Winoteka. Adaptacja schronu przeciwlotniczego.

Dla tych, co patrzą w dół.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Winoteka. Adaptacja schronu przeciwlotniczego.

Postautor: Penetrator » 10 maja 2013, o 17:31

Idea

Przedmiotem opracowania jest koncepcja adaptacji schronu przeciwlotniczego na potrzeby centrum winiarskiego Winoteka. Dawny schron zlokalizowany jest na Wzgórzu Kupały (dawn. Elizy) przy ul. Świętojańskiej w Szczecinie-Golęcinie. Celem opracowania była próba przywrócenia dawnej świetności i wytyczenia nowych perspektyw dla malowniczego wzgórza.

Budynek podporządkowany został istniejącej już bryle, a także uwarunkowaniom konfiguracji terenu. Utwardzony plac w bezpośrednim sąsiedztwie bunkra ukształtowany został jako taras widokowy na winnicę oraz główny dojazd do obiektu. Dodatkową atrakcją jest użycie fragmentu jednej ze ścian bunkra jako ścianki wspinaczkowej, oferującej niezapomniane doznania i widoki; będącej zarazem jedyną taką ścianką w Szczecinie.

Nastrój miejsca stworzy atmosfera nieco ciemnej i chłodnej piwnicy ze składem beczek i butelek z dojrzewającym winem, urządzonej w najniższym poziomie dawnego betonowego schronu. W tej części zlokalizowano pomieszczenia administracyjne i zaplecze obiektu. W projekcie założono likwidację ciasnych i niskich kondygnacji wewnętrznych i przeraźliwych cel dawnego schronu. Strukturę konstrukcyjną i architektoniczną formę zachowała masywna zewnętrzna powłoka z oryginalnymi niewielkimi otworami. Przestrzeń piwnicy otwiera się na wyższe poziomy, które łączy szeroka i rozświetlona wielopłaszczyznowa pochylnia. Dodatkową komunikację zapewniono windą a w nadbudowanych kondygnacjach także schodami wewnętrznymi.

Przestrzeń wnętrza bunkra z założenia miała posiadać jak najmniejszą ilość elementów dzielących, zakłócających jego percepcję. Stąd też powściągliwość w podziałach wewnętrznych, sprowadzona do wydzielenia wąskiego pionu techniczno-administracyjnego z lekką ścianą z profili Pilkington. Materiał ten nawiązuje do zewnętrznej elewacji budynku, przełamując monotonię ciężkiego, nadgryzionego zębem czasu żelbetu. Rampa stanowiąca główny sposób komunikacji w budynku została zaprojektowana w taki sposób, aby niejako wymusić na zwiedzających konkretny kierunek ruchu – naśladujący serpentynowe ścieżki na stromych zboczach winnic we Francuskiej Szampanii czy Włoskiej Toskanii. Zwiedzający podążając rampą po raz pierwszy, zapoznają się z historią winiarstwa w Polsce, Europie i na świecie. Możliwe jest również dotarcie bezpośrednio do poziomów restauracyjnych Winoteki.

Restauracja stanowi pierwszy z trzech nadbudowanych poziomów i pozwala na obsługę około 50 osób, a przy zmianie aranżacji może zostać rozszerzona do obsługi dodatkowych 30. gości. Restauracja przykryta jest stropem tylko w tylnej części, oferując gościom dwukondygnacyjną, bardzo przestrzenną i rozświetloną salę konsumpcyjną, z załamaniami promieni słonecznych na elewacyjnych kształtkach.

Do kondygnacji restauracyjnej prowadzi także z pobliskiego wzgórza nowa kładka, umożliwiająca wejście do restauracji bez koniecznego przechodzenia przez część wystawową urządzoną wewnątrz dawnego bunkra. Od strony północnej Wzgórze Kupały przecięte jest wąwozem linii kolejowej, nad którym przerzucony został mostek widokowy, zapewniający także dojście do kładki i terenu Winoteki.

Antresolę wyodrębniono jako przestrzeń konferencyjno-wystawienniczą, o którą można powiększyć główną salę restauracyjną, rozszerzając funkcję gastronomiczną na dwa połączone z sobą poziomy. Na ostatniej kondygnacji Winoteki usytuowano efektowny bar. Punktem kulminacyjnym obiektu jest rozległy taras z którego rozpościerają się widoki na Dolinę Odry i zachwycającą panoramę Szczecina.

reszta
http://archinea.pl/2012/04/10/winoteka- ... otniczego/
Zrzeszenie Głupków Wioskowych Szczecin
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Winoteka. Adaptacja schronu przeciwlotniczego.

Postautor: Lazi » 10 maja 2013, o 22:32

Czytając do końca łudziłem się, że to już istnieje :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości