Liczenie orłów

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Liczenie orłów

Postautor: Iwonka » 21 kwie 2009, o 22:33

W tą sobotę o godzinie 9 pod wieżą Bismarcka na Gocławiu spotyka się grupa osób, które chcą wziąć udział w poszukiwaniach orłów będących niegdyś ozdobą wieży Bismarcka.
Celem tych poszukiwań jest odnalezienie ich, policzenie i zaznaczenie miejsc w których się znajdują.
Pomysłodawca serdecznie zaprasza. :D
Na prośbę umieszczam zdjęcie jednego z orłów znalezionego u podnóża wieży. :D
Załączniki
orzeł.JPG
Wieża.JPG
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 22 kwie 2009, o 09:14

Oprócz ich policzenia i oznaczenia, należało by je w końcu też zabezpieczyC. Z tego co wiem architektura z przed 1945 roku podlega ochronie konserwatorskiej, a orły były integralna częścią tej budowli. Zresztą orły, bez wzgledu na pochodzenie, narodowość, gatunek zawsze były pod ochroną. 8)
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 22 kwie 2009, o 10:14

Yossarian pisze:Oprócz ich policzenia i oznaczenia, należało by je w końcu też zabezpieczyC. Z tego co wiem architektura z przed 1945 roku podlega ochronie konserwatorskiej, a orły były integralna częścią tej budowli. Zresztą orły, bez wzgledu na pochodzenie, narodowość, gatunek zawsze były pod ochroną. 8)
I o to chyba chodzi, aby zainteresować odpowiedzialne służby, żeby orły nie trafiły do czyjegoś ogródka. Będzie przy okazji robiona dokumentacja tych zabytkowych zdobień.
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Czarny87
Posty: 14
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 18:09
Lokalizacja: Szczecin/Stolzenhagen

Postautor: Czarny87 » 23 kwie 2009, o 20:06

Z policzeniem głów orłów nie będzie chyba problemu. Niestety w większości wypadków gdy orły były zrzucane zahaczały o taras widokowy a następnie lądowały u stóp wieży i rozbijały się na kilka elementów (wiem to od naocznych świadków lub uczestników tych zabaw, mieszkałem przy ul. Narciarskiej 12 lat). Orły często wbijały się też dość głęboko w ziemię co nie ułatwia zadania poszukiwaczom.
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 30 kwie 2009, o 07:47

Czy mogę się przy okazji spytać kiedy ostatnim razem można było wejść do wieży (swobodnie) tzn kiedy wstawiono te wielkie blaszane drzwi i zamurowano/zakratowano dolne okienka btw wydawało mi się że kiedyś na
Sednie były jakieś foty ze środka takie współczesne ;)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 30 kwie 2009, o 08:20

Jesli ja dobrze pamieteam to bylem na górze mysle ze miedzy 1993 a 1995.
Moze Bachu pamieta lepiej bo kazał mi przez lornetke Berlina wypatrywac :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 2 maja 2009, o 18:11

To mieliście farta że bez wysiłku mogliście się tam dostać ;)
Bo dzisiaj to trzeba się nieźle nagimnastykować (ale o tym cicho sza :))
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 3 maja 2009, o 00:32

greg29 pisze:To mieliście farta że bez wysiłku mogliście się tam dostać ;)
Bo dzisiaj to trzeba się nieźle nagimnastykować (ale o tym cicho sza :))
Do głowy co prawda nie przyszło nam liczenie orłów, które gdzieś tam nad naszymi głowami spoglądały na świat, ale na pewno niewiele wysiłku kosztowało nas wejście na taras widokowy. I komu to przeszkadzało?
(właściwej odpowiedzi udzielił nam Czarny87)
Załączniki
koniec sierpnia 1959
koniec sierpnia 1959
wrzesień 1963
wrzesień 1963
docent
Posty: 21
Rejestracja: 26 mar 2008, o 22:12

Postautor: docent » 3 maja 2009, o 00:46

Gdy byłem sprawny i młody, czyli gdzieś w latach '70 wlazłem nawet na kopułę szczytową. nie było to trudne technicznie, bo z tarasu widokowego prowadziły do góry stalowe klamry. Trzeba było jedynie pokonać lęk wysokości, więc adrenaliny nie brakowało. Można było również wejść na zamontowany tam maszt antenowy, ale na to się już nie zdecydowałem. :)
W tamtych czasach barierka wokół tarasu widokowego była co prawda skorodowana, ale kompletna. A kto wjechał samochodem pod samą wieżę od strony ul. Narciarskiej ?
robertradczuk
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2009, o 12:38

witam

Postautor: robertradczuk » 3 maja 2009, o 11:02

Pamiętam było to może z 8 lat temu jako młody gniewny opalaliśmy sie na dachu było można wejść bez problemów.Po obu stronach w srodku wiezy były schody na góre bezproblemy wchodziliśmy na sam szczyt.Więcej problemu sprawiało wejscie do podziemi naokoło wieży były dosc duze dziury można było sie wslizgnąć do srodka, lecz bez sprzętu i dobrego oswietlenia każdy miał pietra iść dalej.Widac tam było pełno różnych gratów pewnie wojska sowieckie zrobily sobie smietnik hehe pozdrawiam :lol:
Czarny87
Posty: 14
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 18:09
Lokalizacja: Szczecin/Stolzenhagen

Postautor: Czarny87 » 3 maja 2009, o 16:58

Schulz pisze: Do głowy co prawda nie przyszło nam liczenie orłów, które gdzieś tam nad naszymi głowami spoglądały na świat, ale na pewno niewiele wysiłku kosztowało nas wejście na taras widokowy. I komu to przeszkadzało?
(właściwej odpowiedzi udzielił nam Czarny87)
Jeżeli zdjęcia pochodzą z lat 1959-63 jak je podpisałeś to orłów już nie było na górze a leżały u podnóży wieży. A co do wejścia do wieży to trzeba mieć sprzęt alpinistyczny i po ścianie wejść na dolny tarasik. O innym wejściu do wieży nie słyszałem ostatnio.
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 3 maja 2009, o 19:45

Dla chcącego nic trudnego ;) tylko trzeba mieć bioderka wąskie
Załączniki
!!!.JPG
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 3 maja 2009, o 21:32

Czarny87 pisze: Jeżeli zdjęcia pochodzą z lat 1959-63 jak je podpisałeś to orłów już nie było na górze a leżały u podnóży wieży. A co do wejścia do wieży to trzeba mieć sprzęt alpinistyczny i po ścianie wejść na dolny tarasik. O innym wejściu do wieży nie słyszałem ostatnio.
Te zdjęcia nie pochodzą z lat 1959-63, tylko jedno jest z roku 1959, a drugie z 1963. I tu nie chodzi o to, czy te orły faktycznie tam wtedy były, czy, jak to niektórzy twierdzą zniszczyli je "Ruscy którzy ściągnęli je za pomocą lin przyczepionych do czołgów…” (to cytuję wg jednego z userów ze strony
viewtopic.php?t=5&postdays=0&postorder=dec&start=15 )
Mnie chodziło o podkreślenie, że wówczas na wieżę mogli wejść zwykli turyści, nawet dzieci, a jak ktoś chciał, to i niemowlęta (oczywiście na rękach swoich rodzicieli). I stąd to moje "komu to przeszkadzało?". A teraz co nam zostało – problem z inwestorem, który nie dotrzymuje umów, liczenie podupadłych orłów, i pilnowanie, by jakiś domorosły alpinista karku sobie nie skręcił.
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 4 maja 2009, o 07:45

żeby wejść do wieży wcale nie trzeba być alpinistą ;) jeśli ktoś się wygłupia nie uważa i coś sobie zrobi to tylko jego wina.
Awatar użytkownika
MONTER61
Posty: 380
Rejestracja: 3 sty 2006, o 11:32
Lokalizacja: Turzyn

Postautor: MONTER61 » 4 maja 2009, o 19:41

Nie trzeba wchodzić na wieżę wystarczy wejść na YouTube np.
http://www.youtube.com/watch?v=3KShyPbBZ5E
itp. itd. :roll:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości