Stare Miasto - Park Kulturowy?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Zb_Majzner
Posty: 1
Rejestracja: 7 sie 2012, o 17:49

Stare Miasto - Park Kulturowy?

Postautor: Zb_Majzner » 7 sie 2012, o 18:52

Witam,

Jestem tutaj na forum nowy, choć artykuły Sediny czytam od jakiegoś czasu. Z góry uprzedzę, że Szczecinianinem nie jestem tylko Kołobrzeżaninem, lecz od paru lat mieszkam w tym mieście i wkur..za mnie zaniedbywanie zabytków, ich niszczenie, czy budowanie okropnych pseudokamienic na Podzamczu.

Zakładam zatem ten wątek, aby rozpocząć dyskusję nad formą ochrony tego co nam zostało na Starym Mieście i aby zastanowić się jak rewaloryzować i rewitalizować ten obszar. Teren zasadniczo jest wpisany do rejestru zabytków, ale czy to w jakiś sposób ratuje ten obszar przed dewaloryzacją i degradacją? Studium uwarunkowań też w tym mieście jest jakoś dziwne zrobione niż w innych gminach i z tego co widziałem nie podaje chyba obszarów pełnej ochrony konserwatorskiej A (mogą być na mapach, do których przez Internet nie mogę się dostać), ani nie wyszczególnia chyba jak taki obszar ma być chroniony? Co prawda znajdują się pewnie zapisy dot. ochrony zabytków i planowania przestrzennego w jednostkach planistycznych, ale mam dziwne wrażenie, że uwzględnia się w je sposób dość arbitralny. W Studium mamy więc np. zapisy:

- zasady przekształceń: przekształcenia uwzględniające historyczną
strukturę urbanistyczną zachowaną w warstwach gruntowych, integracja -
nowa zabudowa w gabarytach zabudowy przedwojennej, rozplanowana na
geometrii układu historycznego ulic
, domykanie kwartałów zabudowy,
wprowadzenie stref ruchu pieszego; przekształcenia zabudowy istniejącej
w dostosowaniu do tradycji obszaru i tworzącej oprawę zachowanej
zabudowy zabytkowej
; relokacja wydzielonych usług podstawowych z
zabudowy pawilonowej lub dwukondygnacyjnej do istniejącej lub nowej
zabudowy o charakterze śródmiejskim; kontynuacja odbudowy Podzamcza
na zasadzie pełnego odtworzenia historycznej kompozycji urbanistycznej z
rekonstrukcją elewacji budynku Rynek Warzywny 1
.
- zasady zabudowy: odbudowa Starego Miasta w formie zabudowy
obrzeżnej, zwartej o charakterze kamienicowym o indywidualnej
kompozycji brył i fasad budynków w pierzei, rekonstrukcja elewacji
zabudowy Rynek Warzywny 1
(z oficyną od ul. Środowej);

I jak to się ma do tego co jest tam budowane i co nam oferuje się w miejscu po Arkonie? Pseudokamienice na Panieńskiej raczej nie nawiązują do tradycji obszaru i nie tworzą oprawy dla zachowanej zabudowy zabytkowej (zamek, baszta). Podobnie jest w innych miejscach Starego Miasta (np. Rynek Sienny). Spójrzmy na parę linków:

* http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /120529934
* http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... podzamcze/
* viewtopic.php?f=20&t=12671
* http://szczecinblog.pl/2011/rozbudowa-l ... ualizacja/
* http://www.mapofpoland.pl/zdjecia-30057 ... czecin.jpg

Czy na pewno chcemy takiego Starego Miasta? Czy też zastanowimy się jak chronić i kształtować politykę przestrzenną na tym obszarze? Jednym z głównych problemów jest z pewnoscia fakt, że obszar ten nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - chociaż biorąc pod uwagę dotychczasową politykę, nie wiem na ile by to pomogło.

Zatem co Wy na to, aby w porozumieniu z Miejskim Kons. Zabytków, WUOZ, NID-em ustanowić na tym obszarze Park Kulturowy? PK może być naprawdę dobrą ochroną gdyż może zawierać szczegółowe wytyczne jak postępować. Np. można by zawrzeć wytyczne polityki przestrzennej do każdego kwartału na chronionym obszarze jak i również do każdego zabytku - co mogłoby zablokować jakieś różne głupie pomysły, a jednocześnie całość byłaby chroniona nie tylko przez konserwatora zabytków (który może mieć gdzieś ochronę zabytków lub zostać przekupionym przez inwestorów), ale i rownież mocą uchwały. Nie ukrywam, że sam osobiście jestem pod wrażeniem tego co zrobiono na Starym Mieście w Krakowie (dobra - tam zespół zabytkowy jest wspaniale zachowany już, zgoda, ale tworzac park kulturowy ustanowili szczegółowe wytyczne np. okreslając, że nie może być zadnych neonów, jakie światło ma być uzyte do oswietlania budynków, jakie maja byc szyldy, itd.).

Mam nadzieję, że tak jak ja chcielibyscie żyć w estetycznym środowisku, gdzie wartości kulturowe są chronione i pielęgnowane, gdzie władze lokalne rozumieją, że dbanie o dziedzictwo architektoniczne i odpowiednia polityka przestrzenna sprzyja rozwojowi również i turystyki kulturowej, ktora może być ważną gałęzią lokalnej gospodarki. Co zatem sądzicie o tym?
Zbigniew P. Majzner
Unia Polityki Realnej - prezes okręgu zachpom.
Ruch Samorządności Pomorza
On Line
Posty: 30
Rejestracja: 8 sie 2011, o 11:28
Lokalizacja: Roßmarktstraße

Re: Stare Miasto - Park Kulturowy?

Postautor: On Line » 8 sie 2012, o 23:32

Mieszkam na starym mieście, i wiesz co mnie wkurza? Imprezy organizowane do nocy, ale też dewastacja tej częsci miasta różnymi pseudoarchitektonicznymi budowlami, które są budowane w stylu "modern"
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Re: Stare Miasto - Park Kulturowy?

Postautor: Aygon » 13 sie 2012, o 16:03

A mnie wkurza takie gadanie. Chce się mieszkać w samym centrum, mieć wszystko pod nosem ale ciesze jak na wszi. To gdzie mamy robić te imprezy. na polu za miastem? Albo gasić światło po 22-giej? JAk ktoś chce spokoju to niech mieszka na obrzeżach, ty;lko wtedy trzeba dojechać no ale coś za coś.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości