Najstarszy schron

Dla tych, co patrzą w dół.
Awatar użytkownika
qla
Posty: 55
Rejestracja: 26 lut 2006, o 13:03
Lokalizacja: Stettin-Torney
Kontakt:

Najstarszy schron

Postautor: qla » 22 wrz 2007, o 21:26

Mam pytanie:Czy ktokolwiek wie,który ze szczecińskich schronów p-lot jest najstarszy?
Awatar użytkownika
PEPA
Posty: 259
Rejestracja: 27 wrz 2004, o 21:12
Kontakt:

Postautor: PEPA » 22 wrz 2007, o 22:53

Najstarszą budowlą podziemną jaką znam jest sztolnia na ul.Gwiaździstej (Wzgórze Akademickie). Natomiast na najstarszy obiekt OPL typuje schron przy ul. Głowackiego. Niestety ten obiekt jest obecnie niedostępny.
Załączniki
Sztolnia przy ul. Gwaździstej.
Sztolnia przy ul. Gwaździstej.
OPL pod ul. Głowackiego.
OPL pod ul. Głowackiego.
www.podziemnyszczecin.pl
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 22 wrz 2007, o 23:43

Jaką funkcję mogły pełnić sztolnie w okolicy tego wzgórza? Z tego co wiem to jest jeszcze krótki (niedokończony?) odcinek z boku góry mniej więcej w środku wysokości. Wzgórze powstało zdaje się dzięki pobliskiej kopalni, czyli sztuczne i wiadomo co się w środku znajdowało, więc po co drążyli korytarze?
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 9 cze 2008, o 20:34

Hm, na pewno punkt widokowy koło Szmaragdowego powstał z urobku z kopalni. Ale czy Wzgórze Akademickie aka Łysa Góra też? Tego nie wiem / nie kojarze / zarobiony jestem 8)
.:konger:.

One life. Live it.
Wussow
Posty: 6
Rejestracja: 6 gru 2008, o 18:48

...

Postautor: Wussow » 21 gru 2008, o 12:38

Najstarszy może być na ul.Księżnej Dąbrówki.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 21 gru 2008, o 15:08

Czytałem artykuł poświęcony ukończeniu budynku Gauleitungu - 1938 (ul. Odrowąża). Wspominano, że roboty fundamentowe przeciągały się ze względu na budowę schronu przeciwlotniczego.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 6 sty 2009, o 17:25

Budowa schronów w połowie lat 1930-tych nie była niczym niezwykłym. Ćwiczenia obrony przeciwlotniczej z udziałem ludności cywilnej przeprowadzano już od lat 20-tych.

Najstarszy schron na Pogodnie, o którym mi wiadomo, powstał zapewne jeszcze w 1936 r. (pozwolenie budowlane uzyskano w lutym) przy ob. ul. Mickiewicza 66 na potrzeby Taubstummenanstaltu.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Postautor: babajack » 6 sty 2009, o 19:35

Sporo domów wielorodzinnych na Pogodnie, miało wydzieloną piwnicę bez okien z przeznaczeniem na schron przeciwlotniczy. Dojście po schodach i sama piwnica ,oznakowana była białym , fosforyzującym pasem wymalowanym na murze. To akurat pamiętam, bo mieszkałem w takim domu na ul. Brodzińskiego. W ogólniaku, psor od PWu (przysposobienie wojskowe za moich czasów), tłumaczył nam , że zewnętrze, betonowe wzmocnienia na całej długości ul. Boh. Warszawy, to zabezpieczenie piwnic przeznaczonych na schrony dla ludności cywilnej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości