Opublikowane przez w Biblioteka, Szczecin we wtorek.

Sezon 2

II.01. Szczecin we wtorek 02.10.2007 po wakacjach

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W pierwszej po przerwie audycji wspominamy wakacje czyli Regaty, Zlot Stoewerów, Poszukiwania Sediny i kilka innych spraw

II.02. Szczecin we wtorek 09.10.2007 – Muzeum

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji gościmy będziemy Lecha Karwowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie. Rozmawiamy o tym czym są i jaką rolę mogą pełnić muzea i jak to wygląda w Szczecinie. Nasz drugi gość Wojciech Banaszak (woti) porusza także temat pomysłu na Muzeum Morskie.

II.03. Szczecin we wtorek 16.10.2007 – Zegary

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji poświęconej szczecińskim zegarom rozmawiamy o czasie i o tym czym była kula czasu. Gośćmi są prof. Jerzy Stelmach z Uniwersytetu Szczecińskiego, pan Ryszard Kotla -przewodnik oraz Jarosław Stychlerz z portalu sedina.pl

II.04. Szczecin we wtorek 23.10.2007 – Komunikacja

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W programie gościmy Mirosława Janiaka i Konrada Stachurę – członków zarządu Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. I właśnie o komunikacji, tramwajach i wszystkich tego aspektach rozmawiamy

II.05. Szczecin we wtorek 30.10.2007 – Cmentarze

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Powinno być to miejsce uświęcone, bywa jednak miejscem opuszczonym i budzącym przestrach. W Szczecinie najbardziej znany i najczęściej odwiedzany jest Cmentarz Centralny. O nim i o innych miejscach pochówku mówimy z gośćmi Robertem Abelite, Maciejem Słomińskim i Michałem Rembasem.

II.06. Szczecin we wtorek 06.11.2007 – Westival

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Co to takiego Westival ? Proszę zajrzeć na stronę http://szczecin.sarp.org.pl/westival/. Właśnie o Westivalu – a w jego kontekście o architekturze Szczecina, rozmawiamy z naszymi gośćmi. A są to: Ewa Nosek – przewodnicząca SARP, Tadeusz Szklarski, Rafał Bajena i Paweł Knap.

II.07. Szczecin we wtorek 13.11.2007 – Studencki Szczecin

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji rozmawiamy o atmosferze studenckiego Szczecina. Ale jak zwykle w kontekście historycznym. Nasi goście – Wojciech Banaszak i Ryszard Oster wspominają swoje studenckie czasy. Czy rzeczywiście w PRLu studencki mieli szare życie ? Co ma wspólnego Akademia Rolnicza i Maluch z Rekordem Guinessa ? Zapraszamy.

II.08. Szczecin we wtorek 20.11.2007 – Filmowy Szczecin

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Czy możemy mówić, że Szczecin to „miasto filmowe” ? Jakie filmy były realizowane przed i po wojnie w naszym mieście ? Gdzie można było je oglądać ? O tym wszystkim rozmawiamy z Jerzym Miśkiewiczem, właścicielem Kina Pionier 1909 i Jerzym Koralewskim, szczecińskim krytykiem filmowym.

II.09. Szczecin we wtorek 27.11.2007 – Muzyczny Szczecin

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Czy Szczecin wpisał się w historię muzyki? Czy mieliśmy w swojej historii znanych kompozytorów? A może w naszym mieście miało miejsce jakieś ważne wydarzenie muzyczne? O muzyce i jej związkach ze Szczecinem rozmawiamy z Mikołajem Szczęsnym.

II.10. Szczecin we wtorek 04.12.2007 – Trzymamy Straż nad Odrą.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Czym były uroczystości z kwietnia 1946 r. i jakie miały znaczenie dla Szczecina i Polski? O prawdach i mitach związanych z nim związanych rozmawiamy z Radosławem Ptaszyńskim, autorem książki, która przybliża ten mało znany i budzący kontrowersje fragment powojennej historii Szczecina.

II.11. Szczecin we wtorek 11.12.2007 – Police

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Tym razem wyruszamy do Polic. Można tam podziwiać zatopione w leśnej gęstwinie ruiny Hydrierwerke – niemieckiej fabryki benzyny syntetycznej. O kryjącej jeszcze sporo tajemnic historii tego miejsca rozmawiamy z naszymi gośćmi.

II.12. Szczecin we wtorek 18.12.2007 – Filmowy Szczecin cz. II

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Kontynuujemy rozmowę o filmowym Szczecinie z Jerzym Koralewskim i Jerzym Miśkiewiczem.

II.13. Szczecin we wtorek 08.01.2008 – Carl Loewe

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

O życiu i twórczości tego najbardziej znanego szczecińskiego kompozytora rozmawiamy z Mikołajem Szczęsnym.

II.14. Szczecin we wtorek 15.01.2008 – Zamek

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Zapraszamy na radiowy spacer po dawnej siedzibie władców z pomorskiej dynastii Gryfitów. O niezwykłych i zwykłych wydarzeniach związanych z Zamkiem Książąt Pomorskich rozmawiamy z Antonim Adamczakim i Tomaszem Wieczorkiem.

II.15. Szczecin we wtorek 22.01.2008 – Lata 50

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Śmierć Józefa Stalina, Poznański Czerwiec, Powstanie Węgierskie, Brazylia, z Pele w składzie, zdobywa pierwszy tytuł mistrza świata w piłce nożnej, debiutują: Marilyn Monroe i Elvis Presley – tak w telegraficznym skrócie wyglądały lata 50. na świecie. A co w tym czasie działo się w Szczecinie? Z okazji 50. wydania audycji „Szczecin we wtorek” powspominamy lata 50. XX w.

II.16. Szczecin we wtorek 29.01.2008 – Lata 50 cz. II

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji kontynuujemy rozmowy na temat życia kulturalno – artystycznego (i nie tylko) Szczecina w latach 50.

II.17. Szczecin we wtorek 05.02.2008 – Grudzień ’70 – Styczeń ’71

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji rozmawiamy o ostatniej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie – albumie „Zbuntowane miasto. Szczeciński Grudzień ’70 – Styczeń ’71”. Album zawiera 445 fotografii wykonanych przez pracowników Służby Bezpieczeństwa, fotoreporterów „Kuriera Szczecińskiego” i „Głosu Szczecińskiego” oraz osoby prywatne. Po raz pierwszy opublikowano wiele nieznanych dotąd fotografii, np. bardzo dobre zdjęcia Macieja Jasieckiego czy Zbigniewa Wróblewskiego. Naszym gościem będzie Paweł Miedziński, jeden z autorów albumu.

II.18. Szczecin we wtorek 19.02.2008 – Konserwatoria

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W kolejnym spotkaniu z prof. Mikołajem Szczęsnym porozmawiamy o szkolnictwie muzycznym przedwojennego Szczecina. Czym było konserwatorium i czy rację miał prof. Piotrowski pisząc, iż przed wojną w tej materii w Szczecinie i na Pomorzu mieliśmy „pustynię”? M.in. na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w naszej audycji.

II.19. Szczecin we wtorek 26.02.2008 – Stołczyn, Skolwin

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Naszym gościem jest Marek Łuczak, autor cyklu książek poświęconych historii dzielnic Szczecina. Rozmawiamy o ostatniej publikacji. Szczecin – Skolwin, Stołczyn.

II.20. Szczecin we wtorek 04.03.2008 – Co stało się z Sediną

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Co tak naprawdę stało się z pomnikiem Sediny? Teorii jest kilka: przetopiono, wywieziono, zakopano, ukryto. Która jest prawdziwa ? Czy się wykluczają czy może uzupełniają ? Naszymi gośćmi są: Leon Granek, pionier Szczecina, który widział jak żołnierze radzieccy demontują Sedinę w 1945 r. oraz Andrzej Kraśnicki jr, który w swojej książce przytacza dowody, iż Sedina została przetopiona w okolicach obecnej ul. Zielonogórskiej.

II.21. Szczecin we wtorek 11.03.2008 – Co będzie z Sediną

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Skoro Sediny nie odnaleziono zakopanej w Lasku Arkońskim, to czy ma szanse na powrót na swoje miejsce? W audycji rozmawiamy o tym jak przebiegały poszukiwania i co zamierza Komitet Odbudowy Pomnika Sediny. Naszymi gośćmi są: Genowefa Piwońska ze stowarzyszenia Kupcy dla Miasta Szczecina, Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie i przewodniczący Komitetu Odbudowy Sediny oraz dr Andrzej Ossowski, który prowadził poszukiwania Sediny.

II.22. Szczecin we wtorek 18.03.2008 – Nowa publikacja CPT: Grabowo

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Andrzej Łazowski i Antoni Sobolewski ze stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość opowiedzą o nowej publikacji pt. „Grabowo”. W audycji także porozmawiamy o ostatnich inicjatywach stowarzyszenia.

II.23. Szczecin we wtorek 25.03.2008 – O Ryszardzie Kwiatkowskim

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W kolejnym spotkaniu z prof. Mikołajem Szczęsnym zapraszamy do rozmowy o outsiderze muzycznym, kompozytorze pozostającym nieco w cieniu sław polskiej muzyki współczesnej, artyście, który najbardziej owocne lata dla swojej twórczości spędził w Szczecinie, dla którego ukochany Bałtyk stał się źródłem wielu inspiracji – o Ryszardzie Kwiatkowskim.

II.24. Szczecin we wtorek 01.04.2008 – Szczecin z przymrużeniem oka

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Cokolwiek byśmy nie powiedzieli, tego dnia i tak nikt nam nie uwierzy. Dlatego w audycji rozmawiamy o mitach i stereotypach związanych z historią naszego miasta. Naszymi gośćmi są dobrze już znani z poprzednich audycji: Rafał Depa, Paweł Knap i Paweł Miedziński.

II.25. Szczecin we wtorek 15.04.2008 – Architektura Szczecina cz. I

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W najbliższych dniach, w szczecińskich księgarniach pojawią się dwie nowe pozycje poświęcone architekturze Szczecina i Pomorza: „Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego” oraz „Architektura Polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego”. W audycji rozmawiamy z autorami: prof. dr. hab. inż. arch. Adamem Szymskim, dr. inż. arch. Wojciechem Balem, mgr inż. arch. Robertem Dawidowskim. Naszym gościem będzie także przedstawiciel wydawcy Walkowska Wydawnictwo – Szymon Jeż.

II.26. Szczecin we wtorek 22.04.2008 – Architektura Szczecina cz. II

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Kontynuujemy rozmowę o szczecińskiej architekturze. W audycji skupimy się tym razem na architekturze powojennej. Naszymi gośćmi są autorzy publikacji „Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego” oraz „Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego” prof. dr hab. inż. arch. Adam Szymski i dr inż. arch. Wojciech Bal.

II.27. Szczecin we wtorek 29.04.2008 – sedina.pl magazyn nr 3

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Zbliża się premiera kolejnego wydania czasopisma „sedina.pl magazyn. Rocznik Miłośników Dawnego Szczecina”. W audycji rozmawiamy z autorami artykułów: Justyną Machnik (juna), Henrykiem Arturem Kunertem (hehenio) i Jarosławem Stychlerzem (Jsz) – o tym, co będzie można znaleźć na jego łamach. Gościem jest także redaktor naczelny Paweł Knap (Torney). Uchylimy też rąbka tajemnicy, jaki dodatek został przygotowany wraz z tym wydawnictwem.

II.28. Szczecin we wtorek 06.05.2008 – Pommersches Landesmuseum Greifswald

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem gości portalu sedina.pl cieszy się kolekcja blisko 700 wcześniej niepublikowanych widoków przedwojennego Szczecina. Jednak te zdjęcia to tylko niewielka część zbiorów Muzeum w Greifswaldzie które mogą zainteresować mieszkańców naszego miasta. Do rozmowy w audycji zaprosiliśmy przedstawicieli muzeum. Dr Uwe Schröder – dyrektor Muzeum i Heiko Wartenberg – pracownik archiwum, opowiadają o muzeum, jego zbiorach i zachęcają do odwiedzin w leżącym 150 km od Szczecina Greifswaldzie. Zapraszamy na stronę muzeum, także w języku polskim: http://www.pommersches-landesmuseum.de/pl/

II.29. Szczecin we wtorek 13.05.2008 – Encyklopedia Szczecina

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji m.in. o Encyklopedii Szczecina oraz o badaniu historii naszego miasta rozmawiamy z prof. Tadeuszem Białeckim.

II.30. Szczecin we wtorek 20.05.2008 – sedina.pl magazyn nr 3 – PREMIERA

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

To była wyjątkowa audycja podczas której zaprezentowany został sedina.pl magazyn nr 3. W audycji można było wziąć udział w sposób tradycyjny poprzez radio lub przyjść do studia S-1 Polskiego Radia Szczecin we wtorek (20.05.2008) o godz. 18.30. Po prostu audycja z wizją…

II.31. Szczecin we wtorek 27.05.2008 – O tramwajach

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Z miłośnikami komunikacji miejskiej – Konradem Stachurą i Mirosławem Janiakiem rozmawiamy o wyjątkowości szczecińskiej komunikacji oraz zaprosimy na linię turystyczną „O”

II.32. Szczecin we wtorek 03.06.2008 – Szczecin na wakacje

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Portal Tradycyjnie przed wakacjami rozmawiamy o tym, jak można spędzić czas wakacji w Szczecinie i okolicach. Naszym gościem jest Ryszard Kotla.

II.33. Szczecin we wtorek 10.06.2008 – Losy szczecińskich żydów po 1945 r.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Naszym gościem jest dr Eryk Krasucki z którym rozmawiamy o losach szczecińskich Żydów po 1945 r. Porozmawiamy też o jednym z najbardziej znanych szczecińskich zespołów big-bitowych, związanych ze szczecińską gminą żydowską „Następcach Tronów”.

II.34. Szczecin we wtorek 17.06.2008 – Archiwum Sz cz. II

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W ostatniej audycji przed przerwą wakacyjną rozmawiamy o najbardziej chyba oczekiwanej książce dotyczącej historii Szczecina ostatnich lat. Druga część „Z Archiwum Sz.” ukaże się pod koniec czerwca. W studiu gościmy autorów, m.in. Monikę Adamowską, Piotra Szylińskiego i Adama Zadwornego, oraz przedstawiciela wydawcy – Szymona Jeża.