Nauczanie o Szczecinie

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 26 sie 2007, o 22:25

Na stronie szczecińskiej GW http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,4435688.html znajduje się artykuł o jednej nauczycielce, której się chce uczyć o Szczecinie. Oby wiecej takich zapaleńców było w naszych szkołach bez względu na poziom nauczania.
mavr
Posty: 112
Rejestracja: 13 sty 2007, o 09:35

Postautor: mavr » 26 sie 2007, o 22:39

Wiem że istniało coś takiego (na pewno w szkołach podstawowych, w innych chyba też, ok. roku 2003) jak blok regionalny w ramach kształcenia zintegrowanego. Na ten blok przeznaczone były godziny z takich przedmiotów jak historia, jezyk polski, palstyka i coś tam jeszcze. Miało to wygladać tak ze nauczyciele we własnym zakresie musieli przygotować sobie tematy i przeprowadzić zajęcia, dodatkowo jeszcze zgrywajac to w ramach różnych przedmiotów np: na historii bitwa pod cedynią omówienie i na plastyce to samo tylko malowane pastą do butów (czy jakoś tak) Problem polegał na tym że nie było materiałów i nikomu zwyczajnie się nie chciało ich przygotowywać.Potraktowano to jako dodatkową robote za która nikt nie zapłaci. I temu akurat się nie dziwie ale to tylko moja opinia. Nauczyciel na stażu 801 zł netto, to tak dla informacji dla zdziwionych. I wcale nie jest to offtopic.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 26 sie 2007, o 22:41

Gdy byłem harcerzem na przełomie lat 60/70 to organizowano nam "spotkania z ciekawym człowiekiem", wycieczki itp. Być może nauczycviele "starej daty" wychowani na przedwojennym stylu "narodowym" po prostu i nam chcieli wpoić patriotyzm - ten dobrze pojęty?
Mój szacowny Dziadek chadzał do liceów (w ramach ZBOWiD) i opowiadał o I, II WŚ oraz Powstaniu Wielkopolskim. Nie wszystko było w podręcznikach - młodzi słuchali. Ale też ktoś chciał (musiał???) zapraszać...
Zawsze można znaleźć ciekawego człowieka z ciekawym tematem!
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 26 sie 2007, o 23:13

Ścieżka regionalna w dalszym ciągu jest w szkole programie szkoły podstawowej od klasy IV do VI.Na tym poziomie można faktycznie dzieciakom przekazać elementarną wiedzę na temat regionu.Sam prowadziłem takie lekcje np. rysowaliśmy herb miasta i regionu.Nie wymagało to specjalnych nakładów i przygotowań dla szkrabów w IV klasie.Podobnie w szkole średniej - jeżeli mówię np. o II wojnie nic nie kosztuje mnie odrzucenie "żelaznych" świetnie ogólnie znanych zagadnień i przedstawienie młodzieży jak "wyzwalano" Szczecin i jak wyglądało miasto W 1945r. Jeżeli ktoś uczący tego nie robi może wynika to po prostu z braku wiedzy?
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 27 sie 2007, o 09:37

To ja przypominam, że takową ścieżkę regionalną mozna wzbogacić uczestniczeniem w konkursie PAMIĘTAĆ SZCZECIN :)
mavr
Posty: 112
Rejestracja: 13 sty 2007, o 09:35

Postautor: mavr » 28 sie 2007, o 13:27

PrzemysławJastrzębski pisze:Jeżeli ktoś uczący tego nie robi może wynika to po prostu z braku wiedzy?
Racja. Tym bardziej ze teraz materiały już są m. in. wystarczy wejść na sedine.pl. No chyba ze brak chęci, ale na to juz nic nie poradzimy
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 28 sie 2007, o 14:15

Z moich szkolnych czasów, o historii Pomorza Zachodniego, od Krzywoustego do 1945 - nic, biała plama. Ciekawe jak jest teraz? Sam Szczecin zresztą nie wystarczy. Moim zdaniem, potrzebny tu szerszy pomorski kontekst.
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 28 sie 2007, o 15:43

Prawda jest taka, że w wielu renomowanych ogólniakach, nie mówiąc już o innych szkołach, nauczanie historii leży...łącznie z przygotowaniem młodzieży do matury.Pan/pani "historyczka" robi jak to się mówi "sztukę". Nie wspomnę, że w całości nie ma miejsca na Szczecin i regionalizmu. Powdy takiego stanu rzeczy są dwa:
1.negatwyna selakcja do zawodu (w sumie brak takowej, nikt przed przyjęciem do pracy nie sprawdza jak sobie jegomość radzi z nauczaniem, dyscypliną itp. robią to tylko nieliczne prywatne szkoły)

2.głęboko chory system polskiej edukacji
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 28 sie 2007, o 16:37

Piotrek pisze:Na stronie szczecińskiej GW http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,4435688.html znajduje się artykuł o jednej nauczycielce, której się chce uczyć o Szczecinie. Oby wiecej takich zapaleńców było w naszych szkołach bez względu na poziom nauczania.
Z mojej podstawówki, jeszcze dziś pamiętam fragment piosenki:
...
tu stocznia, huta, port
wiatru od morza zew
Szczecin wyrasta nad inne miasta
radosny słychać śpiew
... :)
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 19 wrz 2007, o 17:25

Mam pytanie co do konkursu "Pamiętać Szczecin" Jakie są terminy nadsyłania prac w nowym roku szkolnym?Na stronie jest informacja dotycząca minionych lat.Będę wdzięczny za informacje.Mam nadzieję, że konkurs nadal zyje
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 19 wrz 2007, o 17:30

Żyje i jest teraz konkursem permanentnym - non-stop. Więcej wie woti :)
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 19 wrz 2007, o 17:57

1/Nadsyłać cały czas można, tym roku jury oceni nadesłane do 15 stycznia br.
2/ Był art. tu o 25 sierpnia br.; tam też pliki do ściągnięcia: regulamin i plakat informacyjny
tu: http://www.sedina.pl/modules.php?op=mod ... e&sid=1727
3/ Korespondencja: pamietniki@sedina.pl
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 19 wrz 2007, o 18:52

Ślicznie dziękuję Panom za wyczerpujące informacje!
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 21 wrz 2007, o 10:49

Cała przyjemność po naszej stronie :) Jak kiedyś obiecałem - na wszystkie maile odpowiadam (pamietniki@sedina.pl) :)
Awatar użytkownika
Ralf747
Posty: 533
Rejestracja: 24 lut 2006, o 16:40
Lokalizacja: Stettin Scheune Stövener Allee

Postautor: Ralf747 » 4 paź 2007, o 13:44

Wracając do tematu nauczania o Szczecinie to powiem wam co powiedziały dzieci już w ostatniej klasie podstawówki jak zobaczyły DVD z pierwszego numeru sediny. Wszyscy na film patrzyli jak zafascynowani, a po zobaczeniu go każdy chciał go mieć. Więc jeżeli historia to w ciekawej formie i od najmłodszych lat (to chyba potwierdza). Dobrze będzie jeżeli kilkoro z nich sięgnie po historie głębiej niż tylko na lekcjach historii w szkole.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron