Audycja „Szczecin we wtorek” – sezon 4

Sezon 4

IV.01. Szczecin we wtorek 29.09.2009 – Po wakacjach

Zapraszamy na uroczyste otwarcie 4 sezonu z audycją „Szczecin we wtorek”. Brzmi dumnie? Tak właśnie miało zabrzmieć, choć tak naprawdę nie będziemy świętować, ale… biesiadować. Porozmawiamy o tradycyjnej kuchni szczecińskiej: o piernikach, śledziach, potrawach z dyni i szparagów. Odwiedzimy Ninę Szubę, która – choć nie mieszka w Szczecinie – postanowiła utrwalić od zapomnienia tradycje kulinarne naszego miasta.

IV.02. Szczecin we wtorek 06.10.2009 – Wały Chrobrego

Niedawno ukazała się książka „Wały Chrobrego”. Można ją określić mianem monografii miejsca. Po raz pierwszy opowiedziana została nie tylko – dość dobrze już znana – historia powstania Tarasów Hakena, ale także ukazano ją na szerszym tle historycznego rozwoju Szczecina. Omówione zostały zarówno przyczyny, które złożyły się na malownicze ukształtowanie nadodrzańskich tarasów, jak zmienny rytm ich funkcjonowania od momentu powstania po czasy nam współczesne. Naszymi gośćmi są Maria Łopuch – autorka książki oraz Tomasz Wieczorek i Andrzej Łazowski.

IV.03. Szczecin we wtorek 13.10.2009 – Bunkry na ruinach

„Józef Jagodziński zakończył życie podczas snu, przy czuwających córkach i zięciu, o godzinie 3 nad ranem 21 stycznia 2002 roku w domu w Piastowie. Odszedł do wieczności człowiek silny duchem i ciałem. Pozostawił po sobie ślad w córkach, którym wpoił swoje podstawowe wartości” – tymi słowami kończy posłowie książki „Bunkry na ruinach” Lilii Jagodzińska-Hamann. Śladem, który pozostawił po sobie pan Józef była też ta książka, której wydania nie doczekał. Historia jego życia, historia obozu w Policach i historia tej książki – w audycji „Szczecin we wtorek”.

IV.04. Szczecin we wtorek 20.10.2009 – 40 lat Szczecińskiego Pasztecika

40-lecie istnienia obchodzi „Pasztecik”, który stał się symbolem Szczecina i mimo wielu naśladowców, pozostał niedoścignionym wzorem. Bo „Pasztecik” przy al. Wojska Polskiego, choć pierwotnie w innej jej części, to pierwszy w Polsce bar serwujący paszteciki. Jedyny oryginalny, wykorzystujący te same receptury co przed czterdziestu laty. Z tej okazji w audycji gościmy panią Bogumiłę Polańską która prowadzi bar.

IV.05. Szczecin we wtorek 27.10.2009 – Szamani Życia

W audycji rozmawiamy o debiucie literackim Wojciecha Burgera. Książka pt. „Szamani życia”, zupełnie inna od tytułów, które do tej polecaliśmy na portalu sedina.pl, to powieść obyczajowa dziejąca się we współczesnym Szczecinie, sięgająca losami bohaterów do czasów PRL, z tajemniczym wątkiem kryminalnym, którego rozwiązanie sięga przedwojennego Szczecina. Naszymi gośćmi są Wojciech Burger oraz wydawca książki Szymon Jeż.

IV.06. Szczecin we wtorek 03.11.2009 – Filipinki

Student łódzkiej „filmówki” Rafał Bajena realizuje film dokumentalny o szczecińskim girlsbandzie sprzed lat – Filipinki. – To będzie opowieść o złotych latach Szczecina – zapowiada twórca filmu. O projekcie Filipinki oraz o złotych latach naszego miasta rozmawiamy z Rafałem Bajena, Jerzym Mizgiertem, i red. Januszem Ławrynowiczem z Kuriera Szczecińskiego

IV.07. Szczecin we wtorek 10.11.2009 – Perła Europy

Jest rok 1929 roku. Ze Stettiner Banku skradziono olbrzymiej wartości sztaby złota. Tak zaczyna się książka „Perła Europy”. Jej autor Bartosz Ulka z wielkim pietyzmem odtwarza życie codzienne w przedwojennym Szczecinie. Zapraszamy na spotkanie z autorem kolejnej fascynującej powieści, której akcja dzieje się w naszym mieście.

IV.08. Szczecin we wtorek 17.11.2009 – Filipinki i inni

W audycji słuchamy tych bardziej i mniej znanych utworów Filipinek, a także innych szczecińskich zespołów wokalnych z tamtego okresu.

IV.09. Szczecin we wtorek 24.11.2009 – Dietrich Bonhoeffer

O postaci Dietricha Bonhoeffera, jego misji oraz czasie spędzonym w Szczecinie rozmawiamy z proboszczem-administratorem parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie, ks. Sławomirem Sikorą.

IV.10. Szczecin we wtorek 01.12.2009 – Pogodno, Łękno

O Pogodnie, jednej z najpiękniejszych dzielnic Szczecina, rozmawiamy z Markiem Łuczakiem, autorem kolejnej książki wydanej w serii Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, poświęconej dzielnicom Szczecina.

IV.11. Szczecin we wtorek 08.12.2009 – Szczecin i okolice w obiektywie Maxa Dreblowa

O nowej publikacji, osobie Maxa Dreblowa i jego fotografiach rozmawiamy z Romanem Czejarkiem.

IV.12. Szczecin we wtorek 15.12.2009 – Tajemnice Szczecina i Stettin w szczególe

W audycji rozmawiamy z autorami o dwóch nowych pozycjach książkowych pod patronatem sedina.pl – „Tajemnicach Szczecina” Andrzeja Kraśnickiego jr i „Stettinie w szczególe” Arkadiusza Bisa

IV.13. Szczecin we wtorek 22.12. 2009 – Napoleoński Szczecin

O książce Napoleoński Szczecin 1806-1813 porozmawiamy z autorem, Cezarym Domalskim.

IV.14. Szczecin we wtorek 29.12. 2009 – Poświątecznie

W poświątecznej audycji zajrzymy do archiwum Polskiego Radia Szczecin.

IV.15. Szczecin we wtorek 12.01..2010 – Ułani w Szczecinie

W naszym mieście działa Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich. Skąd wzięli się ułani w Szczecinie? O historii klubu, pułku, o ułańskiej fantazji i tradycjach w kolejnej audycji “Szczecin we wtorek”.

IV.16. Szczecin we wtorek 19.01. 2010 – Życie muzyczne powojennego Szczecina

O życiu muzycznym w powojennym Szczecinie opowiedzą ci, którzy je tworzyli – Jerzy Wilk (pianista) i  Ludwik Zdanowski (członek Szczecińskiej Czwórki Radiowej, założyciel dziewczęcej grupy Hajduczki) oraz ten, który rejestrował to życie, Stanisław Modelski, pracownik Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie od 1955 r.

IV.17. Szczecin we wtorek 26.01. 2010 – Życie muzyczne powojennego Szczecina cz. II

Kontynuujemy rozmowę o życiu muzycznym w powojennym Szczecinie. Tak jak w ubiegłym tygodniu opowiedzą o nim ci, którzy je tworzyli – Jerzy Wilk (pianista) i  Ludwik Zdanowski (członek Szczecińskiej Czwórki Radiowej, założyciel dziewczęcej grupy Hajduczki) oraz ten, który rejestrował to życie, Stanisław Modelski, pracownik Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie od 1955 r.

IV.18. Szczecin we wtorek 2.02.2010 – Co słychać u Starszej Pani, czyli co nowego na Bembridge?

Co wspólnego ma ten wybudowany w 1938 r. w Anglii, a remontowany w szczecińskiej stoczni statek z królową Elżbietą? Dlaczego słynna angielska malarka gotowała na Bembridge? Pojawi się także historia o duchu i miłości. Wszystko w kolejnej audycji – zapraszamy

IV.19. Szczecin we wtorek 9.02.2010 – Anatol Weczer

Anatol Weczer był fotografem-amatorem. Z czasem pasja stała się zawodem. Na swoich zdjęciach utrwalił powojenny Szczecin, miasto powstające na gruzach. O tych zdjęciach i nie tylko – w audycji z udziałem Marii Łopuch (która pisze książkę o panu Anatolu) oraz Romana Weczera, syna fotografa.

IV.20. Szczecin we wtorek 16.02.2010 – Śledź(-ik) po szczecińsku

Co robi śledź w archiwum – czyli śledzikowe opowieści sprzed lat oraz współczesne. Zapraszamy na smaczne rozmowy w “Szczecin we wtorek”.

IV.21. Szczecin we wtorek 23.02.2010 – Opowieści kolekcjonera szczecińskich pamiątek

Żona pewnego kolekcjonera – zła, że kolejną niedzielę spędza samotnie w domu, podczas gdy on buszuje na giełdzie – otrzymała dobrą radę: “On już przepadł, z giełdą nie warto konkurować, lepiej ją polubić”. Opowieści kolekcjonera szczecińskich pamiątek, Aleksego Pawlaka, w audycji “Szczecin we wtorek”.

IV.22. Szczecin we wtorek 2.03.2010 – Chojna

Dziś w audycji… Chojna. To nie jest pierwsza nasza radiowa “wycieczka” – byliśmy już w Policach. Tym razem zaprosiliśmy gości z grodu nad Rurzycą. To piękne, stare, pełne tajemniczych historii miasto. Mamy nadzieję porozmawiać o najstarszych dziejach Chojny i okolic (m.in. na temat kontrowersji wokół bitwy pod Cedynią), ale także o wojennej przeszłości miasta i powojennej teraźniejszości.

IV.23. Szczecin we wtorek 9.03.2010 – Dzień Kobiet w PRL

Inicjatorem obchodzenia Dnia Kobiet była Klara Zetkin. Pierwsze historyczne wydarzenie, które wypadło na 8 marca 1857 r. i było związane z podjętą przez kobiety próbą wystąpienia o swoje prawa, był marsz sprzeciwu nowojorskich gospodyń. W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie światowej, pasowało do socjalistycznej propagandy.

IV.24. Szczecin we wtorek 16.03.2010 – Kajakowy Szczecin

Tym razem odkryjemy uroki miasta z wody.  O kajakowym Szczecinie porozmawiamy z autorami publikacji “Szczecin, Międzyodrze, Jez. Dąbie – miejski przewodnik kajakowy” – Andrzejem  Kraśnickim jr.,  Arkadiuszem Kozaczukiem i Grzegorzem Koralewskim.

IV.25. Szczecin we wtorek 23.03.2010 – Pomorze1945.com

“Od kilkunastu lat przemierzamy Pomorze, poszukując najwymowniejszych świadectw wydarzeń, jakie rozegrały się tu zimą i wiosną 1945 r. – zapomnianych mogił wojennych, kryjących prochy poległych żołnierzy wszystkich biorących udział w zmaganiach nacji. Na zawsze spoczęli tu Polacy, żołnierze wielu narodów byłego Związku Radzieckiego, alianccy lotnicy oraz Niemcy i walczący po ich stronie liczni ochotnicy z całej Europy”.

IV.26. Szczecin we wtorek 30.03.2010 – Wielka Ucieczka

Było ich 76. W marcową noc 1944 r. wydostali się podziemnym tunelem z jenieckiego obozu Stalag Luft III pod Żaganiem. O tych sensacyjnych wydarzeniach opowiada słynny film „Wielka ucieczka” z Charlesem Bronsonem, Stevem McQueenem oraz Richardem Attenborough w rolach głównych. Prawdziwą historię wielkiej ucieczki przedstawi film dokumentalny, kręcony w naszym mieście przez telewizję BBC. Bo okazało się, że droga do wolności wiodła przez Szczecin…

IV.27. Szczecin we wtorek 06.04.2010 – Bogdan Kryś

“Szczecin, moje miasto” – ten utwór grupy Tetrachordy, brawurowo zaśpiewany przez Bogdana Krysia, jest jedną z ulubionych piosenek słuchaczy “Szczecin we wtorek”. Nazwalibyśmy ją kultową, ale w obecnych czasach ten przymiotnik jest nadużywany. O historii tego utworu i jego przyszłości – w audycji “Szczecin we wtorek”.

IV.28. Szczecin we wtorek 13.04.2010 – Sedina, dlaczego nie

W audycji będziemy wspominać p. Genowefę Piwońską i jej dzieło czyli odbudowę Pomnika Sediny. O tym czy warto odbudowywać ten pomnik porozmawiamy z naszym gościem którym będzie Aleksy Pawlak autor najnowszej publikacji poświęconej Pomnikowi: „Sedina dlaczego nie”

IV.29. Szczecin we wtorek 27.04.2010 – Historia i zabytki Gminy Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo obejmuje obszar położony przy zachodniej granicy Polski, przez wieki stanowiący rolnicze zaplecze miasta Szczecina. Większość miejscowości gminy ukształtowała się już w XII–XIV wieku, dominantami w krajobrazie są gotyckie kościoły w Barnisławiu, Będargowie, Bobolinie, Kamieńcu, Kołbaskowie, Karwowie, Smolęcinie, Stobnie i Pargowie.Z biegiem czasu ich architektura ulegała zmianom, jednak wciąż zachowuje swoje kamienne, średniowieczne oblicze. Gmina Kołbaskowo to miejsce, gdzie wielowiekowa pomorska i niemiecka tradycja koegzystują na dobrych zasadach z naszą obecną polską teraźniejszością. W audycji rozmawiamy z Markiem Łuczakiem – autorem książki poświęconej historii i zabytkom Gminy  Kołbaskowo.

IV.30. Szczecin we wtorek 04.05.2010 – Kamienica nr 1

Niezwykła historia niezwykłego miejsca czyli Kamienica nr 1 w Szczecinie i miłośnicy tego miejsca.

IV.31. Szczecin we wtorek 11.05.2010 – sedina.pl magazyn nr 5

W audycji rozmawiamy o najnowszym piątym numerze sedina.pl magazyn – Roczniku Miłośników Dawnego Szczecina. Pismo powstaje pod redakcją Pawła Knapa a jego premiera planowana jest na maj 2010 r.  Zaprezentujemy także szczecińskie piosenki jakie znajdą się na dołaczonej do wydawnictwa płycie CD.

IV.32. Szczecin we wtorek 18.05.2010 -Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” skończył 40 lat. Z tej okazji w audycji porozmawiamy o jego historii. Naszymi gośćmi są:  Mariusz Kowalczyk – kierownik choreograf zespołu, Beata Umińska – muzykolog – w zespole zajmuje się stroną wokalną, aranżacją muzyczną oraz Artur Kotwas – tancerz z 10 letnim stażem.

IV.33. Szczecin we wtorek 25.05.2010 –  O początkach sportu motorowego

„Różnili od tych wszystkich pionierów, o których popularna piosenka mówi, że szli na Zachód tym, że na ów zachód nie szli, a jechali. Jedni na zdobycznych oplach, inni na wojskowych ziłach, jeszcze inni w pancernych pudłach czołgów” – czytamy w broszurce wydanej na 30-lecie sportu motorowego w Szczecinie. W tym roku minęło już 60 lat. O początkach tego sportu dziś w audycji „Szczecin we wtorek”.

IV.34. Szczecin we wtorek 01.06.2010 –  Dzieci (PRL-u) w Szczecinie

Być dzieckiem w PRL-u znaczyło: marzyć o czekoladzie, jedząc wyrób czekoladopodobny, czekać z wypiekami na twarzy na Kaczora Donalda w telewizji, który pojawiał się tylko w święta i to – tak się dziwnie składało – w godzinach mszy św., brać udział w akcji Niewidzialna ręka, usiłować naśladować Adama Słodowego i jego Zrób to sam, spędzać mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, grając w piłkę nożną albo siatkówkę, skacząc w gumę… A co znaczyło być dzieckiem PRL-u w Szczecinie? O tym 1 czerwca po 21. Zapraszamy na kolejne wspólne poszukiwanie minionego czasu w radiowym archiwum.

IV.35. Szczecin we wtorek 08.06.2010 –  Muzeum Techniki i Komunikacji

Na kilka miesięcy przed planowanym otwarciem muzeum o planach otwarcia, zbiorach i nowych odkryciach rozmawiamy z jego dyrektorem Stanisławem Horoszką.
IV.36. Szczecin we wtorek 15.06.2010 – Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna

W audycji gościmy przedstawicieli Ręczno-Nożnej Kapeli Przydrożnej.

IV.37. Szczecin we wtorek 22.06.2010 – Kajakowy Szczecin przed wakacjami

W ostatniej w tym sezonie audycji Szczecin we wtorek rozmawiamy ponownie o kajakowym Szczecinie. Tym razem nasi goście opowiedzą o swoim nowym projekcie – http://kajakowy.szczecin.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka, Szczecin we wtorek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.