Opublikowane przez w Historia.

Do tworzonego muzeum morskiego na statku Bembridge trafiło właśnie kilkanaście oryginalnych dokumentów z archiwum pilota morskiego Davida Gordona Jamesa.

Brytyjczyk przekazał swoje zbiory, ponieważ dowiedział się, że w Szczecinie powstaje nietypowe muzeum. Poza tym był pilotem jednostki, która teraz cumuje naprzeciwko siedziby Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Bembridge pełnił funkcję bazy pilotów obsługującą statki wpływające m.in. do Londynu.

Oryginalne certyfikaty pilota morskiego z Wielkiej Brytanii są pozbawione zdjęć – tłumaczy Rafał Zahorski, twórca muzeum morskiego na statku Bembridge. – Jednak opis danej osoby jest zrobiony bardzo dokładnie. Tak, że człowieka przedstawiającego dokument na statku trudno nie zidentyfikować.

Zbiory z archiwum Davida Gordona Jamesa to jednak nie jedyne eksponaty, które już niedługo będzie można zobaczyć w muzeum na statku.

Musieliśmy odtworzyć, zebrać sprzęt, który niegdyś znajdował się na statku – mówi Kamil Hajduk, pracownik firmy Magemar – właściciela jednostki Bembridge. – Kupujemy je w Wielkiej Brytanii.

Muzeum morskie na statku Bembridge ma zostać otwarte pod koniec lutego.

Autor tekstu: Grzegorz Gibas
Fotografia: Łukasz Szełemej

Źródło: Polskie Radio Szczecin