Plac Żołnierza, Lotników i okolice

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
bamip
Posty: 60
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 15:28
Lokalizacja: Zdroje

Plac Żołnierza, Lotników i okolice

Postautor: bamip » 17 cze 2014, o 19:27

A więc zacznę może tak
Jak przeglądałem fotografie przedwojenne to muszę przyznać, że najbardziej mi żal okolic Placu Żołnierza i Lotników. Nawet zdecydowanie bardziej niż kamienic starego miasta, które w porównaniu do pięknych XIX-sto wiecznych kamienic nie były zbyt piękne.

Szczególnie ujęło mnie zdjęcie z okładki Szczecinera - kolorowe, przedstawiające pomnik Kajzera na tle białych kamienic, myślę, że każdy wie, o które mi chodzi. Tak więc jeśli kiedyś nadarzyła by się okazja do odbudowy, myślę, że region ograniczony ulicami Piłsudskiego, Wyzwolenia, Obrońców i Śląskiej powinien być pierwszy do przywrócenia wyglądu przedwojennego. Wiem, że idea jest karkołomna, bo i koszta, które pewnie opiewały by w wysokości rocznego budżetu i konieczność przesiedlania ludzi, ale oto mój pomysł:

1. Koszty - nie jestem specem, ale z 1,5-2 MLD by to wyniosło, kogoś kto się lepiej na tym zna proszę o poprawę. Trzeba by poszukać inwestorów, ewentualnie współpracować z Niemcami przy finansowaniu, wydaje mi się, że byli by zainteresowani. Odbudowa Szczecina na wzór drezdeński byłaby możliwa, jeśli by się odpowiednio dogadać.

2. Przeznaczenie odbudowanych obiektów - głównie luksusowe hotele, apartamentowce itp. W parterach kawiarnie, piwiarnie, lodziarnie itp.

3. Polityka - minimalny, bądź nawet zerowy podatek dla właściciela.

4. No i w końcu sytuacja obecnych mieszkańców - rozebrane bloki i SDM odbudować w innym miejscu z tego samego budulca - na przykład na łasztowni koszty materiałowe spadną do minimum.

5. Kwestia pewnie najcięższa - zwężenie Wyzwolenia, na odcinku dawnej Moltkego. Trzeba by usprawnić przepustowość Matejki.

6. Sprawa sporna - odbudowa pomnika Kajzera.

Co sądzicie o pomyśle? Ma szanse na realizację? A jeśli tak, to jak z innymi punktami w śródmieściu?
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Re: Plac Żołnierza, Lotników i okolice

Postautor: GRYF » 17 cze 2014, o 22:30

ten post jest tak pojechany że aż jedzie fejkiem :?
Ajo1958
Posty: 23
Rejestracja: 4 mar 2012, o 20:44

Re: Plac Żołnierza, Lotników i okolice

Postautor: Ajo1958 » 18 cze 2014, o 06:37

Bez sensu i bez szans na realizację projektu z kosmosu.
Andrzej
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac Żołnierza, Lotników i okolice

Postautor: mirekjot » 18 cze 2014, o 19:02

Spokojnie krytykanci, gdyby nie kosmiczne pomysły, człowiek do dziś nie stanąłby na księżycu. Odtworzenie zabudowy na początkowym fragmencie al. Jana Pawła II, między placami Żołnierza i Lotników nie jest znowu takie nierealne. Parterowe pawilony po obu stronach - w zasadzie od momentu swego powstania - stwarzają wrażenie tymczasowości, które aż się prosi zastąpić czymś trwalszym. Ponieważ zabudowa powstała w tym miejscu ponad 100 lat temu (aczkolwiek nieistniejąca) nie budzi tylu kontrowersji, co pierwsza lepsza współczesna produkcja architektoniczna, to wniosek "podsuwa się" sam. W myśleniu sens - w działaniu racja.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron