Stettin vor 1945 (von Bachinstitut Stettin)

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 23:51

A zgadza się. Podoba mi się.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 25 mar 2005, o 15:40

Prace nad uaktualnieniem mojej przedwojennej galerii trwają.
1. W kategorii „Neustadt, Fort Preussen, Kasernenviertel, Oberwiek” wydzielone zostały dwa nowe albumy - „Bellevuestraße” i „Kasernen-Viertel”, w której to zgromadzone zostały wszystkie fotografie dzielnicy koszarowej znajdującej się w okolicach Friedrichstraße, Körnerstraße i Bellevuestraße. Dzięki wglądowi w pewną mapkę zostały skorygowane nazwy poszczególnych zespołów koszarowych.
2. W kategorii „Hafen, Vorbruch, Silberwiese” dodane, względnie wydzielone zostały nowe albumy: mi.n. „Strandbad Waldowshof” i „Silberwiese” z nowymi fotografiami.
3. Uwaga! Wieczorem zostanie dodanych 7 fotografii z 1893 roku przedstawiających wprawdzie znane miejsca, ale z naprawdę unikatowymi XIX-wiecznymi reliktami...

Keson - podmień w końcu tę panoramę!
Kevin poprawił jedną z panoram, którą spartoliłem. A Keson się ociąga. Kevin - wielkie dzięki
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 25 mar 2005, o 20:57

Zatem obiecanych siedem zdjęć z 1893:

1. Neues Rathaus - w kategorii: Rathausplatz, Manzelbrunnen, Grüne Schanze > Neues Rathaus (vom Rathausplatz)
2. Viktoriaplatz - w kategorii: Neustadt, Fort Preussen, Kasernenviertel, Oberwiek > Viktoriaplatz
3. Berliner Tor, Stadtseite - w kategorii Paradeplatz, Am Berliner Tor > Berliner Tor
4. General Landschaftsgebäude - w kategorii: Paradeplatz, Am Berliner Tor > General Landschaftsgebäude
5. Königsplatz - w kategorii: Königsplatz, Am Königstor > Ansichten nach Osten
6. Am Königstor - w kategorii: Königsplatz, Am Königstor > Am Königstor
7. Konzerthaus - w kategorii: Garbower Anlagen, Unterwiek > Konzerthaus

Fantastyczne są zdjęcie Konzerthausu, za którym brak jeszcze Polizeipräsidium i widoczny jest wał Fortu Leopold, oraz zdjęcie General Landschaftsgebäude, przed którym widać fragment nie rozebranych jeszcze Kazamatów (Paradeplatz 37-59) na Paradeplatz.
Zdjęcia „obrabiał” Kevin. Wielkie dzięki. Przy okazji miał jakieś zastrzeżenia do samych skanów, ale o tym może on sam powie.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2005, o 21:38 przez Bachinstitut, łącznie zmieniany 1 raz.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 25 mar 2005, o 21:21

Skaner może mieć wadę optyki, ale moja - przepraszam za wyrażenie - upierdliwość w czepianiu się krzywych pixeli jest niczym w odniesieniu do tych fascynujących zdjęć, pochodzących jakby nie było z przed ponad 100 lat.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2005, o 21:45 przez Kevin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 25 mar 2005, o 21:39

Z 1893, tam się trzasnąłem (ale już poprawiłem).
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 26 mar 2005, o 20:50

Dziś kolejne nowości w północnych dzielnicach.
Generalny porządek objął kategorię „Grabower Anlagen, Unterwiek”, gdzie założonych zostało kilka nowych albumów z nowymi fotografiami.
Nowe zdjęcia znalazły się też w albumach Luftbilder, Altstadt i Züllchow.
Acha mamy też jedno dość oryginalne zdjęcie w kategorii Königsplatz, w albumie Städtische Sparkasse...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 14 sty 2006, o 19:49

W ostatnim tygodniu Bachinstitut zajmował się w mniejszym stopniu zarządzaniem i pisaniem o kosmicznych cudach architektury. Pracował za to nad tym, co Bachinstituty lubią najbardziej – nad galerią.
Zostało poczynionych kilka istotnych zmian. W ciągu ostatniego roku jej zawartość powiększyła dwukrotnie. Fakt ten wymusił konieczność dokonania reorganizacji w niektórych albumach i kategoriach, która to reorganizacja powinna sprostać zarówno obecnej zawartości jak i przewidywanym nowym „nabytkom”.
Prace nad uporządkowaniem są na ukończeniu.

Oto najważniejsze zamiany:

I. Widoki ogólne
Kategoria „Gesamtansichten” została podzielona na cztery podkategorie. W tym pierwsza „Luftbilder” - zawiera zdjęcia lotnicze posegregowane i poukładane w poszczególnych albumach. W drugiej „Aussichten von Türmen’ zostały umieszczone wszystkie widoki z wież z wyjątkiem widoków z Elewatora, które znajdują się w podkategorii trzeciej – „Verschiedene Aussichten”.

II. Dzielnice
Kategoria „Stadtteile und Vororte: Linkes Oderufer” dotychczas zawierające albumy z poszczególnymi dzielnicami pękała w szwach. Dlatego zostały założone w jej obrębie podkategorie obejmujące poszczególne dzielnice, a w obrębie tych podkategorii - albumy z poszczególnymi ulicami i obiektami. Przy okazji tego zdecydowałem się na przesunięcia niektórych obiektów, ulic i całych rejonów w inne miejsca.
Najważniejsze zmiany:
1. W skład podkategorii „Torney” włączona została Turnahalle na Grünstraße, znajdująca się w pobliżu Arndtplatz. Nasz Obermoderator tak długo wiercił mi dziurę w brzuchu, że dla świętego spokoju ustąpiłem. Bądź co bądź wszystko co na zachód od Barnimstarße należy do Turzynu. Ale już na podział wzdłuż całej Barnimstraße: pierzeja wschodnia do śródmieścia – zachodnia do Turzynu – kręcę nosem. Cała Barnimstarße zostaje w kategorii „Vor Berliner Tor”. Paradeplatz też nie chcę dzielić na Stare miasto i Śródmieście, mimo tego, że przez środek przebiega historyczna granica. Podziały ulic w poprzek są jednak dopuszczalne i tak np. Falkenwalderstraße jest aż w czterech różnych kategoriach.
2. Zostały poprzesuwane ulice i obiekty w granicach dawnego Grünhof. Ta dość popularna na naszym portalu dzielnica stanowi duży problem. Konkretnie – jej granice. Dlatego nie bacząc na opinie innych userów, sam ustaliłem problematyczne granice Grünhof: na południu - Guenbergstraße, Politzerstraße od Birkenallee, na północy - Mühlenbach. Według tego klucza posegregowałem widoki.
Ten sam problem dotyczy kategorii Zabelsdorf, która zawiera wszystko na północ od Mühlenbach i na wschód od Warsowerstraße, oraz Nemitz - zawierającej wszystko na zachód Warsowerstraße.
3. Dotychczas Unterwiek podlegał pod kategorię „Grabower Anlagen”. Jednak z uwagi na to, że ewidentnie tereny tego osiedla ciążą do Garbowa, Unterwiek znalazł się z Grabow w jednej podkategorii. Historyczna granica między Grabow i Unterwiek biegła wprawdzie środkiem Blumenstraße i Birkenalle, ale dziś ten podział praktycznie nie istnieje.

III. W związku z założeniem nowych kategorii i albumów powstał problem z podawaniem polskich nazw. Podane zostały one zawsze tam, gdzie istnieją one w świadomości mieszkańców, bądź dają się sensownie przetłumaczyć. Nie tłumaczyłem więc na siłę nazw dzielnic np. Ackermannshöhe – bo bodaj nigdy osiedle nie miało polskiego odpowiednika, ani Grünhof, niby mający odpowiednik pt. „Bolinko” (w dodatku fatalnie kojarzony z Bollinken koło Frauendorf), ale takie „tłumaczenie” mnie się nie podoba i w dodatku jest zupełnie nieużywane. To samo dotyczy nazw własnych niektórych obiektów. Nie mam zamiaru tłumaczyć np. nazwy nieistniejącego lokalu „Lindenhof” na polski jako ”Lipowy dwór” i także na takie - na siłę tłumaczenie, przetłumaczenie czy wytłumaczenie - bezdyskusyjnie nie ma tu miejsca.

Widzieliśmy na podstawie galerii prawobrzeża, jak nieporozumienia dzielą lub dzieliły tam pięć osób odpowiedzialnych za nią na przestrzeni ostatniego roku. Dlatego wszystkich niezadowolonych z góry uprzedzam: na terenie przedwojennej galerii lewobrzeżna panuje dyktatura absolutna – tylko ja decyduję, jaki ona będzie miała kształt.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2006, o 08:12 przez Bachinstitut, łącznie zmieniany 1 raz.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 14 sty 2006, o 21:30

Zapewniam, że wiercił będę dalej i również dziękuję.
Nowa galeria wygląda smakowicie.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 14 sty 2006, o 21:32

Torney pisze:Nowa galeria wygląda smakowicie.
Bardzo. :D Dziękujemy.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 14 sty 2006, o 21:37

Torney pisze:Zapewniam, że wiercił będę dalej i również dziękuję.
Nowa galeria wygląda smakowicie.
Tak, Torney może.
Ja wiem, co Cię dręczy - stadion Pogoni?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 14 sty 2006, o 21:44

Zdziwisz się: Altstadt i okolice.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 14 sty 2006, o 22:40

Już wiem, o co chodzi.
O obiekty leżące na granicy Starego Miasta - np Domki Profesorskie.
Fakt, należą do Starego Miasta, ale ich adres to Königsplatz 6-12, więc znajdują się w albumie Königsplatz.
Inaczej nie da rady.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 15 sty 2006, o 00:14

Widzieliśmy na podstawie galerii prawobrzeża, jak nieporozumienia dzielą lub dzieliły tam pięć osób odpowiedzialnych za nią na przestrzeni ostatniego roku.
No ja tam byłem zawsze (mała przerwa w wakacje). Adam musiał pojechać do pracy na wyspy, ale gdzie w tym nieporozumienie? Gładko się dogadywaliśmy i sporo mi pomógł. Co do reszty to merytorycznie zawsze mieliśmy wszystko dogadane. Zresztą to taki specyficzny wielki teren gdzie czesto brakuje jakiejkolwiek dokładniejszej mapy a żeby to samemu bezbłędnie prowadzić to bym musiał jak ty pare lat wcześniej w archiwum zacząć siedzieć a i tak tam są braki.
No ale nowy pomysł rozwiązania tej galerii już jest gotowy, rozwiązać ma problem z nieporządanymi userami z uprawnieniami admina coby Bußi mógł spać spokojnie, rozszerzy się zawartość merytoryczna. No bo w końcu robimy to nie dla siebie tylko dla naszych userów.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 sty 2006, o 00:22

No właśnie - pięć osób. Gdyby była jedna - nie było by problemów.
I ja się ucieszę, jak wszystko u was będzie grało.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 15 sty 2006, o 00:34

Ale nigdy nie było 5 na raz :wink: .Cała sprawa ograniczy się do tego że galeria będzie fizycznie stała na innym serwerze, zwykły user nie powinien odczuć jakichkolwiek niedogodności. No i zwolni się trochę miejsca na galerię dla Bacha :wink:
Ps. Także się ucieszę :).
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

cron