Opublikowane przez w Edukacja, Historia.

Jezioro Szmaragdowe będzie tematem przewodnim wykładu i wystawy, które zorganizowano na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT-u. Początek w najbliższy wtorek (5 czerwca) przy ulicy  Słowackiego 17.

W czasie wykładu będzie można posłuchać o historii powstania jeziora Szmaragdowego oraz na temat organizmów żyjących w jego wodach. Pojawią się informacje sięgające nawet czasów prehistorycznych, chociażby przy omawianiu skarp, w których do dziś można natknąć się na zęby rekina żyjącego tysiące lat temu. Pod koniec wystąpienia wyświetlone zostaną dwa filmy o podwodnym świecie wspomnianego akwenu.

Przygotowano również stoisko poświęcone jezioru Szmaragdowemu. Na wystawie do zobaczenia m.in. makieta jeziora i okolicy wykonana ze styropianu oraz stanowisko z surowcami, których używano do produkcji cementu. Podczas wystawy (podobnie jak w czasie wystąpienia) także przewidziano wyświetlenie filmów przedstawiających podwodny świat jeziora. Każdy z gości otrzyma na pamiątkę niewielki fragment kredy jako ślad po funkcjonującej niegdyś w miejscu obecnego akwenu kopalni odkrywkowej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach trwających tego dnia na uczelni „Dni Owada”.

Podstawowe informacje o wykładzie:

  • termin: 5 czerwca (wtorek), godzina 11:30-12:00
  • pełny tytuł wykładu: „Jezioro Szmaragdowe- swoisty klejnot w koronie szczecińskiego pływającego ogrodu”
  • prelegent: Natalia Grzybkowska (studentka ZUT-u)
  • miejsce: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, ul. Słowackiego 17, aula

Podstawowe informacje o wystawie:

  • termin: 5 czerwca (wtorek), godzina 10:00-15:00
  • tytuł wystawy: jezioro Szmaragdowe
  • miejsce: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, ul. Słowackiego 17, korytarz przy auli