Przeciw Sedinie

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 26 sty 2009, o 21:08

Siristru pisze:I masz rację - możemy sobie mówić, wy możecie sobie mówić a najwyraźniej każdy zostanie przy swoim.
Czy tym konstruktywym wnioskiem można zakończyć tę telenowelę ?

Zupełnie jak spory wyznawców Windowsa i Linuksa na forum onetu. Za każdym razem nabluzgają na siebie, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś kogoś przekonał.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 26 sty 2009, o 21:23

Siristru pisze:@Bachinstitut: szanuję Cię za wiedzę i chęć odkrywanie - dałeś wyraz obu cechom na portalu sedina.pl. Jednak każda fascynacja może stać się niezdrowa. I masz rację - możemy sobie mówić, wy możecie sobie mówić a najwyraźniej każdy zostanie przy swoim. Ta konfrontacja ma na celu m.in. pokazać, że są też przeciwnicy tego projektu. Bez urazy - ucieszymy się z waszej w tym porażki. I czynimy to zgodnie z naszym sumieniem..
No cóż za wersal.
:wink:
Komplementy już bym prawie, prawie kupił, ale ta konfrontacja nie ma, lub przynajmniej nie miała tylko cech pokazania istnienia przeciwników tego projektu.
Ale jakoś nieszczególnie chce mi się odgadywać intencje tego tam moralizowania.
Zatem niech każdy piecze swojego grila albo sumienie i będzie gut gut.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 26 sty 2009, o 21:32

bronx pisze:... myśle że jak tej dyskusji nie oprze się o gąsiorek półtoraka to nic się wiecej z niej nie wyciśnie :D to jak, kiedy biesiada przy wspólnym pomorskim stole?
Ale to już na privach - nieformalnie, czemu nie :)
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 26 sty 2009, o 21:48

Jedno jest pewne, trochę się nam forum rozbujało, a było tak sennie, zimowo :D
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Postautor: JimBoss1994 » 26 sty 2009, o 21:53

MariuszSamek pisze: Zupełnie jak spory wyznawców Windowsa i Linuksa na forum onetu. Za każdym razem nabluzgają na siebie, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby ktoś kogoś przekonał.
Tylko że tam nie ma takiej kontrowersji jak tutaj. Na tamtych forach nie ma też rasistów i nacjonalistów, a jeśli są to się nie ujawniają.
Awatar użytkownika
Siristru
Posty: 42
Rejestracja: 22 sie 2005, o 20:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Siristru » 26 sty 2009, o 23:25

Bachinstitut pisze:ale ta konfrontacja nie ma, lub przynajmniej nie miała tylko cech pokazania istnienia przeciwników tego projektu.
Ale jakoś nieszczególnie chce mi się odgadywać intencje tego tam moralizowania. Zatem niech każdy piecze swojego grila albo sumienie i będzie gut gut.
Mylisz się. Ta konfrontacja ma na celu pokazanie, że są osoby, którym nie jest wszystko jedno, które nie kłaniają się w czambuł "dobrym" inicjatywom. ten pomysł ma przeciwników i opinia publiczna powinna być tego świadoma. Po cóż innego miano by zakładać ten temat?

Rozmawiamy, każdy swój ogonek chwali ale robimy to bo jest PROBLEM.

Nie często u was zdarza się, że ktoś nie czapkuje przed pomysłami regermanizacji Szczecina (bo takimi mi one się jawią).
JimBoss1994 pisze:Tylko że tam nie ma takiej kontrowersji jak tutaj. Na tamtych forach nie ma też rasistów i nacjonalistów, a jeśli są to się nie ujawniają.
Czy nie posuwasz się za daleko chłopcze? Wyraźnie odnosisz się do osób o przeciwnych poglądach niż twoje w tym temacie. Nie wymieniłeś nikogo z nazwy ale jasne jest do kogo pijesz...

Domagam się interwencji administratora forum w tej sprawie i choćby upomnienie JimBoss1994.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 26 sty 2009, o 23:48

Ja jestem za odbudową. Dlaczego? Podchodzę do tego bez ideologii i widzę w tym pomniku potencjał marketingowy. Promocja miasta i jego symbol. Poznań ma koziołki, Kraków Krakowiaka i smoka, Irlandia ma koniczynę i skrzata, Bruksela sikającego chłopczyka. Co mamy my? Nic. A odbudowany pomnik jako symbol będzie przyciągał trochę więcej turystów niż kotwica.

Zwracam uwagę, że inicjatorzy odbudowy nie stawiają na piedestale znalezionego pomnika Sediny, tylko go chcą zrekonstruować. Tak więc fakt, będzie to symbol od lat związany ze Szczecinem, ale nasz, przez nas wybudowany, sfinansowany.

Czy według was nie powinno się także zdjąć zwieńczeń Bramy Portowej - zostały one znalezione w lesie po wojnie. Są pozostałością po pruskiej hegemonii, w attyce łacińskie słowa mówią o prawie państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina. Bez tego na pewno brama wyglądałaby ładniej...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Brama_Portowa_w_Szczecinie

A co, gdyby pomnik Manzla przetrwał wojnę? Tak jak przetrwały to Wały Chrobrego, przy których odnieśliśmy niejako sukces organizując The Tall Ship Races?
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 27 sty 2009, o 00:23

Siristru pisze:@Dabek: a jeśli jakaś akcja odbędzie się w Szczecinie godząca w Twoje przekonania i uczucia np. "homoseksualiści na latarnie" albo "bij rudego" albo "katole do piachu" to nie sprzeciwisz się?

Ja się nie tylko do Sediny nie dołożę ale będę upubliczniał mój sprzeciw, forsował moje racje - podobnie jak i Wy.
Dlaczego nie odniosłeś się do drugiej części postu Dąbka? Że przypomnę:
Dąbek pisze:Zorganizujcie jakąś ciekawą inicjatywę, niech to będzie posąg Trzygława,Peruna, Mieszka z Dobrawą, Zeusa, renowacja kamienicy, wielu z nas z pewnością się dołoży do takiej akcji, jeśli będzie to miało ręce i nogi. Gadać potrafi każdy robić niewielu...
W zasadzie tak jak zawsze, rzucić kłody pod nogi tym, którym chce się coś jeszcze robić. A samemu dłubać w nosie, jakże to polskie. Prawda?
Jeszcze jedno. Napisałeś gdzieś, że nawet na emigracji kocha się swój kraj. Akurat wtedy ta miłość przychodzi najłatwiej.
Awatar użytkownika
Siristru
Posty: 42
Rejestracja: 22 sie 2005, o 20:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Siristru » 27 sty 2009, o 00:26

Gambit pisze:Ja jestem za odbudową. Dlaczego? Podchodzę do tego bez ideologii i widzę w tym pomniku potencjał marketingowy. Promocja miasta i jego symbol. Poznań ma koziołki, Kraków Krakowiaka i smoka, Irlandia ma koniczynę i skrzata, Bruksela sikającego chłopczyka. Co mamy my? Nic. A odbudowany pomnik jako symbol będzie przyciągał trochę więcej turystów niż kotwica.
Szczecin zatem może mieć gryfa - symbol dawniejszy i bardziej wyrazisty niż pani w łodzi. A na pewno nie tak kontrowersyjny.
Gambit pisze:Zwracam uwagę, że inicjatorzy odbudowy nie stawiają na piedestale znalezionego pomnika Sediny, tylko go chcą zrekonstruować. Tak więc fakt, będzie to symbol od lat związany ze Szczecinem, ale nasz, przez nas wybudowany, sfinansowany.
Coś jak z filmu Bareji - "patrzcie to nasze, przez nas wykonane". To jeszcze gorsze - to jak naszywki Waffen SS wyszywane w Polsce a spzredawane na Turzynie!
Gambit pisze:Czy według was nie powinno się także zdjąć zwieńczeń Bramy Portowej - zostały one znalezione w lesie po wojnie. Są pozostałością po pruskiej hegemonii, w attyce łacińskie słowa mówią o prawie państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina. Bez tego na pewno brama wyglądałaby ładniej...
Znam histrorię tych znalezisk - czytałem ją tutaj :) Wiesz co - te napisy dotykają bardzo dawnych a świadczą o walce z żywiołem germańskim bo ten aż musiał swe prawa na murze wypisywać. jeszcze lepiej jest z Bramą Królewską, która jest na wskroś pruska - ta znajduje się na placu Hołdu Pruskiego. Cóż za rozkoszna ironia, że książę Prus przed naszym królem się kajał i wierność przysięgał :D

To takie "feng-shui" zmieniamy znaczenie "złych" miejsc otaczając je "dobrymi" :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Brama_Portowa_w_Szczecinie
Gambit pisze:A co, gdyby pomnik Manzla przetrwał wojnę? Tak jak przetrwały to Wały Chrobrego, przy których odnieśliśmy niejako sukces organizując The Tall Ship Races?
To wierzę, że skończyłby przetopiony na żyletki jak pomniki Stalina. Przynajmniej dla niektórych symbolika tego pomnika byłaby/jest jasna.

Mam pytanie: czy nas jako Polaków - niech Wam będzie - Szczecinian, na prawdę nie stać by stworzyć coś swojego, nowego? Czy MUSIMY przywracać stare? Chwalicie Niemców, ze tyle wnieśli w rozwój i historię miasta. Dlaczego WY nie potraficie zaproponować czegoś co WAS zapisze... czy odtwarzanie jest tak chwalebne, tak zaszczytne?

Czy brak nam szczecińskich artystów by stworzyć piękną alegorię współczesnego Szczecina? czy może nawet Szczecina na przstrzeni wieków: pomorsko+polsko+duńsko+germańsko+szwedzko+francusko+i_co_tam_jeszcze??

Tu można przytoczyć żart zmieniony adekwatnie do tej sytuacji: Polak wynalazł rower - u Niemca na strychu :evil:

Więc po co ruchy jak "Kreatywni dla Szczecina". Odtwarzać jest łatwo (jeśli już ma się pieniądze) tworzyc samemu - bardzo trudno.

Chętnie bym (byśmy?) wzięli udział w dyskusji na współczesna alegorię Szczecina... ale ten temat o sprzeciwie wobec Sediny jest... i taki pozostanie.

Dopisek:
Lazi pisze:W zasadzie tak jak zawsze, rzucić kłody pod nogi tym, którym chce się coś jeszcze robić. A samemu dłubać w nosie, jakże to polskie. Prawda? Jeszcze jedno. Napisałeś gdzieś, że nawet na emigracji kocha się swój kraj. Akurat wtedy ta miłość przychodzi najłatwiej.
Nasze inicjatywy nagłaśniane są wtedy kiedy są w poważnej fazie realizacji. Poczekajcie. Zresztą posąg w Szczecinie już stał - Światowida ze Zbrucza ale został sprofanowany i zniszczony.

Mnie emigracja pchnęła do powrotu by tutaj - w Szczecinie - pracować na rzecz tego miasta. Nie zostałem w Londynie by dumać jak to ja tęsknię za Polską... i moi przyjaciele też wracają. Byłeś na emigracji - wiesz jak jest?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 27 sty 2009, o 00:31

Siristru pisze:ten pomysł ma przeciwników i opinia publiczna powinna być tego świadoma.
Ależ opinia publiczna jest świadoma i my także, że pomysł ma przeciwników.
Siristru pisze:Rozmawiamy, każdy swój ogonek chwali ale robimy to bo jest PROBLEM.
Ale dla nas nie ma problemu. My chcemy tego pomnika.
Na przykład ja. Bo wolno mi być germanofilem.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 27 sty 2009, o 00:36

Jak to nie ma nowych pomysłów? Ale jak dla mnie Flołting Garden i cynki przy pomniku Sediny wypadają marnie. Gryfa mamy, owszem... I nic z tego nie wynika, poza tym gryfa ma jeszcze w herbach kilka innych miast, także niemieckich obecnie.
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 27 sty 2009, o 00:45

Siristru pisze:Byłeś na emigracji - wiesz jak jest?
Jestem, od blisko 5 lat. Co prawda emigracja lokalna, ale odczucie to samo, skala tylko inna.
Dąbek
Posty: 15
Rejestracja: 28 kwie 2007, o 09:57

Postautor: Dąbek » 27 sty 2009, o 01:05

@Dabek: a jeśli jakaś akcja odbędzie się w Szczecinie godząca w Twoje przekonania i uczucia np. "homoseksualiści na latarnie" albo "bij rudego" albo "katole do piachu" to nie sprzeciwisz się?
Ani ta akcja ani ja Ciebie na latarnie nie posyłam a tym bardziej do piachu, ani nie mam zamiaru bić ; zapraszam najserdeczneij jak tylko umiem do zakupu cegiełek w Muzeum Narodowym a jak nie lubisz cegiełek to są jeszcze monety; zresztą wszystkich do tego zapraszam bioracych i nie biorących udziału w tej dyskusji.(katoli, homoseksualistów i rudych też).

PS; Czekamy na te zaawansowane inicjatywy...
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 sty 2009, o 02:20

Zahuś pisze:Przed wojną w Stettinie mieszkało bardzo dużo polaków.
Miliony.
Siristru pisze:No nie wiem - zapytajmy członków Rodła...
Zapytajcie, a jak już dowiecie się, dajcie znać.
Siristru pisze:A ja pamiętam Polaków wywalonych z domów bez sądu (i mordowanych) na bazie decyzji Hitlera i innych zbrodniarzy
Człowieku, przecież Ty jeszcze trzydziestki nie masz.
Siristru pisze:Poza tym Niemcy nie wybudowali miasta ale osiedlili się w już wybudowanym przez Słowian.
Pewnie, wszak Szczecin słynie z XII- i XIII-wiecznych kamienic.
Siristru pisze:Część Berlina znajduje się w obrębie Kopanic - grodu kniazia słowiańskiego Jaksy. Jakoś poza nazwą nie czci sie tam go.
Znowu pudło. Poszukaj sobie Jaczoturm w okolicy Gatow i Jaxa-Denkmal w dzielnicy Grunewald.
Siristru pisze:zbieramy ich szczątki i cześć im oddajemy (por. cmentarz koło Glinnej).
Rzeczywiście, cmentarze i szacunek dla zmarłych to gruba przesada. Zaorać, podobnie jak Rossę i Łyczakowski.
Siristru pisze:a jeśli jakaś akcja odbędzie się w Szczecinie godząca w Twoje przekonania i uczucia np. "homoseksualiści na latarnie" albo "bij rudego" albo "katole do piachu" to nie sprzeciwisz się?
I tu dochodzimy do meritum. Zapewne u większości Polaków Wasze Jare i Szczodre Gody, Dziady, Noce Kupały itp. budzą jedynie uśmiech typu "niech się dzieci bawią, pewnie im się nudzi". Wy natomiast, jak mogę się domyślać, traktujecie owe obrzędy poważnie i tak chcecie być postrzegani. Macie swój portal, swoje forum, spotykacie się w gronie rodzimowierców. Nie wiem, czy chcielibyście, aby nagle pojawiło się tam pięciu czy sześciu zagorzałych przeciwników Trzygłowa, którzy z różańcem w ręku i modlitwą na ustach zaczęliby wypisywać, co sądzą na temat Waszego portalu, forum, inicjatyw, wyganiać z Was szatana i obiecywać, że zainteresują wszystkim Watykan. Nic im do tego, to Wy ustalacie reguły gry i na owym portalu czy forum możecie robić co Wam się rzewnie podoba. A ten, kto nagle próbowałby Was przekonać do katolicyzmu, islamu czy hinduizmu, byłby niespełna rozumu.

Podobnie ktoś, kto rejestruje się na sedina.pl tylko i wyłącznie po to, by zanegować ideę odbudowy pomnika (tutaj akurat Siristru jest wyjątkiem z grupy FRW) dorzucając przy tym kilka sądów na temat naszych użytkowników, portalu i działalności, o której wie mniej więcej tyle, ile my o rodzimowiercach, musi poważnie zastanowić się nad swoim zachowaniem. Argumenty typu "nie życzę sobie, żeby poglądy tak skrajne i jawnie nam wrogie, miały wpływ na wizerunek miasta i jego przyszłość, a przez to los mój, mojego syna i pewnie przyszłych wnuków" nikogo nie przekonają. W Polsce religią dominującą jest rzymski katolicyzm. Dominująca zatem część Polaków nie życzy sobie, by Wasz styl życia miał wpływ na wizerunek kraju i losy jego mieszkańców. I co, zaprzestaniecie?

To jest portal historyczny, Sedina mu patronuje. To nie my – użytkownicy portalu – odbudowujemy pomnik, nie my zbieramy pieniądze, ale w znacznej większości ideę odbudowy pomnika popieramy. Nie chcecie poprzeć? Nie musicie. Macie własne pomysły? Realizujcie je. Chcecie włączyć się w życie portalu inaczej niż przez negowanie jednej tylko inicjatywy? Zróbcie to. Ale jeśli nie chcecie, bo np. nie odpowiadają Wam reguły gry ustalone przez administrację, pożegnamy Was bez żalu.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Siristru
Posty: 42
Rejestracja: 22 sie 2005, o 20:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Siristru » 27 sty 2009, o 10:20

Torney pisze:
Siristru pisze:No nie wiem - zapytajmy członków Rodła...
Zapytajcie, a jak już dowiecie się, dajcie znać.
No pewnie, Wam nie zależy na ich opinii dla spkojności sumienia - pewnie.
Torney pisze:
Siristru pisze:A ja pamiętam Polaków wywalonych z domów bez sądu (i mordowanych) na bazie decyzji Hitlera i innych zbrodniarzy
Człowieku, przecież Ty jeszcze trzydziestki nie masz.
Udajesz, że nie rozumiesz? Bardzo tania zagrywka - pamiętam z materiałów historycznych, które studiowałem.
Torney pisze:
Siristru pisze:Poza tym Niemcy nie wybudowali miasta ale osiedlili się w już wybudowanym przez Słowian.
Pewnie, wszak Szczecin słynie z XII- i XIII-wiecznych kamienic.
I na co ta drwina? czy napisałem nieprawdę? Dla Ciebie ma wartość jeno to co zobaczyc możesz a ma nie więcej niż jakieś 150 lat. Czy tak?
Torney pisze:
Siristru pisze:Część Berlina znajduje się w obrębie Kopanic - grodu kniazia słowiańskiego Jaksy. Jakoś poza nazwą nie czci sie tam go.
Znowu pudło. Poszukaj sobie Jaczoturm w okolicy Gatow i Jaxa-Denkmal w dzielnicy Grunewald.
Poczytałem. Nie bardzo pudło. Owszem, pomnik odbudowano po 1945 roku, ale jest krytykowane i raczej symbolizuje zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem... co jak rozumiesz nie jest dla mnie (Nas) miarodajne... i bazuje na jakiejś romantycznej niemieckiej legendzie. A wieża przedstawia stan chudy i jak w niemieckiej wikipedii piszą "zapomniana". Tym samym daleko do znaczenia "cześć" są oba pomniki. Jakoś nikt nie kwapi się by ja odbudować czy oczyścić... ładnie osprejowana - pełen szacunek.

A Wy (nie Sedina.pl ale zwolennicy tego pomysłu) chcecie wywalić grube pieniądze na uhonorowanie symbolu germanizacji.
Torney pisze:
Siristru pisze:zbieramy ich szczątki i cześć im oddajemy (por. cmentarz koło Glinnej).
Rzeczywiście, cmentarze i szacunek dla zmarłych to gruba przesada. Zaorać, podobnie jak Rossę i Łyczakowski.
Pięknie udajesz, że nie rozumiesz - sam się tym ośmieszasz. Ale jako dobry wujek Ci wyjaśnię: to nie są zwyczajnie zmarli - to najeźdźcy, żołnierze armii, która żelaznym butem miażdżyła opór polski w1939. czy ktoś zaręczy, że nie ma tam zbrodniarzy z SS? Nie mam nic przeciwko grobom niemieckim tu i ówdzie. Taka uroda tej ziemi. Ale sprzeciwiam się cmentarzom wojskowym żołnierzy niemieckich w Polsce.

Czy mamy cmentarz Lisowszczyków w Niemczech? Może uda Ci się je odnaleźć Szerloku...
Torney pisze:I tu dochodzimy do meritum. Zapewne u większości Polaków Wasze Jare i Szczodre Gody, Dziady, Noce Kupały itp. budzą jedynie uśmiech typu "niech się dzieci bawią, pewnie im się nudzi". Wy natomiast, jak mogę się domyślać, traktujecie owe obrzędy poważnie i tak chcecie być postrzegani. Macie swój portal, swoje forum, spotykacie się w gronie rodzimowierców. Nie wiem, czy chcielibyście, aby nagle pojawiło się tam pięciu czy sześciu zagorzałych przeciwników Trzygłowa, którzy z różańcem w ręku i modlitwą na ustach zaczęliby wypisywać, co sądzą na temat Waszego portalu, forum, inicjatyw, wyganiać z Was szatana i obiecywać, że zainteresują wszystkim Watykan. Nic im do tego, to Wy ustalacie reguły gry i na owym portalu czy forum możecie robić co Wam się rzewnie podoba. A ten, kto nagle próbowałby Was przekonać do katolicyzmu, islamu czy hinduizmu, byłby niespełna rozumu.
Nasze obrzędy odbywają się poza przestrzenią publiczną. Prowadzimy legalna działalność w oparciu o ustawę o kościołach. Obrzędy są otwarte i przyjść może na nie każdy byleby zachowywał się godnie. Tak samo nasze forum jest dostępne dla wszystkich. Jest regulamin i służba porządkowa. Nikogo nie wyrzucamy dlatego, że ma inne zdanie czy próbuje nas nawracać. Jeśli prowadzi kulturalna rozmowę i treściwą jest mile widziany - nam zależy na rozmowie nie inwektywach. U nas nie usuwamy postów "bo tak" czy przyznajemy się do bycia tendencyjnymi "i co z tego".

Serdecznie zapraszam do nas :) Właśnie pojawiła się tam ważna wypowiedź - zależy Wam by poznać nasz punkt widzenia?
Torney pisze:Podobnie ktoś, kto rejestruje się na sedina.pl tylko i wyłącznie po to, by zanegować ideę odbudowy pomnika (tutaj akurat Siristru jest wyjątkiem z grupy FRW) dorzucając przy tym kilka sądów na temat naszych użytkowników, portalu i działalności, o której wie mniej więcej tyle, ile my o rodzimowiercach, musi poważnie zastanowić się nad swoim zachowaniem. Argumenty typu "nie życzę sobie, żeby poglądy tak skrajne i jawnie nam wrogie, miały wpływ na wizerunek miasta i jego przyszłość, a przez to los mój, mojego syna i pewnie przyszłych wnuków" nikogo nie przekonają. W Polsce religią dominującą jest rzymski katolicyzm. Dominująca zatem część Polaków nie życzy sobie, by Wasz styl życia miał wpływ na wizerunek kraju i losy jego mieszkańców. I co, zaprzestaniecie?
Ci ludzie zarejestrowali się tutaj by powiedzieć swoje zdanie w ważnej sprawie. Tu spotykają się sympatycy pomysłu odbudowy Sediny. Gdzie indziej mogliby zabrać głos? na forum "kochajmy kanarki"?? Jednak zostali zakrzyczani i obrażeni lub zablokowani. Nie dziwcie się zatem ich rozczarowaniu i złości. Jak wy byście się poczuli próbując wypowiedzieć się w ważnej dla Was sprawie a dostalibyście bana, nazwani idiotami, przyrównani do psów, określeni "egzotyką", nacjonalistami i rasistami?

Ich wypowiedzi przesycone są emocja - to znaczy jak bardzo ważna to dla nich sprawa.

Polska to wolny kraj. W granicach prawa możemy wpływać na losy tego kraju zgodnie z naszym sumieniem. I tak jak w tej sprawie można się z tym nie zgadzać i w granicach prawa protestować lub uniemożliwiać działanie.

Twój powyższy cytat z wypowiedzi bodajże Marty to nie argument a raczej troska.
Torney pisze:To jest portal historyczny, Sedina mu patronuje. To nie my – użytkownicy portalu – odbudowujemy pomnik, nie my zbieramy pieniądze, ale w znacznej większości ideę odbudowy pomnika popieramy. Nie chcecie poprzeć? Nie musicie. Macie własne pomysły? Realizujcie je. Chcecie włączyć się w życie portalu inaczej niż przez negowanie jednej tylko inicjatywy? Zróbcie to. Ale jeśli nie chcecie, bo np. nie odpowiadają Wam reguły gry ustalone przez administrację, pożegnamy Was bez żalu.
Portal ma służyć mieszkańcom miasta. Jestem nim - zabieram głos, przez to włączam się w życie portalu. Nie łamie regulaminu, korzystam z konstytucyjnego prawa do wolności głosu i sumienia.

Ktoś zauważył, że brakuje (jest ich mało) artykułów o historii przed rokiem 1721. Stąd tendencyjność portalu - łącząc nazwę Sedina, można się obawiać, że portal zajmuje się jedynie niemiecką częścią historii miasta. Czyż takie głosy nie pojawiały się po wydaniu pierwszej gazety Sediny? W drugiej coś tam się ukazało wcześniejszego...


@Dabek; nie, nie, nie, nie zrozumiałeś mnie. Mi chodziło tylko, że sprzeciwiłbyś się pewnie inicjatywom godzącym w twoje przekonania, wartości, światopogląd...

@Lazi: emigracja lokalna to nie to samo co zagranica, uwierz mi bo ja w życiu przeprowadzałem się 3 razy w obrębie woj. Zach-pom. W jednym miejscu mieszkałem 16 lat. Miejscowość miała wcześniej niemiecką nazwę, potem przejściową i w końcu polską. Wiele budynków poniemieckich, kościół z XVI wieku. Ciekawiła niemiecka przeszłość (mam broszurkę o tym i spis ówczesnych mieszkańców). 8 marca 1945 r. Sztab I Armii Wojska Polskiego przeniósł się tam ze Złocieńca. A na środku wsi stoi pomnik z napisem "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród"...

@Gambit: nie chodzi o gryfa w herbie. Tylko o pomnik gryfa. Symbol uznany przez wszystkie wcześniejsze szczecińskie mniejszości - znak Gryfitów uznanych za książąt krwi świętego cesarstwa rzymskiego, Szwedzi dali gryfowi Korone... taaak, gryf w gnieździe.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2009, o 10:23 przez Siristru, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 160 gości

cron