Strona 1 z 1

Schron wartowniczy na ul.Kujota

: 28 sty 2008, o 20:52
autor: Marcin76
Na ul. Kujota pare metrow za ogrodzona przepompownia zarosniety krzakam stal(stoi) maly schron wartowniczy, obecnie jest zasypany paroma metrami ziemi. Niestety nie zdazylem wykonac dokumentacji fotograficznej,i mam pytanie czy ktos z was ma takie do udostepnienia? Obiekt byl w doskonalym stanie 3 strzelnice o zastanawiajacym mnie kierunku bo w strone kanalow :?: :?: :?: a nie w kierunku spodziewanego ataku,brak dzwi jesli takowe byly :?: i co on konkretnie chronil biorac pod uwage lokalizacje :?:

: 28 sty 2008, o 22:05
autor: hehenio
Takie tzw. bunkry jednoosobowe (Einmannbunker) a oficjalnie przeciwlotnicze komórki ochrony przed odłamkami (“Luftschutz-Splitterschutzzelle”) nie służyły do walki a do schronienia się osób, których służba wymagała przebywania na otwartym terenie także podczas nalotów (strażników, kolejarzy, energetyków itd). To, co bierze się za strzelnice, to tylko otwory obserwacyjne, więc są skierowane na ochraniany obiekt (są zresztą za wąskie, by przez nie strzelać).
Sadzę, ze obiekt na Manhattanie jest zaadoptowaniem do takiego celu jakiegoś istniejacego przyziemia.
Dużo o tych i innych sprawach "bombologicznych" jest na stronie: http://www.12move.de/home/bunker-bs/bunker12.htm

: 28 sty 2008, o 22:25
autor: Marcin76
dzieki za formulke :idea: takie 2 schrony sa przy moscie na Bulwarze Gdanskin ale to co bylo na Kujota to nie prefabrykat betonowy tylko lany na miejscu z szalunku monolit i mial typowe ksztalty i grubosc scian odpowiadajacych normom odpornosci na ostrzal :!: