Wspomnienia pionierów powojennego Szczecina

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
andi

Wspomnienia pionierów powojennego Szczecina

Postautor: andi » 7 maja 2004, o 14:11

Ciekawi± mnie wspomnienia pierwszych mieszkañców powojennego Szczecina. S± te¿ tacy którzy mieszkali w Szczecinie w czasie wojny.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 7 maja 2004, o 14:36

Polecam książkę pt. "Wspomnienia Prezydenta Miasta" Piotra Zaremby. Ponad 800 stron. Odrzucając podteksty polityczne - wojenne naprawdę ciekawa lektura. Szczególnie opis pierwszego wjazdu do Szczecina i pierwszych miesięcy miasta. Naprawdę nie zdawałem sobie sprawy z wielu rzeczy o których tam przeczytałem. No i można dowiedzieć się dlaczego niektóre miejsca które przetrwały wojnę nie przetrwały pierwszych lat po wojnie...
A o włączeniu tego tematu do portalu będę pamiętał...
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 7 maja 2004, o 23:55

Tak, wspomnienia to jest coś co musowo powinno się znaleźć na tej stronie... Wystarczy popytać po rodzinie, może ktoś zechciałby to spisać/opisać... Mi kiedyś Babcia opowiadała jak wyglądał jej przyjazd do Szczecina, a przyjechała w momencie jak jeszcze walki nie ustały... Dlatego wycofali wszystkich do Stargardu na 3 miesiące...

Takie rzeczy byłby ciekawą lekturą i żywą historią dla innych...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 maja 2004, o 10:31

konger pisze:a przyjechała w momencie jak jeszcze walki nie ustały... Dlatego wycofali wszystkich do Stargardu na 3 miesiące...
Hmm... nie to żebym popisywał się znajmością historii, ale muszę sprostować (choć Babcia może mieć rację, bo trwały walki dywersyjne, podpalanie, bandy ukrywały się w lasku Arkońckim i nwyspie puckiej - a dworzec Gumieńce był miejscem gdzi wszyscy bali się o życie).
Wycofania były 3 a wynikały z "Wielkiej Polityki" - i o tym mam zamiar napisać osobno. A niezależnie od wszystkiego polecam "Pamiętniki..."
A a propos dywersantów - gdzieś (chyba archiwum Sz.) był opisany pamiętnik takiego dywersanta znaleziony na działkach na wyspie - super.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 8 maja 2004, o 15:42

Być może chodziło o walki dywersyjne... Z opowiadań słyszałem, że tak wszystkiego to nie mówiono nowo przybyłym... Tak, tą książkę pewno sobie kupię jak tylko ją gdzieś znajdę...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 15 maja 2004, o 16:54

moj dziadek byl pionierem szczecina, tzn. wszedl tu zaraz po wkroczeniu wojsk radzieckich, byl pierwszym po wojnie naczelnikiem milicji w dabiu. nasluchalem sie jego opowiesci o pierwszych dniach po wojnie, ktore pokazywaly rzeczywistosc troche inna niz w pamietnikach zaremby.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 maja 2004, o 23:20

Właśnie w takim celu rozpoczynamy akcję "Pamiętniki". Jeśli możesz podzielićsię takimi materiałami, to bardzo proszę o kontakt. Zależy nam na takich opowieściach "z pierwszej ręki"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron