Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
dnamiasta
Posty: 3
Rejestracja: 8 lis 2009, o 16:45

Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016?

Postautor: dnamiasta » 8 lis 2009, o 16:48

Szczecin startuje do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jak można wykorzystać niemiecką przeszłość Szczecina w staraniach o ten tytuł? A może nie powinno się w ogóle do niej nawiązywać, tylko myśleć o przyszłości?
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Re: Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016?

Postautor: Jezu » 8 lis 2009, o 22:52

dnamiasta pisze:Szczecin startuje do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Po wizycie w Toruniu mogę to tylko (niestety) niepopularnie skomentować:

Buuuuhaaaaa haaaa haaa...

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Mad Poets Society
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016?

Postautor: Torney » 9 lis 2009, o 07:49

Jezu pisze:
dnamiasta pisze:Szczecin startuje do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Po wizycie w Toruniu mogę to tylko (niestety) niepopularnie skomentować:

Buuuuhaaaaa haaaa haaa...
Zobaczyłeś Stare Miasto czy przez wiele dni byłeś uczestnikiem kilkudziesięciu imprez kulturalnych, porównując je z kilkudziesięcioma imprezami kulturalnymi w Szczecinie, w których raczyłeś uczestniczyć?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 9 lis 2009, o 09:20

A ja uważam że powinniśmy wykorzystać niemiecką przeszłość Szczecina przecież w takiej willi Lentza jest nawet kwatera główna ESK 2016 ;) mamy coś co nie było nasze ale teraz jest i potrafimy o to zadbać, pamiętamy i to też się liczy.

ps: dnamiasta czy ty nie jesteś konsultant/em/ką ESK 2016 ?
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 9 lis 2009, o 23:43

W Szczecinie jest sporo ciekawych imprez :). Wystarczy czytać gazety i zwracać uwagę na plakaty ;).
dnamiasta
Posty: 3
Rejestracja: 8 lis 2009, o 16:45

Postautor: dnamiasta » 10 lis 2009, o 11:13

greg29 pisze: ps: dnamiasta czy ty nie jesteś konsultant/em/ką ESK 2016 ?
nie. nie jestem konsultantem ESK. Jestem dnamiasta :) Już niedługo pojawi się na sedinie ogłoszenie o projekcie, ale już teraz możecie zajrzeć na stronę projektu http://www.dnamiasta.pl/Szczecin/
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Re: Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016?

Postautor: juna » 10 lis 2009, o 17:38

Jezu pisze:
dnamiasta pisze:Szczecin startuje do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Po wizycie w Toruniu mogę to tylko (niestety) niepopularnie skomentować:

Buuuuhaaaaa haaaa haaa...

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
niepopularnie skomentuję: ale żałosne buuuuhahanie.
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 10 lis 2009, o 22:08

Podoba mi się ten projekt :D
dnamiasta
Posty: 3
Rejestracja: 8 lis 2009, o 16:45

Postautor: dnamiasta » 12 lis 2009, o 01:04

greg29 pisze:Podoba mi się ten projekt :D
Miło słyszeć :) Zajrzałam na stronę, chmurka tagów opisujących Szczecin urosła do imponujących rozmiarów. I jakie ma urocze hasła: Szczecin naprawdę pachnie czekoladą? :)

Zachęcam Wszystkich do udziału w debacie - w najbliższą sobotę w Willi Lentza, szczegóły tu http://www.dnamiasta.pl/Szczecin/
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 13 lis 2009, o 11:50

Jasne, że pachnie czekoladą :D... to zakłady cukiernicze GRYF :D. Sedina też wysoko :>.
Paweł
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2011, o 14:18
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016?

Postautor: Paweł » 25 sty 2011, o 14:26

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Marcinem Niewęgłowskim, Głównym specjalistą ds. komunikacji społecznej w organizacji SZCZECIN 2016.

Paweł Krzych: Marcin, co uważasz za największy sukces Szczecin 2016?
Marcin Niewęgłowski: Sukcesów jest kilka z uwagi na bardzo złożone działania, zadania i obowiązki, które nam powierzono i które realizowaliśmy. Ich kolejność w żaden sposób nie sugeruje tego, które były dla nas najważniejsze. Wszystkie były równie kluczowe i istotne. Oczywiście wśród nich zabrakło tego najbardziej spektakularnego i oczekiwanego sukcesu, czyli dostania się Szczecina na tzw. “skróconą listę” polskich miast starających się o tytuł ESK 2016.

Pierwszym sukcesem było powstanie samej instytucji, na którą złożyła się determinacja setek osób z 22 różnych podmiotów (organizacje pozarządowe, mniejszości narodowe ze Szczecina, instytucje kultury oraz kluby, twórcy jak i animatorzy kultury, przedsiębiorcy, uczelnie wyższe).
Instytucja została stworzona przez mieszkańców tego miasta – w sposób oddolny – i pozostała taka do końca, pomimo wysuwanych co jakiś czas z różnych stron prób podważenia tej “obywatelskiej” jakości SZCZECIN 2016. Jej obywatelskość wiąże się także z tym, iż w siedzibie instytucji znajdują się siedziby kilkunastu organizacji pozarządowych z sektora kultury, a kilkanaście następnych czeka, aby im w tym pomóc. Staramy się wspierać w ramach naszych możliwości.

W zeszłym roku udało nam się zintegrować środowisko kulturalne przygotowując kilka dużych projektów w ramach “Roku Chopinowskiego” w Szczecinie, na który pozyskaliśmy środki z zewnątrz w wysokości 400 tysięcy złotych. Następnym sukcesem, który jest jednak zauważalny głównie w mikroskali, to stworzenie funduszu “Mikrowsparcia”.

Przy budżecie 200 tysięcy złotych udało nam się wesprzeć tym samym ponad 60 projektów społeczno-kulturalnych w roku 2010. Warto podkreślić, że jest to pierwszy w Polskie taki projekt realizowany w mieście w Polsce. Ideą tego funduszu zainteresowały się także inne miasta (Toruń, Łódź), które dzwoniły do nas w celu zapoznania się ze szczegółami jego działania. Widać więc, że ten projekt jest potrzebny. Przez działania w byłym Kinie Pałacowym oraz Willi Lentza stworzyliśmy dla Szczecina nowe przestrzenie filmowe i galeryjne, których tak bardzo brakuje.

A zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia w naszym mieście jest ogromne, o czym świadczy ilość wystaw
(kilkanaście) oraz przedsięwzięć z ambitną kinematografią (ponad setka) – tylko w samym 2010 roku.
Po za tym rozpoczęliśmy pilotażowe działania na rzecz przybliżania biznesu i kultury w formie projektu “Bo kultura się opłaca”. W tym roku będziemy go – mam taką nadzieję, – już rozwijać już pełną parą. Ponadto doszło do nawiązania ścisłej współpracy z pozostałymi 10 polskimi miastami, które starały się lub w dalszym ciągu starają się o tytuł ESK 2016, doprowadzając do stworzenia “Obywatelskiego Partnerstwa Dla Kultury 2016”, którego swoje pierwsze spotkanie (po tym założycielskim w Szczecinie w ubiegłym roku) odbędzie się pod koniec
stycznia w Łodzi.

Wielkie zainteresowanie ze strony miast niemieckich (Greifswald, dzielnica Berlina Friedrichshain-Kreutzberg, Neubrandenburg, Pasewalk, Prenzlau, Schwedt) szczecińskimi staraniami doprowadziło do wzmocnienia znaczenia Szczecina w transgranicznym obszarze. To także miało swoje przełożenie w ilości projektów, które przyszły na otwarty konkurs w ramach obchodów ESK 2016 – ponad setka. I większość autorów tych projektów kontaktuje się z nami i dopytuje się odnośnie współpracy oraz naszej przyszłości wskazując na to, iż taka instytucja powinna dalej działać.

Pod koniec ubiegłego roku w Szczecinie odbyła się pierwsza edycja “Konstelacji Szczecin” – festiwalu filmowego pokazującego filmy z gwiazdami światowego kina pochodzącymi ze Szczecina. Mało kto o tym wie, ale to właśnie SZCZECIN 2016 jest współorganizatorem tego wydarzenia – instytucja pozyskała środki unijne z programu Interreg IV A.

Wracając jeszcze do kontaktów międzynarodowych, to pod koniec ubiegłego roku gościliśmy w Szczecinie reprezentantów biura Pilzen 2015 – czeskiego miasta które za 4 lata będzie Europejską Stolicą Kultury. Jednym z owoców tego wydarzenia będzie konferencja miast pogranicznych w Szczecinie i powołanie do życia europejskiej sieci miast pogranicznych.

Cały czas na współpracę liczy także Luksemburg oraz obszar gmin na pograniczu luksembursko-niemieckim (Grande Region).

Z pewnością sukcesów jest więcej. Sprawozdanie z naszej działalności mieści się w 27 książkach, których grubość to średnio 100 stron. Doszły do mnie także szacunkowe informacje mówiące o tym, że gdyby nie SZCZECIN 2016, to w Szczecinie zostało by zorganizowanych o połowę mniej wydarzeń kulturalnych.
Koniec organizacji Szczecin 2016?

Paweł Krzych: Co w przypadku, gdy Rada Miasta postanowi, że Szczecin 2016 przestanie istnieć?
Marcin Niewęgłowski: W ubiegłą środę mieliśmy spotkanie z radnymi z Komisji Kultury w sprawie przyszłości SZCZECIN 2016. Przedstawiliśmy dokładny (miesiąc w miesiąc) plan działania na ten rok. Z ust przewodniczącego tej komisji – radnego SLD Pana Jędrzeja Wijasa usłyszeliśmy, że nie mają oni zamiaru likwidować tej samorządowej instytucji kultury.

Paweł Krzych: Czy jeśli dostaniecie mniejsze fundusze, Wasze działania będą mniej efektywne?
Marcin Niewęgłowski: Nie w funduszach tkwi efektywność, tylko co dzięki takiemu a nie innemu budżetowi uda nam się realizować. A filary działania mamy sprecyzowane: promowanie i wspieranie rozwoju sektora kreatywnego w Szczecinie, realizowanie programów rewitalizacyjnych przez kulturę (w ramach europejskiego programu JESSICA przyjętego we wrześniu ubiegłego roku przez Radę Miasta), rozwijanie kooperacji w trójkącie Polska-Niemcy-Skandynawia oraz stworzenie Generatora Inicjatyw Kulturalnych.

Paweł Krzych: Jakie organizacje pozarządowe funkcjonują w Waszej siedzibie? Jak współpracujecie z nimi?
Marcin Niewęgłowski: Obecnie jest ich dziesięć: Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów realizuje dla SZCZECIN 2016 projekty związane z pozyskiwaniem funduszy oraz organizowaniem szkoleń ze sponsoringu. Stowarzyszenie Officyna zajmuje się przede wszystkim opieką nad Kinem Pałacowym (obecnie znanym jako Kinem Obserwatorium) oraz wystawami w Willi Lentza. Stowarzyszenie Zachęta organizuje także polsko-niemieckie wystawy w Willi Lentza (zeszłoroczna “Ping Pong”).
Adres “Wojska Polskiego” jest niego tymczasową siedzibą do czasu stworzenia Trafostacji Sztuki. Współpraca ze stowarzyszeniem Boogie Brain polega głównie na użyczaniu mu lokalu. W przypadku relacji ze stowarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestra sytuacja wygląda podobnie plus do tego możliwość organizowania prób w Willi Lentza oraz wsparcia w kwestii sponsoringu.

Stowarzyszeniu Kamera użyczamy lokalu, podobnie jak Radzie Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich. Jeżeli chodzi o szczeciński dwumiesięcznik kulturalny “Pogranicza” (prowadzony przez Panią Profesor Ingę Iwasiów), to jesteśmy wydawcami tego czasopisma. Od tego roku jesteśmy także wydawcą nowopowstałego
miesięcznika licealnego “Maski”, którego tworzą uczniowie z kilku szczecińskich liceów. Także
u nas mieści się ich redakcja. Stowarzyszenie INTEGRA, które także ma swoją siedzibę na Wojska Polskiego, realizuje z nami polsko-niemieckie projekty dotyczące sceny kulturalnej w Szczecinie i Berlinie. Ponadto swoje warsztaty kabaretowe prowadzi u nas Kabaret Szarpanina, o którym w ubiegłym roku było bardzo głośno w Polsce.
Za http://szczecinblog.pl/2011/szczecin-2016-co-dalej/

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

cron