o racjach Niemców (do 109 tys. km kw.! na Ziemiach Zachodnich i Pó³nocnych obecnegoterytorium Polski), Ukraiñców, Litwinów do terytoriów, co do których uzuropowa³y lub nadal uzurpuj± prawo (spróbujcie z nimi na ten temat porozmawiaæ i obserwowaæ ich reakcje). Jest to problem bardzo z³o¿ony i wyjatkowo delikatny. Jakiekowiek próby wiarygodnego opiniowania racji terytorialnych czy stosunków ludno¶ciowych, mog± podejmowaæ jedynie najwybitniejsi historycy i znawcy tematu g³êboko tkwi±cy w tych zagadnieniach. Proszê zauwa¿yæ jak s± Oni pow¶ci±gliwi, bowiem rzeczywista prawda, nie zawsze jest dla nas Polaków korzystna. Czêsto s³yszy siê w ¶rodowiskach niemieckich opinie, ¿e "s³owiañski nie znaczy polski". Warto siê nad tym zastanowiæ. Warto te¿ zdaæ sprawê z faktu, ¿e w wielu, zdawa³oby siê bardzo polskich miastach, niemal po Wis³ê z Krakowem w³±cznie, w przesz³osci patrycjat i elitê gospodarcz± stanowili przybysze z zachodu z niemieckim rodowodem (p. brzmienie nazwisk fundatorow oltarza Wita Stwosza), natomiast pospólstwo i plebs stanowi³a ludno¶æ polska (w ¶redniowieczu wyst±pienia polskiego plebsu i pospólstwa przeciwko partycjuszom w Krakowie). Panami tak naprawdê byli¶my na kresach wobec ludnosci ukraiñskiej, litewskiej czy bia³oruskiej. Proszê wybaczyæ, ¿e sam pozwalam sobie z braku miejsca na "sp³ycanie tematu", bowiem jest to problem o wiele bardziej z³o¿ony i bardziej naszej narodowej ¶wiadomo¶ci ni¿ rzeczywistej racji.
Co do Pomnika Wdzieczno¶ci. W Berlinie i wielu miastach, pokonanych przez Armiê Czerwon± Niemiec hitlerowskich, pieczolowicie odrestaurowuje sie pomniki i cmentarze ¿o³nierzy radzieckich, nie niszcz±c napisów gloryfikuj±cych ¿o³nierzy radzieckich i ich przewódcê generalisimusa Józefa Stalina. My natomiast, ich sojusznicy (szacuje siê, ¿e na terytorium Polski poleg³o blisko 600 tys. czerwonoarmistów), próbujemy umniejszaæ ich rolê w zwyciestwie nad faszyzmem, zapomnieæ o ich udziale w tej wojnie (walcz±c z "bia³ymi plamami" na wielu plaszczyznach, sami nie¶wiadomie próbujemy naginaæ fakty do nam pasuj±cej wizji).
Faktem jest, ¿e zachwywali siê niekiedy po barbarzyñsku (takie s± niestety tragiczne znamiona ka¿dej wojny, p. wojna w Korei, w Wietnamie, na Ba³kanach, w Iraku itd.).
Co do roszczeñ terytorialnych warto pamiêtaæ, kto by³ inicjatorem wschodniej granicy na tzw. Linii Curzona zaproponowanej ju¿ 8 grudnia 1919 r. przez Radê Najwy¿sz± Sprzymierzonych. Linii tej trzymali siê Sowieci w negocjacjach z Anglikami i Amerykanami (kto liczy³ siê wówczas z naszymi racjami i odczuciami? - pi±tym, lub jak kto woli czwartym, najwa¿niejszym koalicjantem w wojnie).
Liniê Curzona, z niewielkimi poprawkami na korzy¶æ Polski (uratowali¶my czê¶æ Puszczy Bialowieskiej i kawa³ek Bieszczadów), uzna³ PKWN w podpisanym 25 lipca 1944 r. protokole z rz±dem radzieckim. Granica wschodnia podzieli³a tak¿e Prusy Wschodnie.
W wyniku wojny Polska straci³a na wschodzie 179 tys. km kw. terytoriów. a bez nabytków na zachodzie w postaci tzw. Ziem Zachodnich i Pó³nocnych o powierzchni 109 tys. km kw. nasz obszar wynosi³by dzi¶ zaledwie 209 tys. km kw.
Ostatecznie jako zwyciêski kolicjant wyszli¶my z wojny uszczupleni o 76 tys. km kw. czyli 19,6 % przedwojennego terytorium. Warto o tej arytmetyce nie zapominaæ zw³aszcza wobec, nasilonych w ostatnim czasie, roszczeñ terytorialnych do Ziem Zachodnich i Pó³nocnych czyli do powierzchni licz±cej 109 tys km kw. (blisko 1/3 obecnego terytorium Polski)
Na koniec warto przypomnieæ s³owa premiera Wielkiej Brytanii W. Churchila wypowiedziane do Mo³otowa podczas konferencji w Techeranie: "Nie bêdziemy podnosiæ lamentu z powodu Lwowa".
Dopóki archiwa brytyjskie, rosyjskie, niemieckie, amerykañskie i inne nie zostan± w pe³ni ujawnione i skrupulatnie dog³êbnie przeanalizowane przez specjalistow (w co zreszt± trudno uwierzyæ - np. do dzi¶ nie znamy jednoznacznych powodów tragicznej ¶mierci gen. W. Sikorskiego), dopóty nasze komentarze dotycz±ce przeszlosci o racjach terytorialnych, granicach, racjach narodowych i mniejszo¶ci narodowych, racjach stanu itp. bed± jedynie "biciem piany". Kto przypisuje sobie zas³ugi w rozszyfrowaniu "Enigmy"?, tajemnic rakiet V 1 i V2 itd?
Kto zapomina o tym, ¿e powinien "zawdziêczaæ tak wiele tak niewielu" itd.?
Zg³êbiajmy wiêc rzetelna wiedzê, a nie budujmy opinii jedynie na sensacyjnych opracowaniach.
Próbujmy raczej budowaæ dla naszych potomkow ¶wietlan± przysz³o¶æ, nawet w pocie czo³a, (nikt inny za nas tego nie zrobi), a nad histori± minion± (nie zapominajac o niej i poniesionych w przeszlo¶ci ofiarach) nie rozdzierajmy szat i nie otwierajmy zabli¼nionych ran. Dotyczy to nie tylko nas Polaków, ale takze innych nacji.
Zróbmy co¶ dla naszego miasta o tak nipowtarzalnym uroku (co w tym portalu chyba powoli udaje siê zrobiæ i z czego powinni¶my byæ dumni). Zróbmy co¶, dla naszego regionu, aby nasi m³odzi i zdolni nie musieli, wzorem naszych przodków w poprzednich dwóch wiekach, wyje¿d¿aæ "na saksy" w poszukiwaniu lepszego bytu, w lepszej krainie. Nie ma lepszej krainy od tej miêdzy Odr± i Nys± a Bugiem. Nasz± przysz³o¶æ powinni¶my budowaæ tutaj, gdzie jest tak wiele do zrobienia, tak¿e w sferze naszej ¶wiadomosci, a nie "tam" w obcym otoczeniu, gdzie ju¿ wszystko zbudowano i ugruntowano. Jak¿e bolejê na tym, ¿e wielu zacnych sk±din±d emigrantow, zapisuje w testamencie ostatni± wolê, ¿eby jego prochy z³o¿yæ w polskiej ziemi, tak jakby ta ziemia nadawa³a siê jedynie do z³o¿enia doczesnych szcztkow, a nie nadawala siê do trgo, by dla niej i na niej pracowaæ, nawet, jak wspomnaie³em, w pocie czo³a i z zaci¶niêtymi zêbami, a niekiedy piê¶ciami.
Mam olbrzymi± nadziejê i niemniejsze przekonanie, ¿e ta intryguj±ca strona portalowa zintegruje Szczecinian, którzy pomimo wielu przeciwno¶ci losu, chc± cokolwiek uczyniæ dla naszego piêknego miasta, niezale¿nie od tego, co bedzie siê dzia³o w "magistracie". Przez 761 lat, tj. od chwili nadani praw miejskich, szczecinianie byli niezadowoleni z funkcjonowania Rady Miejskiej, co objawialo siê licznymi "tumultami". Takze najwybitniejsi i dlugoletni burmistrzowie w dziejach miasta - Harman Haken i Friedrich Ackermann, mieli wielu przeciwników swoich dalekowzrocznych i nowoczesnych zamierzeñ. dziêki realizacji których, dzi¶ jeste¶my dumni z naszego miasta.

Pragnê wyraziæ najwy¿szy podziw i przekazaæ s³owa uznania dla autorów portalu jak i autorów wielu wypowiedzi!!!
ermka
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 6 sie 2004, o 14:47

A tak przy okazji pozostając w temacie. Mam jakieś dziwne uczucie, że coś się z pomnikiem może stać - znaczy, że coś zaczną odawiać, przestawiać itp i dlatego tak na wszelki wypadek, czy ktoś mógłby "obcykać" pomnik i wrzucić nam zdjęcia - kontakt arek@sedina.pl.

Bo tak prawdę powiedziawszy to na placu przed pominkiem gdzie to odbywały się wiece i paliły znicze nie byłem nie pamiętam ile...
Gość

Postautor: Gość » 7 sie 2004, o 13:55

a ma kto¶ foty pomnika jeszcze z gwiazd±? KOK
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 7 sie 2004, o 14:05

Jak chcesz foty pomnika z gwiazdą to podaj adres email to Ci podeśle, bo mam kilka pocztówek.
Gość

Postautor: Gość » 8 sie 2004, o 06:42

Do S³awka. Ch³opie ty chyba masz za du¿o wolnego czasu. Najpierw okrêt teraz pomnik - my¶la³em ¿e jeste¶ powa¿ny facet.. Chcesz przywróciæ "blask" symbolowi "niezwyciê¿onej krasnoj armii"? zrób to- przestañ gadaæ - pozyskaj sponsorów zbierz ¶rodki i wpieriod. A ¿o³nierze , ofiary , nasza wdziêczno¶æ ? Ja przynajmniej raz do roku zapalam na ich grobach ¶wieczkê i odmawiam za ich dusze modlitwê co i tobie radzê pozdrawiam MAJAR. Pomnik na cmentarz albo do muzeum socrealizmu.
Gość

Postautor: Gość » 8 sie 2004, o 19:20

Do Majara: Witam nastêpnego "sympatyka" Armii Czerwonej...
Jasne - wziêli¶my siê tu znik±d... A AC g³ównie gwa³ci³a, wiem.
Ale to, ¿e mo¿esz teraz pisaæ w Szczecinie nie zawsze m±dre rzeczy zawdziêczasz kolego g³ównie "niezwyciê¿onej krasnoj armii". Czy to ci siê podoba, czy nie. :D
to- przestañ gadaæ - pozyskaj sponsorów zbierz ¶rodki i wpieriod
¦rodki? Sponsorów? Chcê zwróciæ uwagê, ¿e ten pomnik istnieje. Dwie pensje wiceprezydenta Czesnego wystarczy³yby na "przywrócenie mu blasku".

Nie chce mi siê pisaæ jeszcze raz tego samego, swoje pogl±dy na temat tego pomnika ju¿ wpisa³em. Cieszê siê, ¿e wiele osób siê ze mn± zgadza.
Ja przynajmniej raz do roku zapalam na ich grobach ¶wieczkê i odmawiam za ich dusze modlitwê co i tobie radzê
Fajnie Majar, to ci siê chwali...
Ja zapalam symboliczn± e-¶wieczkê w intencji twoich pogl±dów.... ( ' ) :mrgreen:
Pozdrawiam - S³awek
Gość

Postautor: Gość » 8 sie 2004, o 20:45

Do S³awka: Nie wiem jak daleko siêgasz pamiêci± wstecz , ale w latach kiedy w ka¿dym mie¶cie i miasteczku naszego piêknego kraju musia³y tego typu obeliski powstawaæ , z pewno¶ci± nie móg³bym jak zauwa¿y³e¶ wypisywaæ tych i innych nie zawsze m±drych rzeczy poniewa¿ nie by³o takiej mo¿liwo¶ci a teraz jest czy ci siê to podoba czy nie / jeszcze raz do znudzenia AC=Z³O - nie ludzie ale system/ Pro memoria kolego .
Majar
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 10 sie 2004, o 13:18

AC=ZłO - nie ludzie ale system
Słuszna uwaga, jak również, to że ten pomnik ma oddawać cześć ludziom a nie systemowi, a czerwona gwiazda, bez względu czy nam się to podoba czy nie, była ich symbolem, tak jak naszym jest biały orzeł w koronie.
I, tak jak napisałem wcześniej:
sacek pisze:i jej brak jest równy z brakiem np. polskiego orła na jakimś pomniku poświęconym polskiej armii.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 10 sie 2004, o 21:26

Może niektórzy nie pamiętają ale gwiazda na tym pomniku nie była czerwona. A pomijając tą gwiazdę to w Szczecinie jest tylko kilka gwiazd (gwiazdeczek - rozmiarowo) i to na grobach żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Centralnym. Czy ktoś miał okazję być w Czechosłowacji w poprzedniej epoce tam było czerwono od gwiazd na każdej fabryce i co znaczniejszym budynku. A wracając do "pomnika gwiazdy, której już nie ma" to niewielu będzie zwracało na nią uwagę bo pomnik jest wysoki i prawie nikt nie zadziera tak wysoko głowy.
Pozdrawiam
Gość

Postautor: Gość » 25 sie 2004, o 18:42

Wygl±da na to, ¿e pomnik powinno siê chroniæ z urzêdu: http://www.szczecin.pl/inwestor/pl/8_uk ... es_3_3.htm
Czy nazwa - "obelisk ku czci Armii Czerwonej i Wojska Polskiego - pomnik Wdziêczno¶ci" - to oficjalna nazwa tego pomnika?
Je¶li tak to likwiduj±c pomnik (lub go nie odnawiaj±c) dokopiemy nie tylko "czerwonym", ale te¿ naszym... :mrgreen:
Gość

Postautor: Gość » 14 wrz 2004, o 22:40

http://www.szczecin.pl/inwestor/pl/8_uk ... es_3_3.htm
tu jest jeszcze jeden pomnik wdziêczno¶ci, przy Szosie Polskiej (pozycja 37) :mrgreen:
KOK
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 21 wrz 2004, o 22:57

Anonymous pisze:http://www.szczecin.pl/inwestor/pl/8_uk ... es_3_3.htm
tu jest jeszcze jeden pomnik wdzięczności, przy Szosie Polskiej (pozycja 37) :mrgreen:
KOK
A no jest taki pomnik, nawet jest na nim Gwiazda, Sierp i Młot i to kilkakrotnie powtarza się ten motyw. I jakoś nikogo ten pomnik nie razi w oczy, więc nie wiem czemu jest tyle głosów krytyki przeciw pomysłowi odbudowania Pomnika Wdzięczności ??

PS.
Jak dobrze pamiętam to na pomniku jest napis "Tym którzy zdobywali Szczecin", także kolejny powód do dyskusji "zdobyty czy wyzwolony"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

cron