Opublikowane przez w Historia.

Serce Carla Loewego, nazywanego Schubertem Północy, znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych – nieoficjalnie dowiedziało się Radio Szczecin.

Serce kompozytora znajdowało się w części południowego filaru obok barokowych organów, na których grał Loewe. Zostało tam umieszczone pod koniec XIX wieku, kiedy szczecinianie sprowadzili je do kościoła św. Jakuba z Kilonii, gdzie zmarł artysta.

Powojenne poszukiwania prowadzone między innymi przez biografa muzyka, Mikołaja Szczęsnego nie dały rezultatów, bowiem nikt nie przypuszczał, iż komora z sercem znajdować się może tak wysoko. Nisze odkryto niemal tuż pod sklepieniem katedry.

Strona kościelna nie komentuje naszych informacji. Autentyczność znaleziska ma zostać potwierdzona przez specjalną komisję w przyszłym tygodniu.

Carl Loewe – niemiecki kompozytor, dyrygent, śpiewak i organista – do Szczecina przybył w 1820 roku. Pracował jako organista w kościele św. Jakuba i był dyrektorem założonej przez siebie w 1824 r. szkoły muzycznej.

Autorzy tekstu: Małgorzata Frymus, Piotr Kołodziejski (PR Szczecin)
Fotografia: Piotr Sawiński (PR Szczecin)

Źrodło: Polskie Radio Szczecin