BI - goraca pro¶ba

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Gość

BI - goraca pro¶ba

Postautor: Gość » 29 gru 2004, o 08:52

W po³owie XIX w Vulcan mia³ ju¿ swoje biura w nadodrzañskiej czê¶ci Szczecina przy ul. Panieñskiej. czy jeste¶ w stanie mi pomóc ustaliæ w miarê doka³dnie, gdzie ta ulica siê znajdowa³a no i byæ moze pod jakim numerem znajdowa³y siê owe biura ... chêtnie tez oczywi¶cie zanotujê jej nazwê w jêzyku niemieckim ...

Z góry dziêkujê za jak±kowliek pomoc

pozdrawiam piotr_now
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: BI - goraca prośba

Postautor: Busol » 29 gru 2004, o 09:00

Anonymous pisze:... przy ul. Panieńskiej. czy jesteś w stanie mi pomóc ustalić w miarę dokałdnie, gdzie ta ulica się znajdowała ....
Panieńska istnieje do dziś...
Gość

Postautor: Gość » 29 gru 2004, o 09:16

... pytanie tylko, czy jej po³o¿enie jest dok³adnie identyczne z tym wcze¶niejszym. No i jeszcze jedno - byæ moze kto¶ dysponuje jakas widokówk± z t± ulic± ...


pozdrawiam
piotr_now
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 29 gru 2004, o 10:46

FrauenStr = Panieńska do lat '80 tych czyli do lat budowy Trasy Zamkowej nie zmieniła przebiegu i patrząc od strony Baszty dalej krzyżowała się z Klosterhof /Junker Str = Wyszaka (tędy biegł tramwaj na BaumBr i dalej do rzeźni na Duńczycy) następnie dochodziła do nadbrzeza przy Hakenterasse (Wały) mniej więcej do miejsca gdzie dziś jest wjazd na trasę zamkową (patrząc od strony Dworca Morskiego).

Obecnie FrauenStr = Panieńska brukowana kończy się przy baszcie.

PS. Jak będziesz miał nr domu to można wskazać w którym miejscu było biuro Vulcan
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 sty 2005, o 18:21

Jeśli chodzi o dokładną mapę Frauenstraße z numerami parcel i oficynami, magazynami i kibelkami na ich terenie, to oczywiście mam taką. Nie mam jednak Adreßbucha z lat działalności Vulcana i nie wiem, pod jakim numerem znajdowały się biura.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 2 sty 2005, o 21:15

Jsz pisze:Panieńska do lat 80' (...) nie zmieniła przebiegu (...) krzyżowała się z Klosterhof/Junkerstr. (...) następnie dochodziła do nabrzeża przy Hakenterrasse (Wały) mniej więcej do miejsca, gdzie dziś jest wjazd na Trasę Zamkową (patrząc od strony Dworca Morskiego).
Uściślijmy. Frauenstr. (Panieńska) istotnie nie zmieniła przebiegu, ale po wojnie nazwano ją ul. Syreny. Potem powrócono do nazwy Panieńska, ale odcinek od skrzyżowania z Klosterhof (Wyszaka)/Junkerstr.(Lazurowa) w kierunku Dampfschiffsbollwerk (Jana z Kolna), utrzymał nazwę - ul. Syreny. Bodaj w 1947 na parterze dawnego Seemannsheim (Augustastr. 23/Małopolska) zaistniał bar o nazwie "Syrena", do którgo bliżej było właśnie od ul. Syreny.

Ul. Syreny była w sumie taką ulicą bez adresu, czyli istniejącą tylko na planie i zniknęła niezauważalnie po rozpoczęciu budowy tego betonowego g..., które oficjalnie nazywa się Trasa Zamkowa. A tak to wyglądało na planie miasta z 1960 roku...
Załączniki
Plan 1960.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 2 sty 2005, o 21:23

A tu mamy tę knajpę "Syrena" przy ul. Syreny. Nie mylić z tą na Golęcinie (róg Światowida/Strzałowska)- tam w latach 70-tych była mordownia o takiej samej nazwie...
Załączniki
Ul. Syreny 1948.jpg
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 sty 2005, o 21:25

Kij jej w ogon. (Syrenie).
Dla mnie jest najistotniejsze, że po 1856 ulica dwukrotnie - w roku 1880 i 1908 zmieniała numerację budynków. I dla ustalenia biura Vulcanu trzeba mieć klucz..., co tam klucz - wytrych - pozwalający rozeznać się w tych zmieniających się numerach.
A co do nazwy, to dla mnie ona na zawsze jest Frauenstraße...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

Postautor: piotr_now » 2 sty 2005, o 21:38

BI

no niestety. potrzebnego "wytrycha" niestety jeszcze nie znalazłem. Jedna małą wzmianke tylko w jednej z książek i to wszystko. Ale jak tylko jakąś informację znajde, to oczywiście się odezwę ...


pozdrawiam

PS
Widze, że mamy dokładnie takie samo podejście do niemieckiego nazewnictwa ...
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 2 sty 2005, o 21:40

mirekjot pisze: Ul. Syreny była w sumie taką ulicą bez adresu, czyli istniejącą tylko na planie i zniknęła niezauważalnie po rozpoczęciu budowy tego betonowego g..., które oficjalnie nazywa się Trasa Zamkowa. A tak to wyglądało na planie miasta z 1960 roku...
MirekJot masz całkowicie rację jeśli chodzi o rok '60 na planie.

Natomiast na każdym kolejnym planie tj: '65, '68, '71, '73 nie ma ul. Syreny, ani dokładnego opisu ulicy.
Dlatego odnoszę wrażenie, że w tych latach, aż do planu '80 gdzie pojawia się "betonowe g..." na planie był to po prostu dalszy ciąg: 1) Panieńskiej lub ewentualnie nazwę przypisano 2)Wyszaka.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 sty 2005, o 21:41

Zepsuć Ci humor? Mam ten wytrych! Gorzej z adresem biura...
PS. Panieńska! Też Ci nazwa!
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 2 sty 2005, o 21:45

Bachinstitut pisze:Kij jej w ogon (Syrenie)
Czyżbyś nie był gentlemanem BI? :)
Dokończę, com zaczął wcześniej. Fotka z roku 1974 - ul. Wyszaka i jej "ogon" - czyli ul. Syreny.

P.S. Frauenstrasse oczywiście pozostanie Frauenstrasse po wsze czassy. Chociaż Panieńska też ładnie... Aha, foto.
Załączniki
Ul. Wyszaka 1974.jpg
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 sty 2005, o 21:49

mirekjot pisze:Czyżbyś nie był gentlemanem BI? :)
Czasami udaję, że jestem.
Pfuj, nie pokazuj tych polskich zdjęć. Wygląda to okropnie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

Postautor: piotr_now » 2 sty 2005, o 21:54

BI

masz "wytrych" i tak spokojnie siedzisz ? ;) W jakiej postaci ten "wytrych" jest ?

PS
A humor wręcz przeciwnie - poprawił się znacznie ...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 sty 2005, o 22:00

A w jakiej byś sobie życzył? Mam to naniesione na planie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości

cron