Strona 1 z 1

Kwesta na Cmentarzu Centralnym

: 8 paź 2009, o 12:41
autor: anubiska
W imieniu Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego szukam chętnych osób do kwestowania 1 listopada. Rok temu mieliśmy zbyt mało kwestorów i przez to zdołaliśmy zebrać mniej niż np dwa lata wcześniej.

W tym roku będziemy zbierać jak zwykle na konserwację zabytkowych nagrobków oraz na wykonanie nowego nagrobka Józefy Gilowej - zmarłej w 1958 r. nauczycielki polskiej szkoły w przedwojennym Szczecinie.

Zgłoszenia można kierować do mnie, podając swoje imię i nazwisko (w celu zrobienia identyfikatora).

: 20 paź 2009, o 11:36
autor: anubiska

: 30 paź 2009, o 18:33
autor: anubiska
KOMUNIKAT STOWARZYSZENIA NA RZECZ CMENTARZA CENTRALNEGO:

"Zarząd Stowarzyszenia zawiadamia o kolejnej. szóstej już kweście organizowanej przez nasze Stowarzyszenie w dniu 1 listopada 2009r.

środki pozyskane z tegorocznej zbiórki planujemy przeznaczyć na konserwację zabytkowych nagrobków z pocz. XX w oraz upamiętnienie miejsca spoczynku polskiej nauczycielki w przedwojennym Szczecinie - Józefy Gilowej.
Urodziła się w 1872 roku. Pracowała w szkółce polskiej i przedszkolu, działała w Towarzystwie Kobiet Polskich, którego była wiceprzewodniczącą. W jej mieszkaniu od 1929 r. odbywały się popołudniowe kursy języka polskiego dla młodzieży polonijnej, w których prowadzeniu pomagała, ucząc mówienia i śpiewania po polsku. W 1930 roku otwarto w Szczecinie polską szkołę - początkowo w sali restauracji przy ob. ul. Mazowieckiej 5, później przy ob. pl. Lotników 1. Funkcję nauczyciela pełnił z pomocą pani Gilowej, pracownik konsulatu, potem siostra konsula Stefania Lechowska. Gilowa prowadziła teraz przedszkole, czynne przed południem w lokalu szkoły. Uczyła dzieci piosenek, wierszyków, tańców. Po zamknięciu przedszkola w 1933 r. skupiła się na zajęciach w grupach starszych - uczyła tańców i piosenek polskich, przygotowywała dla uczniów podwieczorki, dbała o czystość w szkole. Nie wiemy do kiedy była w niej zatrudniona. Zmarła w Szczecinie 20 maja 1958 r. Pochowana jest w kwaterze 25 c.
Organizując wspólnie ze szczecińskimi szkołami zbiórkę wśród młodzieży oraz doroczną kwestę chcemy zgromadzić środki na wykonanie trwałego i estetycznego nagrobka, który ustawiony będzie na zaniedbanym dotychczas grobie Józefy Gilowej.

Zachęcamy do czynnego wsparcia naszej kwesty.

Zbiórka prowadzona będzie na głównych alejach w okolicach I i II bramy oraz przy kaplicy, w godzinach 11-17. Nasi wolontariusze wyposażeni będą w identyfikatory, transparenty oraz opatrzone napisami puszki.
Z góry dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.

Ze środków zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty wykonaliśmy nowy nagrobek aktorów Ady Zasadzińskiej-Relskiej i Zdzisława relskiego oraz przeprowadziliśmy dalsze prace renowacyjne przy Krzyżu Pionierów Szczecińskich w kwaterze 2b. Pozostałe środki wykorzystaliśmy jako wkład własny Stowarzyszenia na pokrycie kosztów konserwacji siedmiu zabytkowych nagrobków, na którą otrzymaliśmy dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego."

Re: Poszukiwani chętni na kwestę na Cm. Centralnym

: 4 paź 2010, o 16:45
autor: anubiska
1 listopada 2010 r. odbędzie się kolejna, siódma już kwesta.
W imieniu Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego zapraszam wszystkich chętnych, którzy chcieli by pomóc w zbiórce pieniędzy. Tak jak co roku będzie ona prowadzona na głównych alejach w okolicach I i II bramy oraz przy kaplicy, w godzinach 11-17.
Zapisy prowadzi prezes Stowarzyszenia, pan Maciej Słomiński (maciej.slom@wp.pl). Do wyboru są trzy dwugodzinne tury: 11.00-13.00, 13.00-15.00 i 15.00-17.00. Można zapisać się na jedną turę, a można i na wszystkie jak ktoś ma ochotę :)

Re: Kwesta na Cmentarzu Centralnym

: 19 paź 2010, o 10:41
autor: anubiska
Rok 2010 i kolejna, siódma już kwesta organizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego. Dla mnie osobiście zbiórka nr 3 i zapewne tradycyjnie będę stała pod pomnikiem Braterstwa Broni :) więc zapraszam do wrzucania pieniążka :) a jakby ktoś się zgubił albo szukał jakieś ciekawe obiekty do obejrzenia itp to też udzielam wszelkich informacji turystyczno - historycznych, heh :P

Zbierane pieniądze co rok przeznaczane są na odnowienie zarówno polskiego grobu upamiętniającego osobę, która wpisała się w rozwój powojennej kultury Szczecina, jak i grobów (pomników) niemieckich.

Ze środków zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty wykonany został nowy nagrobek polskiej nauczycielki w niemieckim Szczecinie Jözefy Gilowej. Pozostałe środki wykorzystane zostały na pokrycie kosztów konserwacji trzech zabytkowych pomników niemieckich oraz na wykonanie kopii słynnej rzeźby Ernsta Barlacha „Matka Ziemia” – pochodzącej ze szczecińskiego Cmentarza Centralnego, a obecnie znajdującej się w muzeum Barlacha w Güstrow (Niemcy).

Środki pozyskane z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na konserwację zabytkowych nagrobków z pocz. XX w. oraz odnowienie nagrobka aktora, reżysera i dyrektora Teatrów Dramatycznych w Szczecinie – Aleksandra Rodziewicza.

Zbiórka prowadzona będzie na głównych alejach w okolicach I i II bramy oraz przy kaplicy, w godzinach od 11.00 do 17.00. Wolontariusze wyposażeni będą w identyfikatory, transparenty oraz opatrzone napisami puszki.

Re: Kwesta na Cmentarzu Centralnym

: 28 paź 2014, o 14:17
autor: anubiska
Zapowiedź Kwesty Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego w roku 2014.

KLIK

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Maksymiliana Golisza.