Kiedy ruszy Szczeciński Szybki Tramwaj?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Kiedy ruszy Szczeciński Szybki Tramwaj?

Postautor: secessionlove » 20 cze 2009, o 16:23

Od lat 70. planowana jest budowa linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, który miałby znacznie ułatwić podróżowanie z Prawobrzeża na Lewobrzeże. W chwili obecnej, gdy już uruchomiono most Pionierów na Regalicy, a most tramwajowy stał się faktem, prace nad budową linii powinny już się zacząć. Jak informowano mieszkańców Szczecina w 2002 roku, linia miałaby zostać uruchomiona najwcześniej w 2004 roku, a najpóźniej w 2007 roku, a mamy już 2009 rok. To są jedynie plany sprzed kilkunastu lat, na których realizację przeznaczono już sporą sumę pieniędzy.
Dużo tańszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie praktycznie pustych torowisk kolejowych, po których kursowałyby pojazdy przystosowane do napięcia z sieci tramwajowej, jak i kolejowej. Należałoby zbudować kilka łączników, umożliwiających zjazd z toru kolejowego na tramwajowy i odwrotnie. Sieć tramwajowa objęłaby wówczas większą część obszaru miasta. Uruchomione by zostały połączenia podmiejskie z Policami i kto wie, czy nawet z Trzebieżą.
Równie ważna oprócz budowy linii szybkiej, jest rozbudowa linii zwykłych. Powstały już koncepcje budowy nowych tras przez ulice Krasińskiego i Duńską na Warszewo, ulicą Mieszka I do osiedla Reda, jak i ulicami 26 Kwietnia i Taczaka do Krzekowa i dalej ulicą Szafera do pętli Las Arkoński. Alexander Rouge'anec, miłośnik tramwajów i wokalista działającego od siedmiu lat jednego ze szczecińskich zespołów rockowych, w roku 1996 stworzył własny plan, na którym od podstaw zaprojektował 30 linii tramwajowych z uwzględnieniem obecnej sieci. Oprócz linii do Przecławia czy Warszewa, stworzył projekt trasy biegnącej od placu Sprzymierzonych przez ulicę Wielkopolską, i Malczewskiego do Matejki. Najbardziej śmiałym pomysłem było wybudowanie tunelu pod aleją Piastów, dzięki któremu tramwaj mógłby przejechać bezkolizyjnie z ulicy Ku Słońcu do Narutowicza. Plan ten jednak nie uwzględniał budowy linii na Prawobrzeże, gdzie jego autor chciał stworzyć oddzielną linię na wzór Częstochowy. Ale zanim przystąpi się do budowy nowych tras, trzeba remontować już istniejące. Niewątpliwie rozwój sieci tramwajowej poprawiłby znacznie stan komunikacji w Szczecinie.
Surovy
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2008, o 17:24
Lokalizacja: Szczecin-Altdamn

Postautor: Surovy » 4 lis 2009, o 21:42

Zapewne. Niestety nikomu się nie spieszy. I "prawy brzeg" będzie przez długi czas dodatkiem do miasta ze sklepami wielkopowierzchniowymi. Ot takie zaplecze handlowe w razie jakby galaxy się przeludniło i chciało się wyjechać "za miasto" 8)
Awatar użytkownika
rt69
Posty: 6
Rejestracja: 17 cze 2004, o 20:36
Lokalizacja: Szczecin - Osów
Kontakt:

Postautor: rt69 » 7 lis 2009, o 21:27

Gdzie można zobaczyć ten projekt Alexandera Rouge'aneca?
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 9 lis 2009, o 15:20

rt69 pisze:Gdzie można zobaczyć ten projekt Alexandera Rouge'aneca?
Pewnie w jego domu, o ile jeszcze je ma. Teraz to on zajmuje się czymś zupełnie innym. Mianowicie organizuje koncerty w Szczecinie, sprowadza znanych wykonawców tutaj, organizuje Akusryczeń, jak co roku, a do tego sam śpiewa w róznych zespołach. kiedyś w czasach licemu z nim grałem. Fajny gośc. Właśnie wtedy zapoznał mnie ze swoimi projektami. Ale to już zamierzchłe czasy, jak dla mnie. Dla niego pewnie też.
Zaś co do samych planów, to UM uparł się na ten szybki tramwaj, chociaz niektórzy twierdza, że wystarczy konwencjonalny. Natomiast Janusz Ławrynowicz z Kuriera uważa, że dla potrzeby szybkiego tramwaju wystarczy wykorzystac tory kolejowe.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron